+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Bazıları tarikat dinimizde yoktur diyorlar bazıları var diyor ne yapağmı şaşırdım Kuran'da tarikat varmı?yoksa uydurmamı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Bazıları tarikat dinimizde yoktur diyorlar bazıları var diyor ne yapağmı şaşırdım Kuran'da tarikat varmı?yoksa uydurmamı

  Sual: selamun aleyküm kardeşim inanın ne yapacağımı şaşırmış durumdayım.bazıları tarikat dinimizde yoktur diyorlar bazıları var diyor ne yacağımı şaşırdım.kuranda tarikat varmı?yoksa uydurmamı lütfen beni aydınlatırmısınız? ? 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Bazıları tarikat dinimizde yoktur diyorlar bazıları var diyor ne yapağmı şaşırdım Kuran'da ta


  Reklam  Cevap: Tarikat hakkında bilgi kısaca


  ve aleykumusselam ve rahmetullahi ve beraketuh. Değerli kardeşimiz: Tarikat sözlükte Yol, yollar. Anlamındadır. Tasavvufta, Allah'a ulaşmak için tutulan yol. Bu yol boyunca yapılan yolculuk bir şeyhin öncülüğünde gerçekleşir. Her yolun, kurucusu, öncüsü tarafından belirlenen birtakım kuralları, töreleri vardır. Hicri 6. (M. 12) yüzyıldan başlayarak çok sayıda tarikat kurulmuş ve bunlar şubelere, kollara ayrılarak bütün İslam dünyasına yayılmış ve günümüze kadar gelmişlerdir.


  Tarikatlar düşünce sistemleri, zikir biçimleri ve yöntemlerine göre çeşitli sınıflara ayrılırlar. Düşünce sistemleri bakımından tarikatlar ba-şer' ve bîşer' olarak ikiye ayrılırlar. Ba-şer' (makbul, hak, ortodoks) tarikatlar denildiğinde Kadiriye, Nakşibendiye, Mevleviye gibi sünnî tarikatlar akla gelir. Hurufiye, Kalenderiye, Haydariye ve sonraki Bektaşilik gibi kimi tarikatlar da bî-şer' (merdud, batıl, heterodoks) tarikatları oluşturur.

  Tarikatlar, kuruluşlarından itibaren yalnız dinî, tasavvufi bir örgütlenme halinde kalmayarak sosyal, siyasal, kültürel, sanatsal ve askeri birer kurum olarak önemli görevler yaptılar. Ancak 20. yüzyıla doğru eski saflıklarını kaybettiler. Bu nedenle, son dönemlerde şiddetli eleştirilere hedef oldular. Bu eleştiriler yalnız dışarıdan değil, tarikatların kendi içinden de geliyordu. Örneğin bir tarikat (Kuşadaviye) piri olan Kuşadalı İbrahim (ö. 1846) tekkelerin birer meyhane ve kerhane haline getirildiğini söyleyerek kapatılmasını öneriyordu. Osmanlıların son döneminde bazı mutasavvıflar ve devlet tarafından başlatılan iyileştirme çalışmaları da istenilen sonuca ulaşamadı. Tarikatların faaliyetlerine, Cumhuriyet döneminde, TBMM tarafından 30.11.1351 (1925) tarihinde kabul edilip 13.12.1351 (1925) tarih ve 243 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 677 sayılı "Tekke ve zaviyelerle türbelerin seddine ve türbedarlıkla birtakım ünvanların men ve ilgasına dair kanun"la son verildi. Ne var ki, varlığını gizlice sürdüren tarikatlar, günümüzde faaliyetlerine yaygın biçimde devam etmektedirler.


 3. Misafir
  Evet doğrudur, tasavvuf haktır ve güzel bir yoldur. Allaha ulaştırır. Muhammede s.a.s. götürür.

 4. Misafir
  Kur'an'da tarikat varmı sorusuna cevap olmamış bu yorum varmı yok mu net cevap lütfen

 5. vekil kim?
  Üye
  kuran da da peygamber sas in hayatında da tarikat diye birşey yoktur tarikatlar 800-900 yıllık bir geçmişi vardır. hatta tarikatlar de ki bazı uygulamalar kurana ve sünnete taban tabana zıttır. tevbe vermek, şeyhsiz Allah'a ulaşılamaz gibi...

 6. TAHARETTİN
  Üye
  Kuranda birden fazla "Sıratel Müstakim" vardır.Yani Allaha giden yol.Cennete gitmenin minimum şartı ise yani bu yollar içinde en kestirme olan ise ilk "amenü" olmak yani inanmak neye ? islama; islam nedir? İbrahim AS ile başlayıp,kitap verilen Musa ve İsa AS ile devam ederek Muhammed AS ile Teslimiyet "Müslümanlık" olarak son bulan bir bütün ki içlerinde sabii,yahudi ve Hristiyanlarda vardır. (Bknz. Bakara 62) ikincisi ahiret gününe inanmak üçüncüsü ise "amilüs salihati" yapmak yani yaşam boyunca iyi işler yapmak.
  Gelelim maksimum şartlarına bütün hadis kitaplarını,rivayetleri,külliyatları açıp 24 saat uyumadan ibadet ritüellerini yapsan yine de yetiştiremen.Bi mollanın birisi kendi kafasına keyfine göre bi ritüel şekli icat etmiş olmuş bi tarikat aha bakmış piyasada zibil gibi saf var mollalıktan oluk gibi para geliyor başka bi işte çalışmasına gerek yok hem ibadetini yapıp öte tarafı sağlama alıyor hemde bu dünyada keyif çatıyor.
  Halbuki Kuranın ana bel kemiği "Ve Ekimus Salat ve Atüyiz Zekat" yani salatı ikame et yardımlaşmayı ayakta tut.Bunu algılamışlar 5 vakit namaz kıl 40 da bir zekat ver cennettesin.Hacca gittinmi bütün eski günahların silinir,ramazanda oruç tuttunmu bi önceki etap günahlar silinir,bi zina edeyim sonra tevbe edeyim hooop bütün günahlar silindi vs.vs. Gel vatandaş gel .

+ Yorum Gönder
kuranda tarikat,  kuranda tarikat varmıdır,  kuranda tarikat varmı,  kuranda tarikat geçiyormu,  kuranda tarikat varmidir,  nakşibendi tarikatı kuranda geçiyormu,  tarikat kuran da geçiyor mu