+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İslam dininin doğru anlaşılmasında kuranı kerimin önemi nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İslam dininin doğru anlaşılmasında kuranı kerimin önemi nedir?


 2. Muhammed
  الله اكبر

  Cevap: islam dininin doğru anlaşılmasında kuranı kerimin önemi nedir


  Reklam  Cevap: Kur’an, Allahu teala tarafından, Cebrail as vasıtasıyla resulullah (sav) in kalbine indirdigi ve ,insanları şirkin karanlıgından tevhidin nuruna ulaştırdıgı kitabıdır.
  Kur’an Allah’ın şeriatı, yeryuzundeki hukuk sistemi, bir hayat rehberi, kendisi ile hesaba cekilecegimiz ve yine kendisi sebebi ile cennetin ve cehennemin dolduruldugu bir kitab.
  Yine O, Hayata hakim olması ve hukumlerinin yeryuzunde tatbik edilmesi icin muvahhidlerin kılıclarını kuşandıgı bir kitap..

  Bundan sonra,

  İlk İslam toplumuna baktıgımızda Rablerinden gelen vahyin etkisi ile hayatları bir anda degişen, vahye teslimiyet gosteren bir toplum goruyoruz. öyleki; kainatı, canlıların nasıl yaratıldıgını, olumu, tekrar dirilişi, kıyameti, cennet ve cehennemi anlatan sureler ve peygamber kıssaları. Bu sureler ilk muslumanlara alemlerin rabbini tanıtıyor, O’nun tek ilah, Yerlerin ve goklerin hukumdarı, ve Tek kanun koyucu oldugu gercegini ogretiyordu. Kuran hem ferdi hemde toplumsal hayatı hızla degiştiriyordu.

  Ne yazikki onceki ummetlerde gorulen, -ıslah olmalarından sonra bozgunculuk- bu ummette de gorulmeye başlandı. Ve fitneler.. Bu fitnelerden birine deginmek gerekirse, Kur’anın anlaşılmasında onemli bir rolu olan sunnet uzerinde oyunlar oynanmaya başlandı. Sunnet devreden cıkarılırsa kuran artık anlaşılmayacak ve İslam duzeni harap olacaktı.
  Bir tarafta yirmidort saat yururlukte olan şirk yasaları..Buna karşın insanı yaratan, rızıklandıran, hayat veren ve olduren, yerin ve gogun rabbi olan Allah ‘ın kitabı olan ve hukumleri hice sayılan Kur’an..

  Bunun nedeni Muslumanların Allah’ın dininden uzaklaşması, dunya zevklerine dalmaları, Allaha ve ahiret gunune inanclarının azalması ve en onemlisi fitnecilere karşı din ugrunda cihadı( dil, mal,ve can ile) tek etmesidir.Bu sayede duşmanlarımızın emellerine ulaştıgını, şirkin butun yeryuzune yayılmış olmasından anlayabiliyoruz. (Allah onlara lanet etsin…)

  Kurana verdigimiz onemden bahsetmek gerekirse;
  Kimimizin evinde duvardan inmezken, kimimizde sadece belirli gun ve gecelerde manası bilinmeksizin okunması, ve kimimizde sadece oluler uzerine okunan bir kitap oldugunun zan edilmesi, kimimizin dunya metaı icin eline alması, kimimizin sırf bilgi sahibi olmak icin inceleme ve araştırma kitabı olarak gormesi.
  Bu saydıklarımızdan farklı olarak ise bazımız kuranı manasını bilerek okumakta fakat okudugu bogazından ote gecmeyip kalblere inmemekte. Ve dahası..
  Peki Allah kitabında bizden ne istiyordu? İlk emri olan Oku buyrugu ile vahyi okumamızı, tefekkur etmemiz gereken kısmlarını tefekkur etmemizi, akletmemiz gereken yelerini akletmemizi, vahiy ile urpermemizi, itaat etmemiz gereken hukumlerine itaat etmemizi, ve inanmayanlarına karşı ise mucadele etmemizi emretmiyormuydu?


  Hadis-i Şerifte ise "Sizden biriniz hevasını benim getirdiğime (Kur’an’a) tabi kılmadıkça gerçek mümin olamaz
  [1] buyurulmuştur. (Buhari,i’tisam:21.)

 3. meryemgül1
  ~~Medinenin Gülü ~~
  Hadis-i Şerifte ise "Sizden biriniz hevasını benim getirdiğime (Kur’an’a) tabi kılmadıkça gerçek mümin olamaz.

  Bu güzel konu için Allah c.c.razı olsun kardeşim.

 4. Misafir
  bence gayet yeteri derece bilgi var bunları buraya yazdığınız için herkese teşekkürler..


 5. Misafir
  bence gayet yetrei bilgi var yazdığınız için teşekkürler

 6. Misafir
  kur an ı kerim ne demek?

 7. Misafir
  teşekkürle ödevimi yaptım <3

 8. Misafir
  bence hiç güzel bir site değil

 9. Misafir
  Bu site çok işime yaradı çok teşekkürler

 10. Misafir
  çok teşekkürler bu sayfa sayesinde ödevimi yaptım

 11. Misafir
  Teşekkür Ederim Ödevimi Yaptım

 12. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Bu site çok işime yaradı çok teşekkürler
  biz teşekkür ederiz kardeşler
  işinize yaraması bizler için mutluluk vericidir.
  beğenmeyene de hakaret olmadığı sürece saygı duyarız


  kur an ı kerim ne demek?
  Kur'anı Kerim içerisinde yüce Allah (c.c)nun
  cebrail aracılığı ile Hz Muhammed (s.a.v)e kainata tebliğ etmesi için emrettiği
  gönderdiği mesajların (Ayetlerin bulunduğu) kutsal kitabımızdır.


+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
islam dininin doğru anlaşılmasında kuranı kerimin önemi,  islam dinin doğru anlaşılmasında kuranı kerimin önemi,  islam dininin anlaşılmasında kuranı kerimin önemi,  islam dininin anlaşılmasında kuranın önemi,  islam dininin doğru anlaşılmasında kuranı kerimin önemi nedir,  islam dininin doğru anlaşılmasında kuran-ı kerimin önemi,  islam dininin dogru anlaşılmasında kuranı kerimin önemi