+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Her ümmetin mecusisi vardır. Benim ümmetimin Mecusileri “kader yoktur” diyenlerdir, anlamındaki hadis sahih midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Her ümmetin mecusisi vardır. Benim ümmetimin Mecusileri “kader yoktur” diyenlerdir, anlamındaki hadis sahih midir?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Her ümmetin mecusisi vardır. Benim ümmetimin Mecusileri “kader yoktur” diyenlerdir, anlamındaki hadis sahih midir


  Reklam  Cevap: Ebu Davud’un Hz. Huzeyfe’den naklettiğine göre, peygamberimiz şöyle buyurdu:”Her ümmetin mecusisi vardır. Benim ümmetimin mecusileri ise “kader yoktur” diyenlerdir. Onlardan biri ölürse, cenazesine katılmayın, hasta olursa ziyaretine gitmeyin. Onlar deccal taifesidir. Allah’ın onları deccal´e ilhak ettirmesi (ona katılmış bir grup olarak değerlendirmesi) hakkıdır” (Ebu Davud, Sünnet; 17).

  Hattabî’nin belirttiğine göre, Kaderiyecilerin Mecusîlere benzetilmesinin sebebi düalist inançlardır: Mecusilere göre, bütün işlerin iki temel kaynağı vardır; Nur ve karanlık. Bütün hayırların kaynağı Nur/ışık, bütün şerlerin kaynağı ise karanlıktır. Kaderiyecilere göre de, bütün işlerin iki kaynağı vardır: Hayırların hepsi Allah’tandır, şerlerin faili ise insanlardır.

  Halbuki Kur’an ve sünnete dayanan ehl-i sünnetin itikadına göre, Allah hem hayrın hem de şerrin yaratıcısıdır. İnsan ise, kendi çapında yapacağı kesp/kazancın sahibidir. İsteyen insandır, yaratan Allah’tır. (bk. a.g.y-ilgili hadisin şerhi)

  el-Muziriî gibi hadis otoritelerine göre bu hadis zayıftır; ravilerinden birinin rivayeti alimler tarafından delil olarak kabul edilmez(a.g.y)

  Bu konuda İbn Ömer’den de -daha kısa- bir rivayet söz konusudur. Ancak onun da zayıf (munkatı’) olduğu ifade edilmiştir(bk. Hattabî, ilgili hadisin şerhi).
  SİE

+ Yorum Gönder
ümmetimin mecusileri