+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Baharatcılarda satılan alkollu işveç şurubu harammı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Baharatcılarda satılan alkollu işveç şurubu harammı?

  Sual: selamün aleyküm baharatcılarda satılan ithal işveç surubu bir sürü hastalıga iyi geliyormuş yalnız alkol varmış baharatcı şifa için oldugu için haram olmaz diyor bu şurup içilirmi içilirse kaç saat sonra namaz kılınır

  İÇERİĞİ
  Acı madde içerikli bitkilerin alkol-su karışımında açığa çıkmasıyla elde edilen bu acı şurubun reçetesi, İsveçli Dr. Samst’ın ölümünden sonra, geride bıraktığı notların arasında bulunmuştur. Dr. Samst, 104 yaşında sağlıklı bir kişiyken, attan düşerek ölmüş. Bilindiği kadarı ile Samst ailesinin fertleri, kuşaklar boyunca hep sağlıklı ve uzun ömürlü olmuşlar.
  Bu sağlık iksirini, Avusturyalı Bayan Mari Treben, Tanrı’nın Eczanesinden Sağlık adlı kitabıyla 1980’li yıllarda topluma tanıtmıştı. Türkçeye çevrilen kitap 1984’te yayımlandıktan kısa bir süre sonra İsveç Şurubu (Schweden Bitter) ülkemizde de tanınmaya başladı. Onun inanılması zor başarılarına sürekli olarak tanık olmuş olan binlerce aile, onsuz bir yaşamı düşünemiyorlar artık.
  Alman Dr.Ecz.Theiss, drog katkılarının bazılarını değiştirip, drog çeşidini de zenginleştirerek, şurubu daha da etkili kılabilmeyi başarmıştır. Reçetedeki droglar, 2-3 litrelik geniş ağızlı bir şişeye koyulur, üstüne 1,5 litre, 30-40 derecelik kanyak veya votka veya rum veya etil alkol-su karışımı eklenir. Şişe 2 hafta boyunca, günde 2-3 kere çalkalanarak, güneşte veya sıcak bir ortamda ağzı kapalı olarak bekletilir. Süre sonunda, kullanılacak kadarı dört kat tülbentten birkaç kere geçirilerek tortularından iyice arındırılır ve koyu renkli şişelere aktarılır. Büyük şişedeki posalı şurup ise serin ve loş bir ortamda bekletilir.
  Bekleme süresi arttıkça etkinliği de artar. Böylece, bu eşsiz iksire yıllar boyunca sahip olunabilir. Dikkat edin! Şurup kumaşta leke yapıcıdır!
  ? 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Baharatcılarda satılan alkollu işveç şurubu harammı?


  Reklam  Cevap: İÇerisinde alkol var ve içilmesi dinimizce yasaktır.
  Şifası ne olursa olsun Allah onu içmeyi haram kılıyorsa sen onu içemezsin.
  Sonuçta içinde alkol var.Allahın haram kıldığı her şeyde bir hikmet vardır onun için sen onu içemezsin...Ve onun içinde şifa olsaydı zaten Allah onu helal kılardı.

 3. Misafir
  Arkadaşlar konu hakkında bilmeksizin fetva çıkarıyorsunuz. Kullandığınız en ufak ilaçta dahi dinimizce haram sayılacak maddeler mevcuttur. Bu konunun izahı yalnızca şu şekildedir eğer muadili varsa ve daha temizse o tercih edilmelidir. Hayır bu kafaya nasıl vardınız anlamıyorum morfinde haramdır ama her dişim opere edilirken defalarca enjekte edilir. Şimdi o başka diyene ağır küfrederim. Ayet açık sizi Allah ile kandırmasınlar. Allah adına yalan söyleyenden daha zalim kim olabilir. Şüpesiz ki size yol gösterici olarak Kuran yeter.

+ Yorum Gönder
isveç şurubu haram mı,  isveç şurubu caiz mi,  isveç şurubu içmek caiz mi,  İsveç şurubunu içmek dinen caiz midir