+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Aileler baskisiyla bosanan ciftlerin islama göre nasildir ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Aileler baskisiyla bosanan ciftlerin islama göre nasildir ?

  Sual: Selamünaleyküm, aileler baskisiyla bosanan ciftlerin islama göre nasildir ?

  Yani esler kendi iradeleri disinda, aileler baskisiyla mahkemede bosanirlarsa islamda yeri nedir. Dinen bu bu bosanma kabulmüdür ?

  Saygilarimla ? 2. Muhammed
  الله اكبر

  Cevap: aileler baskisiyla bosanan ciftlerin islama göre nasildir ?


  Reklam  Cevap: 4. Mükrehin talak geçerli midir?
  Cevap:

  Mükreh zorlanmış, zor kullanılarak kendisine bir şey yaptırılmış kimse demektir. Bir koca karısını boşamak istemediği halde zor karşısında "boşadım, eğer şöyle veya böyle değilse karım boş olsun..." derse karısını boşamış olur mu?

  Bu konu fıkıhçılar arasında tartışılmıştır. Hanefîler başta olmak üzere bazıları "zorla boşayan, buna razı değilse bile sonuçta boşamayı (bu ifadeyi kullanmayı) seçmiştir ve bu ifade, ona bağlı olan boşama sonucunu doğurur" demişlerdir.

  İmam Şâfi'î ve onun gibi düşünen müctehidler ise akit ve tasarruflarda rıza ve özgür irade şart olduğundan mükrehin boşamasını geçerli saymamışlardır.

  Osmanlılar Hanefî mezhebini seçtikleri halde son dönemlerinde yaptıkları aile kanununda İmam Şâfi'î'nin ictihadını tercih etmiş, "zorla boşamanın geçerli olmadığını" kanunlaştırmışlardır.
  Bana göre de zorla boşama geçerli değildir.
+ Yorum Gönder