+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Mesnevi-i Nuriye'de bal arısı ve güneş sistemi benzetmesi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Mesnevi-i Nuriye'de bal arısı ve güneş sistemi benzetmesi

  Sual: mesnevi-i Nuriye'de okuduğum bir bölümde al arısı ve güneş sistemi bir benzetme ,karşılaştırma içinde verilmiş.ben de bu benzerliğin bizim anladığımızın ötesinde olduğunu düşünerek danışmak istedim. aydınlatırsanız sevinirim.Allah razı olsun..... ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: mesnevi-i Nuriye'de bal arısı ve güneş sistemi benzetmesi


  Reklam  Cevap: ALLAHU TEÂLÂ’NIN VARLIĞININ İSPATI
  “Süphe yok ki göklerde ve yerde mü’minler için (Allah’ın varlığına dair) deliller vardır. “(Casiye : 3)
  Resim...............Ressam
  Aslı..................Yaratan
  Nasıl bir resim gördüğünüz zaman o resmi yapan bir ressam olduğunu kabul edersek kâinattaki resimlere de bakacak olursak kâinattaki varlıkları da bir yaratanın olduğunu kabul etmemiz gerekir. Kâinattaki varlıklara (resimlere) bir bakalım: Dünyamız güneşin etrafında dönmektedir. Eğer dünyamız güneşe biraz daha yakın dönseydi yanacaktı. Biraz daha uzak dönseydi donacaktı. Dünyamızı tam dengede döndüren kimdir?
  Bazen ufacık füzelere uçaklara dahi hakim olamazken o akıl almaz hız ve büyüklükteki yüz milyonlarca kütlenin (gezegen yıldız nebula...) en ufak bir hata dahi yapılmadan gezdirilmesine neden olan kimdir?
  Parçalanan yaşlanan gezegenler çürüyen bitki hayvan ve insanlar ile her yer (gökyüzü yeryüzü) çöp pislik olacağına bir düzen içinde çöpleri temizlik görevlilerine (kara delik böcek kurtçakallara...) toplatan kimdir?
  Atmosferdeki su karbondioksit oksijen ve azotun devredilmesindeki ahengi nizam ve intizamı bildiğimiz için yağmur yerine “kezzap” adını verdiğimiz nitrik asitin yağabileceği aklımıza dahi gelmez değil mi?Oysa ki atmosferin % 80’ini teşkil eden azot gazı yıldırım ve şimşeklerin tesiri altında oksijenle birleşir. Bu oksitlenme sonucunda nitratların meydana gelmesine yarayan azot oksitleri teşekkül eder. Yani ilmen havadaki her elektriklenmede nitrik asit yağmurunun meydana gelmesi için bütün şartlar hazırdır.... Ancak şimşek çaktığında damla damla merhamet ve rahmet yağar. Ve bize haddimizden fazla değer veren yüce kudrete bütün mahlûkat şükreder.
  Üzerimize her an kezzap yağabilmesinin mümkün olduğunu bilen kimya âlimi Prof. Dr. Arthur Macomb bu konuda şunları söyler: “Ne zaman şimşek çakıp gök gürlese semâdan yağmur yerine nitrik asit yağacak diye soluğum kesilir rengim kaçar sığınacak bir yer ararım. Çünkü havada nitrik asit teşekkülü için bütün şartlar hazırdır.”
  H2 + O = su ( söndürücü )
  H (Hidrojen) yanıcı O(Oksijen) yakıcı
  Yanıcı ve yakıcı iki madde bir araya gelince yangına neden olacağına tam tersine söndürücü olmaktadır.Bunu ayarlayan kimdir? - 'Kimyevi iki madde bir araya gelince asli özelliklerini kaybeder yeni özellikler alırlar' diyen akli evvellere cevap:kaybettiren ve tam da olması gereken özellikleri kazandıran kimdir?Su da sıvıdır zeytinyağı da!Allah suyu sıvı yağ şeklinde yaratsa idi başta temizlenme olmak üzere taşımacılık sekterü...vs karşılacağımız zorlukları bir düşünebilir misinizsıvı ise o da sıvı di mi ?-

  Günümüzde artık görüyoruz biliyor sık sık duyuyoruz; Katkı maddeli meyve-sebzelerin veya geniş anlamda tüm tüketim maddelerinin kullanılmasında dikkatli olunması gerektiği bildirilmektedir!Peki soralım acaba neden? Organik olan tüketim maddelerinin kullanılması öğütlenirken neden katkı maddelilerden sakınılması tavsiye ediliyor.Cevabı belli de biz başka bir alana dikkat çekeceğiz:Aslından kopya edilerek yapılan katkı maddeli tüketim ürünleri en son teknoloji ile elde ediliyorama -ateistlerin ileri sürdüğü gibi - "kendi kendine meydana gelen ürünlerin kalite- renkkokuverimpotansiyelvit amin...- seviyesine ulaşamıyorbu biraz mantıksız gelmiyor mu size de..!?
  Diş doktoru yıllarca okuyup makineler yardımı ile takma dişler yapmaktadır. Bu dişler kırılsa bize haber veremez. Fakat binlerce senedir ağzımızdaki dişler çürümeye başladığı an alarm sistemi (sinir sistemi) ile bize haber vermektedir. Takma dişi doktor yapabiliyorsa çok daha ileri teknolojiye sahip ağzımızdaki dişleri yapan kimdir?
  Ağzımızdaki dişlerin sıralanışı: 32122123 = üst çene
  32122123 = alt çene
  Dişlerimizi böyle simetrik olarak dizen kimdir?
  Gazete yaprakları ile aynı kalınlıkta olan ağaç yaprakları fabrika gibidir. Oksijeni alır karbondioksit verir içinde damarlar vardır içinde yeşil renk veren klorofil maddesi vardır . Yaprağı “ oksijen fabrikası” şeklinde yaratan kimdir?
  İnsanlar henüz ot ve suyla çalışan karşılığında süt veren bir fabrikayapamamışlardır. Fakat milyonlarca senedir milyarlarca çoğalan yürüyen büyüyen duvarlarından (derisinden) faydalanılan makinelerden (etlerinden) yemek yapılan sadece ot ve su karşılığında bize süt veren fabrikaları yaratan kimdir?
  İnsanlar Cenâb-ı Hakk’ın yarattığı odundan ancak tahta tahtadan masa ve sandalye gibi şeyler yapabilmektedir. O Kadîr-i Mutlak ise odundan meyve yapıyor yaprak ve çiçek çıkarıyor. Demek ki iş odunda değil ustadır.
  Bir iplik fabrikası düşünelim; irili ufaklı yürüyen çoğalan incecik fakat çok sağlam iplikler üreten bir fabrika. İnsanlar nokta büyüklüğünde böyle fabrikalar yapamamışlardır. Fakat binlerce çeşidiyle milyonlarca bir yaratıcı tarafından yaratılmıştır ; ipek böceği örümcek!... O kimdir?
  Yağmur gökyüzünden tane tane yağmaktadır damlacıklar birleşip sel olarak yağmamaktadır. Buna engel olan kimdir? Her yıl yağan kar tanecikleri milyonlarcasını her seferinde her biri ayrı ayrı desenlerle gökyüzünden bize yollayan gökyüzünde birleştirip çığ olarak göndermeyen kimdir?
  Uzayın akıl almaz derinlikleri içinde güneşimiz gibi 200 milyar güneşi ihtiva eden Samanyolu Galaksisi’nde yaşıyoruz. Samanyolu ise varlığı kanıtlanabilen en az 300 milyar galaksiden sadece bir tanesidir. Bu dev evreni düzen ve uyum içinde yaratan yaşatan kimdir?
  “Dünyada hiçbir delil kalmasa bile bir mikrobun hayati bana Allah’i ispat etmeye yeter. “ LUIS PASTEAUP
  ELEKTRİKLİ YILAN BALIĞI

  BUNU DA FRANKLIN MU BULDU ACABA ? ...

  FİL BALIĞI - ELEKTRİK RADARLI...-
  ALLAH (C.C) NİÇİN GÖRÜNMEZ


  Eğer Allah görünseydi imtihan diye bir şey kalmazdı. Allah görülmeyecek ki o görülmeyen Allah’ı bulan insan mükâfat ( cennet ) kazanabilsin. Ayrıca daha Allah’ın yarattıklarını görememekteyiz:
  Küçük şeyleri göremeyiz : Mikrop atom hücre....
  Büyük şeyleri (-n tamamını ) göremeyiz: dünya ay okyanus...vs...
  Özelliği görünmez olanları göremeyiz: Rüzgar ısınlar (alfa beta gama ultraviyole kızıl ötesi...) ses-radyo dalgaları akıl üzüntü sevinç elektrik...Bizim görme oranımız 1.000.000/3.5’tur. Yani çevremizde var olan 1000.000 varlığın sadece 35 unu görebiliyoruz...O halde bizler daha Allah’iın yarattıklarını göremiyoruz. Görülmeyen şeyleri yaratan Allah’ı hiç göremeyiz.

 3. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  TAKLİTLERİNE İNSANLAR "MUCİZE " DERKEN ORJİNALİNİ YAPANI NASIL İNKAR EDEBİLİR Kİ ?
  İnsanların Teknoloji adına yaptıkları tüm yenilikler aslında yüce yaratıcının yarattıklarının kötü amatörce birer taklidinden başka bir sey değildir. Hem de her biri daha az kapsamlı hatalı çok enerji gerektiren iri az kullanışlı cansız çoğalamayan büyüyemeyen ...kötü birer taklittirler. Daha çok uzatılabilecek listeyi kıyaslamak için inceleyip her biri üzerinde tek tek düşünelim:
  ELDEKİ TEKNOLOJİYE BAKAR MISINIZ ...?! YA BU...!

  ABD'nin San Francisco kentinde düzenlenen "Deneysel Biyoloji 2006 Konferansı"nda önceki gün söz alan bilim adamları günümüzde geliştirilen biyonik kol bacak göz ve kulak gibi organlarla vücudu ağır hasar gören kişilerin eski hallerinden daha sağlıklı hale getirilebileceğini söyledi. İşte son yıllarda geliştirilen biyonik organlara birkaç örnek:
  Biyonik göz: ABD'nin Stanford Üniversitesi'nden Doktor Daniel Palanker'ın geliştirdiği "retinal protez" taşınabilir bir mini bilgisayar üzerinde video kamera bulunan bir gözlük göze yerleştirilen bir pil ve ışığa duyarlı bir çipten oluşuyor.

  Biyonik kulak: Almanya'daki Saarland Üniversitesi'nden Profesör Werner Nachtigall ve Doktor Stefan Launer'in geliştirdiği yeni teknikte sesleri algılayan bir çip kulağın arka yüzeyine yerleştiriliyor. Bu çip kulağın içine nakledilen bir alıcıya radyo sinyallerine çevirdiği sesleri iletiyor. ( Milliyet :06.04.2006 )
  GÖZÜMÜZ KAÇ MEGAPİKSEL ?Günlük hayatta "adamın cep telefonunun kamerası 2 MP" ya da bende bir makine var "12 MP" gibi sözler duyarız ve "vay be teknoloji nerelere kadar geldi" deriz. Hatta bazen "ya bu kamera benim gözümle gördüğümden de net çıkarıyor görüntüleri" dediğimiz bile olur. İşin aslını yapılan araştırmalar gösteriyor ve vücudumuzun günümüz teknolojisinin ne kadar ilerisinde olduğunu ortaya koyuyor.Gözümüz tek bir taslak üzerinde kurgulanmış anlık çekimleri yakalayan bir fotoğraf makinesi değildir. Daha çok bir video silsilesine benzemektedir. Gözümüz küçük açılarla anlık hareket eder ve etrafımızdaki detayları beyne yansıtmak için sürekli kendisini günceller. Ayrıca iki tane gözümüz vardır ve beynimiz çözünürlüğü daha da arttırmak için her iki gözden gelen sinyalleri toplamaktadır...küçük bir örnekle başlayalım: Şimdi önünüzde 90 a 90 derecelik açıda (gözümüzün açıları yani) bir görüntünün olduğunu farz edelim aynen pencereden dışarıdaki bir manzarayı seyredermiş gibi. Bu durumda piksel sayıları ortalama bir göz için: 90 derece * 60 arc-dakika/derece * 1/0.3 * 90 * 60 * 1/0.3 = 324000000 piksel (324 MP ) olur...Ama insan gözü bu açıdan çok daha fazla bir açı görür ki bu da 180 dereceye yakındır.Biraz küçük düşünüp 120 derecelik bir açıyla bakabildiğimizi varsayacak olsak bile:120 * 120 * 60 * 60 / (0.3 * 0.3) = 576 MP verisini elde ederiz...sözün özünü böyle bir teknoloji harikası olan gözünüze gözünüz gibi bakın.

  İnsanların yaptığı Teknik buluş Allah’ın yarattığı :
  Sentetik sera taklit........................ ...Doğal orjinal
  Diyaliz makinesi...................... ............Böbrek
  Lamba kalorifer..................... ..............Güneş
  Baraj Havuz......................... ................Deniz Okyanus
  Yapay çiçek......................... .................Çiçek
  Yapay meyve......................... ...............Meyve
  Vantilatör.................... ..........................Rüzg ar
  Heykel Robot......................... ..............insan
  Uçak.......................... ............................Ku ş
  Lens.......................... ............................Gö z merceği
  Deniz altı.......................... ....................Balık
  Protez el ayal.......................... .............El ayak
  Oyuncak bebek......................... ............Bebek
  Buzdolabı..................... ..........................Kutu plar kar
  Bilgisayarlı araba......................... ..........At
  Şofben........................ ............................Go lfsitrim
  Radar......................... .............................Y arasa
  Takma diş........................... ....................Diş
  Süt fabrikası..................... .......................İnek
  İplik fabrikası..................... .....................Örümcek ipek böceği
  Bilgisayar.................... ............................Be yin
  Elek Süzgeç........................ ....................Ozon tabakası
  İçki.......................... .............................. ...Su sütmeyve suyu...
  Oksijen tüpü.......................... ...................Atmosfer
  Elektrik kablosu....................... ................Damar
  Halı.......................... .............................. ...Doğa (Renkli)
  Kubbe (Direkli)..................... ...................Gökyüzü (Gök kubbe)
  Elektrik...................... .............................. Elektrikli yılan balığı
  Topaç (Yerde)....................... ...................Dünya (Boşlukta)
  Anten......................... .............................. .Hayvanların anteni
  Oyuncak hayvan........................ ...............Hayvan
  Saz teli.......................... ............................Se s telleri
  Müzik aleti......................... .......................Bülbül
  Çamaşır makinesi...................... ................Kalp Böbrek
  Radyo alıcısı....................... .......................Kulak
  Bayrakta yıldız........................ ...................Yıldız
  Dürbün........................ .............................. ..Kartal gözü
  Küre.......................... .............................. ....Dünya
  Kamera........................ .............................. ..Göz
  Akvaryum...................... .............................. DenizOkyanus
  Deprem ölçer......................... .....................Köpekkuş fare
  Parfüm........................ .............................. ...Tabiat kokusu
  Elektrik...................... .............................. ....Yıldırımateş böcegi
  Müzik sesi.......................... .........................Tabia t(kussurüzgar..sesi)
  Laboravatuar.................. .............................Y aprakmidetopraktohum
  Yağmur bombası....................... .................Yağmur sistemi
  Solunum cihazı........................ ..................Akciğer
  Filitre....................... .............................. ......Yaprakorman
  Savunma sistemi....................... ...................Sinir sistemiBademcikağrıakyuvar
  Teyp.......................... .............................. .....Hafıza
  Fotograf makinesi...................... ......................Göz
  Telefon....................... .............................. ....Kulak
  Mimar......................... .............................. ....Bal arısıkuşkarınca
  Meyve fabrikası..................... ......................Ağaç
  Sebze fabrikası..................... ........................Bitki
  Gece lâmbası....................... ..........................Ay
  Saat..Düzeni.................. .............................. ..Ay dünya güneş sistemi samanyolundaki dakiklik
  Ambalaj kâğıdı........................ ......................Meyve kabuğu
  Mıcır fabrikası..................... .........................Dere ırmak
  Bomba......................... .............................. ....Yanardağ Karadelik Güneş patlaması
  İlaç (Yan tesirli)..................... ......................Doğal vitaminler
  Asansör....................... .............................. ....Yer çekimi
  Dalga......................... .............................. ......Yapay dalga
  Savunma sistemi....................... .....................Boynuz diş kanat kamuflaj.....
  Elektronik program (Otomatik pilot pusula)...........Içgüdü
  Paraşüt .............................. .............................H indi bağ çiçeği
  Şeker......................... .............................. .........Bal
  Saksıda çiçek......................... ..........................Düny ada tabiat
  Ressam........................ .............................. ......Musavvir

 4. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  HAYVANLAR ALEMİNDEKİ BİNLERCE
  ÖRNEKTEN SADECE BİRİ
  Topragı renkli kokulu ambalajlı desenli çesitli tat ve sekillerle meyve ve sebze haline getiren birer meyve - sebze fabrikası olan bitkileri yaratan ( her an bu üretimi gözümüzün önünde yaptikları için bu ileri teknolojiyi farkedememekteyiz ! ) yüzen elektirik santrali ; elektirikli yılan balığını ot ve suyu süte çeviren yürüyen çogalan süt fabrikasi inekleri koyunları diyaliz makinasından daha kapsamlı elektirik onarım bakım masrafi olmayan böbrekleri otomatik motorlu kalbimizi pilotsuz benzinsiz uçan dünyamızı ....yoktan kıstassız örneksiz yaratan Yüce Yaratıcı Allah'ın ilmini yüceliğini kudretini ne yazikki her zaman farkedememekteyiz
  Allah'ın her yarattığı bir fabrika bilgisayar makine robot...... gibidir. Yaratılan her varlık planlanmış programlanmış çoğalacak şekilde dizayn edilmiştir.
  Not: Uçak olmasaydı kuş yine olurdu. Ama kuş olmasaydı Uçak olmazdı.... Böyle yüce bir yaratıcı tesbihe lâyıktır:
  Sübhanellah: Ey Allah’ım sen bir seyi yaptığın veya yarattığın zaman en güzel şekilde yapar ve yaratırsın. (Gezegenleriyle atomlarıyla canlılarıyla...)
  Elhamdülillah: Ey Allah’ım ben sana şükreder teşekkür ederim ( verdiğin sağlıklı organlar ve tüm rızıklar için) ve yarattığın bu kainata bakıp seni överim.
  Allah’u Ekber: Ey Allah’ım sen en büyüksün. Her şeyin en iyisi en mükemmeli sensin Ya Rabbi.

  Görüldügü gibi teknoloji mucize ve kerametleri çok geriden takip etmektedir.


  BEYNİN 9 SIRRI

  1. Bilgi nöronlarda nasıl kodlanıyor?
  Beynin en karışık işlemlerinden bir tanesi bilginin kodlanması. Bu süreçte beyindeki nöronlar yani sinir hücreleri zarlarının dışında elektrik akımı oluşturuyor. Bu elektrik akımları ‘akson’ adı verilen uzantılara ulaşarak onlar vasıtasıyla gerekli olan kimyasal sinyallerin açığa çıkmasını sağlıyor. Bu akımlar sayesinde dünyayla çevremizde olup bitenle ilgili bilgiler beynimize aktarılıyor. “Ne görüyorum?” “Aç mıyım?” “Hangi sokağa sapayım?” gibi sorulara yanıt işte böyle bulunuyor. Bilim adamları beyindeki bilgilerin tek tek hücrelerin içinde biriktirilmediğini tahmin ediyorlar. Bu bilgilerin ‘hücre grupları’ tarafından depolandığı düşünülüyor. Ancak hangi nöronların hangi hücre gruplarına ait oldukları henüz bilinmiyor. Şu anki teknoloji ise binlerce nöronu aynı anda ölçecek kapasitede değil. Tek bir nöronun bağlantılarını bile şu an elimizde olan teknolojilerle görüntülemek imkânsız. Tek bir nöronun yaklaşık 10 bin nörondan bilgi ve sinyal aldığını biliyor muydunuz? Beynin içindeki elektrik akımı sayesinde ise sinyal alışverişi çok hızlı olabiliyor. Bilim adamlarına göre sinir sistemleri arasındaki bilgi aktarımının tek yolu bu elektrik akımları değil. Bu nedenle ‘bilgi taşıyan’ başka hücreler keşfetmeye yönelik araştırmalarını sürdürüyorlar. Burada ‘glial hücreler’ üzerinde duruluyor.
  2. Anılar beyinde nasıl saklanıyor ve nasıl tekrar hatırlanıyor?
  Bir kişinin ismi gibi yeni bir şey öğrendiğinizde beynin yapısında birtakım fiziksel değişiklikler meydana geliyor. Ancak bu değişikliklerin hâlâ ne tür değişiklikler olduğunu nerelerde meydana geldiğini bilginin nasıl depolandığını ya da yıllar sonra tekrar hatırlanarak tekrar nasıl gündeme getirildiğini anlayamıyoruz. Beyinde çeşit çeşit hatıralar var. Ancak beyin ‘kısa dönem anılarla’ (yeni öğrenilen bir telefon numarasını hatırlamak gibi) ‘uzun dönem anıları’ (geçen yıl doğum gününüzde yaptıklarınız gibi) birbirinden bir şekilde ayırıyor. Bilim adamları ‘öğrenme’ ve ‘hafızada tutma’ şeklinin değişik beyin şekillerine bağlı olduğunu düşünüyorlar.
  3. Beyin geleceği nasıl öngörüyor?
  Çoğu zaman gelecekle ilgili birtakım planlarımız ve öngörülerimiz olur. Geleceğin nasıl şekilleneceğini düşünürüz. Beynimizde gelecekle ilgili bir şekil vardır. Ancak beynin bu ‘gelecek simülasyonunu’ nasıl yaptığı henüz anlaşılmış değil. Beyin dünyayla ilgili öngörülerde nasıl bulunabiliyor? Bilim adamları hâlâ bunun yanıtını arıyor.
  4. ‘Duygu’ ne demek?
  Beyin sadece bilgi biriktiren bir organ değil; aynı zamanda duygu motivasyon korku ve umutları barındıran bir organ. Bütün bunlar bilinçaltında olan şeyler aslında... Örneğin beynin duygularla ilgili bölümü sinirli yüzlere o yüzleri görmeden de tepki verebiliyor. Kültürler arasında da temel duyguların dışa vurulması aslında birbirine benziyor...Duyguların beyinde nasıl işlediği üzerinde bilim adamları hâlâ çalışıyorlar. Duygulara aslında bir çeşit hesaplama ya da ‘ölçüm’ şekli gözüyle bakılabilir. Yani duygular aslında hızlı bir eylemi harekete geçiren bir ‘durum tespit özetidir’.
  5. Zekâ nedir?
  Zekâ farklı şekillerde karşımıza çıkıyor. Ancak ‘biyolojik’ açıdan zekânın ne anlama geldiği henüz bilinmiyor. Milyarlarca nöron bilgiyi ‘harekete geçirmek’ için nasıl birlikte çalışıyor? Gereksiz bilgi beyinden nasıl siliniyor? İki kavram ‘birbirine uyunca’ ve böylece bir soruna çözüm bulduğunuzda beyinde neler oluyor? Zeki insanlar bilgiyi beyinlerinde ‘hatırlaması kolay’ ayrı bir bölgede mi muhafaza ediyorlar? Beyin fonksiyonlarının temel işleyişiyle ve nöronlar arasındaki bağlantılarla ilgili bilim adamlarının elinde hâlâ çok az bilgi var. Ancak zekânın beynin tek bir alanıyla değil pek çok bölgesiyle ilgili olduğu üzerinde duruluyor. İnsan beyninin diğer canlılardan farkı hâlâ araştırılıyor.
  6. Beyin ‘zamanı’ nasıl algılıyor?
  Alkışladığınızda ya da parmağınızı ‘şıklattığınızda’ sesi mi daha önce duyarsınız hareketi mi daha önce görürsünüz? Her ne kadar duyma yeteneği görme yeteneğinden daha hızlı çalışsa da parmakların görüntüsüyle çıkarılan ses aynı anda gerçekleşiyormuş hissi doğuyor. Yani beyin pek çok olayın aynı anda gerçekleştiği ‘hissi’ yaratarak aslında bizi ‘kandırıyor’. Beynin zamanla ‘oynadığını’ aslında çok kolay anlayabilirsiniz. Aynanın karşısında sol gözünüze bakın. Daha sonra bakışınızı sağ gözünüze kaydırın. Gözlerinizi diğer tarafa çevirmek bir zaman alıyor elbette. Ancak siz gözlerinizin hareket ettiğini görmüyorsunuz. Gözlerinizi kırpıştırdığınızda da aslında gözleriniz çok kısa süreliğine de olsa karanlıkta kalıyor. Ancak bu karanlığı da görmüyorsunuz.

+ Yorum Gönder