+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İlmin anahtarı: mumsema.com Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İlmin anahtarı: mumsema.com

  Sual: kerahat vakti nedirALLAH hepinizden razi olsun bu siteyi okudukca ogreniyorum huzur buluyorum icimden oyle bir huzur geliyorki anlatamam hepimize ALLAHhidayet versin ilimin bir enahtarida burada ? 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: İlmin anahtarı: mumsema.com


  Reklam  Cevap: Kerahat vakti nedir?


  Kerâhat vakti, güneşin doğuş, batış ve tam tepede bulunduğu vakte denir. İslam dinine göre kerâhet vakitlerinde namaz kılınması mekruh tur.
  Farz - Nafile Bütün Namazların Kılınmasının Mekruh Olduğu Vakitler üçtür:
  1 - Güneşin doğuşundan itibaren ışınları gözleri kamaştırır hâle gelinceye kadarki sabah vakti, kerahet zamanıdır. Bu vakit, güneşin doğuşundan sonraki takriben 45-50 dakikalık bir zamandır.
  2 - İkinci kerahet vakti, istiva vakti ile zeval vakti arasıdır. Yani güneşin göğün tam ortasına dikilmesi ânından Batı tarafına doğru açılmaya başladığı âna kadar geçen süredir. Bu da yaklaşık 40 dakikalık bir zamandır.
  3 - İkindiden sonra, güneşin sarararak göz kamaştırmaz duruma geldiği andan başlayıp güneş batıncaya kadar süren vakit de kerahet vaktidir. Demek oluyor ki ikindi namazını güneş ışınlarının sararmakta olduğu sıralara kadar geciktirmemeli, kerahet vaktine bırakmamalıdır. Buda güneşin batmasından 45 dk. öncedir.

  • İkindi namazı kerahet vaktine kadar geciktirilmişse, namaz kazaya bırakılmaz, sünneti terkedilerek sadece farzı kılınır. Hattâ güneş batmadan evvel iftitah tekbiri alınarak ikindinin farzına durulsa, namazda iken güneş batsa, bu bile sahih olur. Namaz kazaya kalmış olmaz, vaktinde edâ edilmiş sayılır. Bu ikindi namazına has bir durumdur.


  • Bu üç vaktin kerahet vakti olma hikmeti, ateşperestlerin ibâdet zamanı olmasıdır. Bunun dışında tıbbi açıdan gün doğumu ve gün batımı vücudumuzdaki tüm sistemlerin en seviyede verimli çalıştığı zamandır. Gün ortası ve gün ortasının tam tersi olan saat ise vücudumuzdaki tüm sistemlerin neredeyse durma noktası geldiği yarı ölüm dediğimiz uyku haline sebep olan bir zaman dilimidir.


+ Yorum Gönder
ilmin anahtarı