+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hacı ve umreci uğurlama duası Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hacı ve umreci uğurlama duası


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: hacı ve umreci uğurlama duası


  Reklam  Cevap: Hacca gidecekleri ziyaret etmek ve uğurlamak faziletlidir. Hac yolculuğuna çıkan kişinin de ailesi, komşuları ve dostlarıyla vedalaşması, helalleşmesi müstehaptır. Vedalaşırken iki kimse birbirine şöyle demelidir: "Dinini, emanetini, işlerinin neticesini Allah'a havale edip ısmarlıyorum. Allah seni takva ile azıklandırsın, günahını bağıştasın, nerede olursan ol hayırları sana kolaylaştırsın!"

  Hac vazifelerini yerine getirip memleketlerine dönen hacıların eş, dost, komşu ve arkadaşları tarafından ziyaret edilmesi güzel olur. Ziyarete gelenler "Allah haccını kabul etsin, günahlardan korusun. Bu yolda yaptığın masrafların yerini doldursun..." gibi sözlerle hacıyı tebrik ederler. Hacı da onlar için dua edip Cenab-ı Hakk’ın onları affetmesini ve bağışlamasını diler, onlar için istiğfar eder. Peygamber Efendimiz: “Allah’ım hacıyı ve hacının bağışlanmasını dilediği kimseleri bağışla!”(Hakim, Müstedrek, I/441) buyurmuştur.


  Bu bakımdan hacının duasını almak güzel olur.
  Hacı, kendisini ziyarete gelenlere hacda şahit olduğu güzellikleri anlatmalıdır. Karşılaştığı bir takım olumsuzluklardan bahsetmemelidir. Hacının, kendisini ziyarete gelenlere imkânları ölçüsünde ikramda bulunması da dinen güzel olur.
  Sorularla İslamiyet


+ Yorum Gönder
umreci uğurlama duası,  hacı uğurlama duası,  umreci uğurlama duaları,  umre uğurlama duası,  hacı ugurlama duası,  umrecileri uğurlama duası,  ümreci uğurlama duası