+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Köpek niye haram şafii mezhepinde Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Köpek niye haram şafii mezhepinde

  Sual: İslam dininde şafi mezhebinde neden köpekler haramdır sebebi nedir Köpek niye haram şafii mezhepinde lütfen bilgi verir misiniz ? ? 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: köpek nıye haram şafii mezhepinde


  Reklam  Cevap: Şafii ve Hanbelilere göre: Köpek domuz ve onlardan türeyenler, bunların artığı, teri necistir. Bunlarla kirlenen eşya biri toprakla olmak üzere yedi defa yıkanır. Önceki hadise binaen ağzının necaseti sabit olursa, geri kalan kısım da öncelikle öyledir. Zira ağzı fazla soluduğu için en temiz yeridir. (İslam Fıkhı Ansiklopedisi Prof. Dr. Vehbe Zuhayli)

  Denilebilir ki, köpeği necis gören Şafii alimlerine göre, domuzun etini yasaklayan Allah, köpeği de necis sayar. Bunların bizce bilinmeyen bazı hikmetleri olabilir. Bu durum bir imtihan konusu olabilir. Yahudilere Cumartesi günü balık avlama yasağını koyan Allah, köpekle de bizi imtihan edebilir. Bununla beraber, Şafii mezhebinde av köpeği, çoban köpeği beslenebilir. Ancak köpeğin, hiçbir faydası olmayacak şekilde, sadece bir süs olarak kullanılması uygun değildir.

  Hanefilere göre köpek elbiseye sürtünürse o elbiseyle namaz kılınır. Yalnız, köpeğin ağız suyu veya salyası ve tersi necistir.

  Hanefilerde esah olan, köpeğin bizatihi necis olmadığıdır, zira korunma ve avlanmada ondan yararlanılmaktadır. Domuz ise bizatihi necistir. Kurandaki "O pistir" ayetinden kasıt domuzdur. Yalnız, köpeğin ağız suyu veya salyası ve tersi necistir. Vücudunun diğer yerleri buna kıyas edilmez. Ağzını kaba sokarsa kab yedi defa yıkanır. Resulullah (as) buyurdu ki: Köpek sizden birinin kabından içerse, onu yedi defa yıkasın. Ahmed ve Müslim'de: "Köpeğin ağzını soktuğu sizden birinin kabının temizliği, ilki toprakla olan yedi defa yıkamaktır. (Ahmed, Buhari, Müslim)

  Malikilere göre: İster beslenmesine izin verilen bekçi ve çoban köpeği olsun, isterse başka köpek, mutlak olarak temizdir. Sadece ağzını soktuğunda meşhur olan görüşe göre taabbüden yedi defa yıkanır. Ayağını veya hareket ettirmeden dilini soksa veya salyası düşse yıkamak gerekmez.

 3. Misafir
  Şafi mezhebine göe, köpeklerin bastığı ve oturduğu yerler necis midir? Bastığı veya oturduğu yere elbisemiz değerse necis olur mu? Üzerine bastığı kar üzerimize gelirse üzerimiz necis olur mu?

  Köpeğin oturduğu yerler kuru ise ve köpek de kuru bir halde ise necis olmaz. “İki kuru arasında necis sözkonusu değildir” manasına gelen bir fıkhî kural vardır. Bu kuralı yer, elbise ve benzeri şeylerin hepsi için kullanabiliriz.

  Kışta necis de olsa çamurlu yollarda -sakınması mümkün olmayan- şeylerden de ruhsat vardır. Ancak kişi kendisi yere düşerse bu takdirde necis olur(el-Fıkhu’l-İslamî, 1/174).

  Buna göre eğer, köpeğin bastığı kar –başka yol olmadığı için ve bütün çabalarımıza rağmen- bize sıçradıysa buna ruhsat nazarıyla bakılabilir. Yok eğer, köpeğin gittiği yoldan başka bir yerden gitme imkanı olduğu halde –herhangi bir korunma tedbiri almadan- köpeğin yakınından geçtiysek bu necis olur, ruhsatın dışında kalır.

 4. Misafir
  - şafiyim ama köpekleri çok seviyorum hatta bir tane evime almak istiyorum peki uygunmudur

  - şafi mezhebinde köpek neden haramdır haramsa eğer ellersek gunahi nedir

 5. arifselim
  Yönetici
  Ne hanefi nede şafii birisi evin içinde beslemek üzere köpek alması caiz değildir.

 6. Misafir
  Müslüman Kuran okur. Aklı baliiyse anlar ve o hükümlere göre hareket eder. Kuranda köpek beslemek haram denmemiştir.Aklıselim bir Müslüman, Muhammetten yüzlerce yıl sonra yaşamış bir islam edebiyatçısı( Muhammed bin İdris bin Abbas- yani imam şafii)'nın yorumuna göre yönünü çizmez. Yani köpek besleyebilirsiniz elbette. Domuz da besleyebilirsiniz. Domuz etini yemek yasaklanmıştır sadece kuranda.. Hjyen kurallarına uyuyorsanız, veteriner kontrollerini periyodik yaptırıyorsanız neden sizin de bir köpek ya da kedi vs hayvan arkadaşınız olmasın benim gibi.?

 7. Misafir
  Peki köpegi kendime sus deilde bir dost icin yanima alsam genede haram olurmu bunun hakkindada bilgilendirirmisiniz rica etsem ??

 8. arifselim
  Yönetici
  Süs veya dost olarak evde köpek beslemek caiz değildir. Ancak bazı durumlarda evin yaşam alanı dışında olmak şartıyla köpek beslemek caizdir. Hanefi ve şafiilere göre kısaca şu şekildedir:


  Şâfiîlerden Nevevî'ye göre; "İhtiyaç yokken köpek beslemek haramdır. Av, ziraat ve çoban için köpek beslemek caizdir. Ev ve sokakların korunması için köpek beslemek hususunda iki nokta-i nazar var: Birine göre caizdir, diğerine göre değil. Sahih olan görüş şudur: Madem ki, hadislerde üç maksadla köpek beslemeye izin verilmiştir. Buna kıyasla sahih bir ihtiyaç olursa başka maslahatlar içinde beslenebilir."


  Hanefîlerden İbnu'l-Hümâm; "Av, çoban ve ziraat maksadlarıyla köpek beslemek bi'l-icmâ caiz ise de hırsız veya düşman korkusu olmadan (sırf zevk, moda olsun diye)köpek beslemenin câiz olmadığını" belirtir ve eve sokulmaması gerektiğini söyler.

 9. Misafir
  Kopek neden haramdır kuranın hangı suretınde kacıncı ayetınde yazılıdır tesekurler

 10. arifselim
  Yönetici
  Köpeğin bazı durumlarının haram olması hadis ve icma ile sabittir. Kuranda geçmesi gerekmez sünnette olmasıda yeterlidir. Hem köpek bekçilik yapması ve güvenliği sağlaması gibi durumlarda beslemek caizdir. Evin içerisinde beslemek haramdır.

 11. Misafir
  ama hiçbi hocada demiyo evde beslemek haramdır kurandada geçmiyomuş nihat hatip oğluda diyo ben köpekleri çok seviyorum beslemek istiyorum hatta ama annem gil izin vermiyo biz şafiyiz diyor haram diyor evdemi beslemek haram yoksa tamamiyle beslemek haramdır

 12. mum
  Administrator
  Evde köpek beslemenin caiz olan tek yolu var, BEKÇİLİK için... eve sokmamak şartı ile
  kurandada geçmiyomuş
  Kuranda size onlarca ayette PEYGAMBERE UYUN der..! Evde köpek beslemeyi yasaklayan efendimizdir bu size kaynak olarak yetmez mi

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
şafi mezhebi köpek,  şafi mezhebinde köpek,  safiler neden kopege dokunmazlar,  şafiler neden köpeğe dokunmaz,  şafii mezhebinde köpek,  şafilerde köpek haram mı,  köpeğe dokunmak haram mı