+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Cuma günü hangi vakitlerde alışveriş yapılabilir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Cuma günü hangi vakitlerde alışveriş yapılabilir?


 2. meryemgül1
  ~~Medinenin Gülü ~~

  Cevap: Cuma günü hangi vakitlerde alışveriş yapılabilir?


  Reklam  Cevap: Cuma günü öğle (zeval) vaktinden önce yolculuğa çıkmakta bir sakınca yoktur. Zevalden/ilk ezandan sonra cuma namazını kılmadan yolculuğa çıkmak tahrîmen mekruhtur. Otobüs, tren veya uçağın hareket saati tam da bu saate denk geliyorsa, kişinin kendi ihtiyarını aşan bir durum olduğu için bu kerâhet kalkar. Bununla birlikte diğer mezheplerin, cuma namazının kaçırılması endişesine binaen cuma günü fecirden sonra yolculuk yapmaya sıcak bakmadıklarını göz önüne alarak mümkün oldukça, cuma günü yapılacak yolculuğu cuma namazına göre ayarlamak daha uygun olur.
  Cuma günü cuma ezanını işiten kimselerin çarşı ve pazardaki alışverişlerini bırakıp cuma namazına koşmaları gerekir. Cuma namazı ile yükümlü kişilerin cuma günü zeval vaktinden sonra hatibin minberde olduğu sırada alışveriş yapmaları Hanefîler'e göre tahrîmen mekruh olmakla birlikte yapılan alışveriş geçerlidir. Diğer mezheplere göre bu vakitte alışveriş yapmak haramdır ve bu esnada yapılan akdin geçerli olmayacağı kanaati hâkimdir.

  Kaynak: T.C. Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanlığı


+ Yorum Gönder
cuma günü alışveriş yapılır mı