+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hicret ile ilgili slaytlar ve hicretin önemi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hicret ile ilgili slaytlar ve hicretin önemi


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Hicret ile ilgili slaytlar ve hicretin önemi


  Reklam
 3. Hoca
  erimeye devam...
  HİCRETVE ÖNEMİ HAKKINDA BİLGİ


  إِنَّ الَّذِينَ آمَنُواْ وَالَّذِينَهَاجَرُواْ وَجَاهَدُواْ فِي سَبِيلِ اللّهِأُوْلـئِكَ يَرْجُونَ رَحْمَتَاللّهِ وَاللّهُغَفُورٌرَّحِيمٌ

  Tarih sahnesine bir göz atıldığındabirey ya da toplum olarak değişik sebeplerle nice göçlerin olduğu görülür. İslamtarihinde de Hz. Peygamber ve O’na gönül veren insanların sırf Allah’ın dininidaha iyi yaşayabilmek için doğup büyüdükleri Mekke’yi bütün maddi varlıklarınıterk ederek, Medine’ye yerleşmelerine “Hicret” denir. Hicret; İslam dini için bir dönümnoktasıdır. Her vesile ile birlik, beraberlik ve dayanışmayı vurgulayandinimizin mesajlarının hayat buluşudur.
  Miladi 622 yılında İslam’ıyaymak, İslam’ın üstüne çöken zulüm ve baskı bulutlarını dağıtmak için Allah Resulü(SAV)’in ashabı kafileler hâlinde Mekke’den Medine’ye göç etmeye başladılar.İmanlı gönüller Allah ve O’nun şanlı Rasülü (SAV)’in rızası için doğupbüyüdükleri, havasını teneffüs ettikleri öz vatanlarından ayrılıyorlardı.Anadan, babadan, evden, barktan ve servetten vazgeçiyorlardı. Bu bakımdanhicret dinleri için her şeyini terk eden müslümanların iman ve ihlâssembolüdür. Hicret, Allah’adır, Allah içindir, Allah’ın izniyledir, Allah’ınismini yüceltmek içindir.
  Miladın 622. senesi gerçekleşenhicret Hz. Ömer devrinde hicrî takvimin başlangıcı olarak alınmış, yılbaşı olarak da Muharrem ayı kabul edilmiştir. Bizler de kendimize şöyle birbakalım. Allah Rasülü ve O’nun ashabı 13 senelik Mekke döneminde Kur’an’ınnuruyla yetişerek, hicret esnasında Allah için dünyalık her şeylerini terkedebildilerse, bizler bu asrın müslümanları olarak aynı duruşu göstermeliyiz.
  Bugün bizlere öylesine bir hicretlazımdır ki, bu hicret sayesinde cehaletten faydalı bilgiye, günahlardan takvamerkezli bir hayata, bencillikten diğergamlığa, husumetten şefkate, fitnefesattan dirlik düzene geçiş yapabilelim. Şayet böyle bir hicretigerçekleştirebilirsek o zaman dünya ve ahiret bahtiyarlığı bizim olacakdemektir.“Şüphesiz ki imanedenlere, Allah yolunda hicret edip, cihad edenlere gelince, işte onlarAllah'ın rahmetini umarlar. Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.”[1]Yüce Mevlamız hicret nuru ilegönüllerimize samimiyet ve kardeşlik duygusunu nasip eylesin.
  HAZIRLAYAN: H.İbrahim İNAK
  [1] Bakara Suresi 218

+ Yorum Gönder
hicret ile ilgili slaytlar,  hicret slaytları,  hicretle ilgili slaytlar