+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Allah niçin Hz Muhammed'den sonra başka peygamber göndermemiştir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Allah niçin Hz Muhammed'den sonra başka peygamber göndermemiştir?


 2. Muhammed
  الله اكبر

  Cevap: Allah niçin Hz Muhammed'den sonra başka peygamber göndermemiştir?


  Reklam  Cevap: Daha önceden sizin sorduğunuz soru gibi sorulmuş ve detayları aşağıda verildi.

  Soru şöyle:
  Şimdiye kadar yaklaşık 180 bin peygamber göndereildi ve son olarak da peygamberimiz gönderildi ve Yüce Rabbimiz bundan sonra yeni peygamber göndermeyecek peki neden peygamberlerin gönderilmesi bitti? Yani neden artık peygamberler ve ilahi kitaplar gönderilmeyecek ? (Aslında bu bana sorulan bi soruydu bu sorulduğu anda cevaplayamadım fakat size yazarken aklıma geldi cvp: "Din(İslam) tamamlandı" mı?)

  Hz. Muhammed son semavi din olan ve hükmü kıyamete kadar geçerli olacak, dini ve daveti umumi ve tüm beşereyiti kapsayan islam dinini getirdiği ve bundan sonrada her hangi bir din ve şeriat gelmeyeceği için o da peygamberlerin sonuncusu olmuştur. Ondan sonra resul ve nebi gelmeyecektir. Malûmdur ki, bu alem de her şeyin bir başlangıcı ve bir de nihayeti olduğu gibi, hz. Âdem'le (a.s.) başlayan peygamberlik müessesesi de hâtemü’l-enbiyâ (s.a.v.) ile son bulmuştur.


  Cenâb-ı hak, peygamberlerin en ekmeli olan o zât'ın eline semavi kitapların en mükemmeli olan kur'ân-ı azimüşşân'ı vermiş ve nübüvvet müessesesini o hâtemü’l-enbiyâ ile tekmil etmiştir. Artık, kıyamete kadar hz. Muhammed'den sonra bir peygamber gelmeyecektir.

  Hz. Muhammed’in (sav) hâtemü’l enbiya olduğu ahzap suresinde şu şekilde ifade buyurulmaktadır. “muhammed sizin ricalinizden hiçbirinin babası değil ve lâkin Allah’ın resulü ve peygamberlerin sonuncusudur. Allah âlimdir. (her şeyi bilendir.) Hz. Muhammed'in peygamberliği ile insanlık din açısından, ilerlemenin son noktasına erişmiştir. Ondan sonra başka peygamber beklememeli, Muhammedî nur'u izlemelidir. Allah her şeyi çok iyi biliyor. Her şeyi bilip duyuyor. Onun için bu hükümleri emrediyor.(Elmalılı Hamdi Yazır, Hak Dini Kur'an Dili Tefsiri)

  Kur’an-ı Kerimde, Peygamberimize (asm.) neden “resullerin sonuncusu” yerine “nebilerin sonuncusu” denilmiştir
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


+ Yorum Gönder
allah hz muhammedden sonra niçin başka peygamber göndermemiştir,  hz muhammed den sonra niçin peygamber gönderilmeyecektir,  hz muhammed den sonra peygamber gelecek mi,  allah neden baska peygamber gondermemis kısaca,  neden bir daha peygamber gelmeyecek,  allah neden baska peygamber gondermemis,  hz muhammedden sonra gelen peygamberler