+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Sabah ezanında okuna Essalatu hayrun minen nevm anlamı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Sabah ezanında okuna Essalatu hayrun minen nevm anlamı


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Sabah ezanında okuna Essalatu hayrun minen nevm anlamı


  Reklam  Cevap:
  ـ9ـ وعن مالك: ]أنّهُ بَلَغَهُ أنَّ المُؤَذِّنَ جَاءَ عُمَرَ رَضِيَ اللّهُ عَنْه. يُؤذِنُهُ لِصََةِ الصُّبْحِ، فَوَجَدَهُ نَائِماً. فقَالَ: الصََّةُ خَيْرٌ مِنَ النَّوْمِ. فَأمَرهُ عُمَرُ أنْ يَجْعَلَهَا في نِدَاءِ الصُّبْحِ

  9. (2459)- İmam Mâlik'e ulaştığına göre: "Müezzin, sabah namazını haber vermek için Hz. Ömer (radıyallâhu anh)'in yanına gider. Onu uyuyor bulunca:
  "Essalâtu hayrun mine'nnevm (namaz uykudan hayırlıdır)" der. Bunun üzerine Hz. Ömer, o ibareyi sabah ezanına ilave etmesini emreder."

  AÇIKLAMA:

  Bu rivayet, sadece sabah ezanında söylenen essalâtu hayrun mine'nnevm cümlesinin, ezana Hz. Ömer tarafından ilave dildiğini ifade etmektedir. Halbuki 2456 numaralı Ebû Mahzûra rivayetinde görüldüğü üzere bu ilaveyi bizzat Aleyhissalâtu Vesselâm talim buyurmuştur. Resûlullah'ın müezzinlerince söylendiğini ifade eden başka rivayet de var. Hz. Ömer (radıyallâhu anh)'in bunu bilmemesi de mümkün değildir. Görüldüğü üzere ortada, izahı gereken bir müşkil söz konusudur. Ebû'l-Velid el-Baci der ki: "Muhtemelen, Hz. Ömer (radıyallâhu anh) bu cümlenin, diğer vakitlerin ezanında da kullanılmasını önlemek için bunu söylemiş, "Bunu sadece sabah ezanında söyle" demek istemiş olmalıdır." İbnu Mâce'de gelen bir rivayete göre, Hz. Bilâl (radıyallâhu anh), sabah ezanı için Resûlullah'a gelir, ancak uyumakta olduğu söylenir. Bunun üzerine Hz. Bilâl iki kere, essalâtu hayrun mine'nnevm der. Bunun üzerine bu cümle sabah ezanında sabitleşir, kesinleşir.

  Bir başka rivayete göre, Ebû Mahzûra, Huneyn günü sırasında sabah vakti Resûlullah'ın yanında sabah ezanı okur. O vakit Aleyhissalâtu vesselâm ezana es salâtu hayrun mine'nnevm cümlesini ilave ettirir.
  İmam Mâlik der ki: "Müezzin, essalâtu hayrun mine'nnevm cümlesini sabah ezanında hazerde de seferde de terketmemelidir. Ancak kim, kendi başına tarlasında okursa terkinde bir beis yok, fakat terketmemesi daha iyidir."

  KAYNAK: Kutub-i Sitte Tercüme ve Şerhi, Akçağ Yayınları: 8/346.

 3. Zeineb
  Küllinefsin zaikatül mevt
  Ben de namazın sözlerini takip edeyim diye arkasından tekrarlıyordum, bazı cümleleri de anlamıyordum, meğerse bundan ötürüymüş hehe

 4. mum
  Administrator
  esselatu hayrun minen nevm namaz uykudan hayırlıdır
  esselatu hayrun minen nevm turkce anlami

  Arapça yazılışı: صلاة الفجر خير من النوم

 5. Misafir
  Kardeşim neyi ispat etmeye çalışıyorsun? Ispat edemezsiniz. Duydum, söylediler,okudum, diyeceksin tamam. Sen ibadetini yap, gerisini Allah'a bırak.

 6. Misafir
  Namaz Uykudan Hayırlıdır...😊

+ Yorum Gönder
esselatu hayrun minen nevm anlamı,  essalatü hayrün minen nevm anlamı,  sabah ezanının anlamı,  esselatu hayrun minen nevm indir,  essalatü hayrün minen nevm ne demek,  sabah ezanı anlamı,  esselatu hayrun minen nevm dinle