+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Müezzin kayyım görevleri nelerdir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Müezzin kayyım görevleri nelerdir?


 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: müezzin kayyım görevleri nelerdir?


  Reklam  Cevap: Müezzin:
  Camilerde ezan okuyan, namaz vakitlerini bildiren kişiye verilen isimdir. Müezzinlik, dini faaliyetlerin en önemli, en hassas ve en manevi olanları arasında yer almaktadır. Müezzinlik müessesesinin bizzat kurucusu Hz. Peygamber (s.a.v.) dir. İlk müezzin Bilal-i Habeşi'dir. Müezzin sesinin gür ve güzel olması,ezanı ayakta ve yüksekçe bir yere çıkıp makam ve usulüne uygun okuması önemlidir.

  Kayyım:
  Kayyım tabiri, belli işleri nefsinde toparlayan bir kimse için kullanıldığı gibi caminin temizlik işlerini yapan hademesine de bu ad verilmektedir. Günümüzde kayyım tabiri müezzin sözcüğü ile birlikte kullanılmaktadır. Camilerin bakım, temizlik, korunması ve ibadet sırasında her türlü müezzinlik görevinin yerine getirilmesinde Müezzin-Kayımlar Diyanet İşleri Başkanlığınca görevlendirilmişlerdir. Müezzin kayımlar camide imamın yardımcısı olup, imam olmadığı zaman da imamet görevini üstlenirler.

+ Yorum Gönder
kayyım nedir,  müezzinin görevleri,  kayyımlık nedir,  müezzin kayyım,  müezzin kayyımın görevleri,  kayyım görevleri,  müezzin kayyımın görevleri nelerdir