+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Faziletli dualar Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Faziletli dualar

  Sual: eşimin namaza başlamasını istiyorum bunun için uygulanması gereken ayetler varmış nedir ? 2. Muhammed
  الله اكبر

  Cevap: faziletli dualar


  Reklam  Cevap: Öncelikle her duada eşiniz için dua etmeniz gerekir. Kendiniz de eşinize örnek olun ve gerisini Allah c.c'pa bırakın.

  Namaza başlatmak gibi konular tamamen Allahın hidayetine bağlıdır. Hidayet Allahtandır. Namaz ise bir hidayet meyvesidir. Dolayısı ile sizin çıkış noktanız yanlıştır.


  Peygamberimiz öz amcasını namaza başlatamamışken, sizi hangi kimlikle bunu yapacağınızı düşünüyorsunuz.

  Dolayısı ile siz bir imkansıza talipsiniz. İmkansıza talip olmak ise kendimize fenalık etmek demektir. Allah ayette, siz sevdiğinizi hidayete getiremezsiniz demektedir.

  Dolayısı ile sorunuz yanlıştır. sorunuzun yanlışlığı tavrınızın da yanlış olmasını netice verecektir.

  Diyeceksiniz ki, peki soruyu nasıl sormalıydım.

  Eşimin namaza başlamasına vesile olmak için ne yapmam lazımdır, demek gerekiyor. Zira peygamber bile bir vesiledir. Elinden geleni yapar gerisine karışmaz. Hatta Allah uyarır Efendimizi, sen bir zorba değilsin diye. Yani zorlayamazsın.

  Burada size tavsiyemiz, sadece namaz ile değil, her açıdan örnek olmanızdır. Eşiniz de namaz kılan bir insanın meziyetlerni görecek ve ben de böyle olmam için namaz kılmalıyım diyecektir. Aksi taktirde, namaz kılacak ve ancak güzel bir ahlak ortaya koymayacak, durmadan üstüne üstüne gitmekle bu iş olmaz. Kaldı ki, sizin ille de eşinizi namaza başlatma mecburiyetiniz de yoktur, bundan sorgulanmayacaksınız. Ama güzel örnek olmazsanız yargılanırsınız.

  Sizin her gün beş vakit namazı kılmanız zaten birer nasihat ve uyarıdır. Kişi bundan isterse ders alacaktır. Üstüne gitmemenizi tavsiye ederiz. Sizin şefkatiniz Allahın şefkatinden ileri değildir. Allah isterse kulunun kalbine hidayet bırakamaz mı?

  Allaha yalvarın, dua edin ve örnek olun. Sohbet yerleri varsa, baskı değil, teklif yolu ile tvsiye edebilirsiniz. Temiz arkadaşları eve davet edebilirsiniz. Ama bilinçli yaptığınızı hissettirmeyiniz.

+ Yorum Gönder