+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Üç gulhüvalla bir elham okunursa ve ölmüşlerimize bağışlanırsa hatim sevabı bağışlanmış olur deniliyor Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Üç gulhüvalla bir elham okunursa ve ölmüşlerimize bağışlanırsa hatim sevabı bağışlanmış olur deniliyor

  Sual: üç gulhüvalla bir elham okunursa ve ölmüşlerimize bağışlanırsa hatim sevabı bağışlanmış olur deniliyor.bu ayetleri okurken her birisi için ayrı ayrı besmelemi çekmek gerekir yoksa ilk ihlas suresinden sonra besmele çekilmezmi aydınlatırsanız çok memnun olacağım,saygılarımla. ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: üç gulhüvalla bir elham okunursa ve ölmüşlerimize bağışlanırsa hatim sevabı bağışlanmış olur deniliyor


  Reklam  Cevap: Okunan bu sureler hatim olurmu konusunda Sünnette bir delil bulanamadı
  ama Efendimiz (s.a.v) in ölmüşlerimiz için Kur'an okuma hakkında
  Hadis-i şerifleri var buyur oku kardeşim...

  _________________________

  Geçmişlerimizin ruhuna Kur'ân'dan nelerin okunması gerektiği hususunda Peygamberimiz (a.s.m.) şu tavsiyelerde bulunur: "Yasin, Kur'ân'ın kalbidir. Onu bir kimse okur ve Allah'tan âhiret saadeti dilerse, Allah onu mağfiret buyurur. Yâsin'i ölülerinizin üzerine okuyunuz."(Müsned, 5:26)

  Bu hadis-i şerif, Yasin Sûresinin hem ölüm döşeğinde olan hastaya okunmasına, hem de ölmüş mü'minlerin ruhuna bağışlanmak üzere okunabileceğine işaret etmektedir.

  Hz. Ebû Bekir'in (r.a.) rivayet ettiği şu hadis-i şerif de meseleyi açıklığa kavuşturmaktadır:

  "Kim babasının veya anasının veya bunlardan birisinin kabrini Cuma günü ziyaret ederek orada Yasin Sûresini okursa, Allah kabir sahibini bağışlar." (
  İbni Mace Tercemesi, 4:274)

  İslâm âlimleri, ölünün ruhuna Kur'ân okunduğu zaman peşinden bir dua ile ruhlarına bağışlanmasını tavsiye etmişler, Sahabiler de bu şekilde yapmışlardır. İmam-ı Beyhakî'nin bir rivayetinde, Abdullah bin Ömer'in ölülerin ruhuna Bakara Sûresinden okunabileceğini tavsiye ettiği anlatılmaktadır.
  (Beyhaki, 4:56)+ Yorum Gönder
hatim nasıl bağışlanır,  hatim kac kisiye bagislanir