+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Peygamber efendimizin güvenilir bir insan olmasını ayet ve hadislerle açıklaya bilir misiniz? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Peygamber efendimizin güvenilir bir insan olmasını ayet ve hadislerle açıklaya bilir misiniz?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Peygamber efendimizin güvenilir bir insan olmasını ayet ve hadislerle açıklaya bilir misiniz?


  Reklam  Cevap: Hz. Peygamberi Örnek Bir İnsan Olarak Gösteren Âyetler:

  Kur'ân'da gayet açık ifâdelerle Hz. Peygamber'in Yüce Allah tarafından mü'minler için örnek alınması gereken model bir insan olarak takdim edildiğini görmekteyiz. Konu ile ilgili âyetlerde şu veya bu konuda diye bir kayıt koyulmamış olması O'nun insanlar için her yönüyle örnek olarak gösterildiği anlaşılmaktadır.

  İşte bu konudaki bazı âyetler şunlardır:

  "Andolsun Allah'ın Resûlünde sizin için -Allah'ı ve âhireti arzu eden ve Allah'ı çok anan kimseler için- (uyulacak) en güzel bir örnek vardır" (Ahzâb, 33/ 21)

  Bu âyette, Resûlullah'ın, Allah'a ve âhiret gününe inananlar için örnek bir şahsiyet olarak ileri sürülmesi, böylece onu Örnek edinmenin Allah'a ve âhiret gününe îman hususuna bağlanması O'nun sünnetine dinde ne kadar değer verilmiş olduğunu açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

  Kur'ân, Hz. Peygamberin mü'minler için örnek bir insan olduğunu belirtmekle kalmaz aynı zamanda onun büyük bir ahlâk üzere olduğunu da şöyle vurgular:

  "Nün. Kaleme ve yazdıklarına andolsun, Sen Rabb'inin nimetiyle ünlenmiş (bir deli) değilsin. Senin için kesintisiz bir mükâfat vardır. Ve sen, büyük bir ahlâk üzeresin" (Kalem, 68/ 1-4)

  Yüce dinimiz İslam’ın çok değer verdiği temel ahlaki prensiplerden biri dürüstlüktür. Nitekim Yüce Allah; “Ey Muhammed! Sen, beraberindeki tövbe edenlerle birlikte emrolunduğun gibi dosdoğru ol. Aşırı gitmeyin, doğrusu Allah yaptıklarınızı görür.” (Hud, 11/112) buyurmaktadır.

  “Kişinin kalbinde iman ve küfür bir arada bulunmaz. Güvenilirlik ve hainlik bir arada olmaz.” (7) “Mümin insanların kendisine güvendiği kimsedir. Müslüman, dilinden ve elinden Müslümanların salim olduğu kişidir. Nefsim kudret elinde bulunan Allah’a and olsun ki, kötülüklerinden komşusunun emin olmadığı kimse cennete giremez.” (8)

  Hz. Peygamber, alışverişte güvenin bolluğa ve berekete vesile olacağını bildirmektedir. “Emanete riayet rızık, hainlik ise fakirlik getirir” buyurur. (9) 3. Misafir
  ya ben çok sevdim proje ödevimi yaptım

+ Yorum Gönder
peygamber efendimizin güvenilirliği ile ilgili hadisler,  peygamber efendimiz güvenilir bir insandı,  peygamber efendimizin güvenilirliği ile ilgili ayetler,  peygamber efendimizin güvenilirliği,  peygamberimizin güvenilirliği,  peygamber efendimizin güvenilirliği ile ilgili örnekler,  peygamberimizin güvenilirliği ile ilgili hadisler