+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Yolda bulunan paraya ne yapılır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Yolda bulunan paraya ne yapılır?

  Sual: okula giderken yolda para buldum bunun için din öğretmenime danıştım o da müdür yardımcısına vermemi söyledi.ama bu parayı okul dışında buldum ne yapmalıyım ? 2. Vamık
  Devamlı Üye

  Cevap: Yolda bulunan paraya ne yapılır?


  Reklam  Cevap: ihtiyacın varsa harca ama sahibi bulununca harcamış olsanda vermen gerekir.
  Dilersende bir hayır kurumuna bağışla

 3. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Yolda veya herhangi bir yerde bulunan para ve diğer kıymetli şeyler ya alınmaz geçilir. Ya alınıp muhafaza edilerek sahibi aranır. Alınmadan gidilirse hiç birşey lâzım gelmez. O takdirde hiçbir mes’uliyet ve korku yoktur. Ama alınıp da sahibine verilecekse yapılacak işler vardır. Şöyle sıralamak mümkün olur.

  Bulunan şey, bulunduğu yerden uzaklaştırılmadan şahidlendirilir: “Ben şu kadar parayı, yahut şu değerde birşeyi buldum. Sahibini aramak niyetiyle de aldım. İsmim, evim, adresim şudur, gelsin alsın, sizler şahid olun” denir ve bir sene kadar bu para ve mal ilân edilir. Bu müddet zarfında sahibi çıkarsa verilir. Çıkmazsa sahibi adına bir hayır yerine yahutta müstehak bir fakire şahit tutularak hibe edilir.

  Şayet muhafaza esnasında bu mal zayi olur, çaldırılırsa bakılır, zayi oluş, alâkasızlıktan mı? Yoksa kendi malı gibi muhafaza ettiği halde vaki olan bir kazadan mı? Kendi malı gibi muhafaza titizliği gösterdiği halde uğradığı ziyandansa ödetilmez. Eğer buluntu mal diye ilgisizliktense ödetilir. Ödemezse sahibine borçlu kalır.

  Bu sorumluluğu bakımından bulunulan mal kolay kolay alınmamalı, alınacaksa sonundaki bu mesuliyet ve mükellefiyetler iyi düşünülerek alınıp, gerekleri yerine getirilmelidir. Basit buluntular bekletmeyi icabettirmezse de bir değer sayılan buluntular bir sene kadar bekletilir, ilân yapılır, sonra bir fakire veya hayır kurumuna hibe edilir.
  Not: Günümüzde, buluntu mallarla ilgili yapılacak şey, bunları polis veya zabıta gibi devletin ilgili kurumlarına teslim etmektir.

  Ahmed ŞAHİN

 4. Ecrinim
  Hüvel Baki..
  451 Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
  "Eğer buluntu, işlek yolda ve insanların çokça bulunduğu beldede bulunmuş ise, bir sene sahibini araştır Sahibi gelirse verirsin, gelmezse o senin olur"
  Amr radıyallahu anh Ebû Dâvud  452 Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
  "Kim bir yitik bulursa, bir ya da birkaç âdil şahit tutsun, onu gizlemesin, yitirmesin Eğer sahibini bulursa ona verir, bulamazsa, o Allahın dilediğine verdiği bir malıdır"
  Iyad radıyallahu anh Ebû Dâvud


+ Yorum Gönder
yolda bulunan para