+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İslamda dans etmek haram mıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İslamda dans etmek haram mıdır?

  Sual: İslamda dans etmek haram mıdır ? Dinimizde dans etmek haram mıdır açıklar mısınız ? ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: İslamda dans etmek haram mıdır?


  Reklam  Cevap: Soru: Ben sosyal gelişim amaçlı olarak diskoda değil de bir dans eğitim merkezinde dans derslerine katılıyorum. Bir kızla salsa karşılıklı dans ederek kendimi bu alanda geliştiriyorum. Ama içimde herhangi bir şehvet dürtüsüyle değil gerçekten sosyal yönümü geliştirmek istediğim için dans ediyorum. Acaba bu tür dans İslam dinine göre caiz midir? Hükmü nedir bilmek istiyorum? Acaba tek başına yapılan danslar örneğin hiphop dansı, bu dansın hükmü nedir, bu da caiz midir?
  Cevap:

  Allah insanı imtihan etmek için dünyaya göndermiştir. Bu imtihanın amacı da kimin daha iyi kul olduğunu ortaya çıkarmaktır. İmtihanın neticesinde kazananlar ödüllendirilecek, kaybedenler de cezalandırılacaktır.

  İmtihan araçları çeşit çeşittir. Bunlardan bir tanesi de Allah’ın koyduğu yasaklardır. Din dilinde bu yasaklara haram denilir. Müslüman bir kişi, yaşadığı hayatında Allah’ı dikkate alan insan olduğu için O’nun koyduğu haramları işlemekten kaçınır. Müslüman, Allah yokmuş gibi davranamaz. Her şeyi veren Allah emir de verir, yasak da koyar.

  Bu haramlardan bir tanesi de birbirlerine yabancı olan kız ve erkeğin baş başa kalmaları, el ele tutuşmaları ve cinsel beraberlik yaşamalarıdır. Birbirlerine nikâh düşen iki farklı cinsin nikâhsız olarak bu tür davranışlarda bulunması doğru değildir.

  Cinsel birliktelik ve şehvet duygusu yaşanmasa bile bahsettiğiniz şekilde bir bayanla dans etmeniz dinen caiz değildir. “Sosyal gelişim” anlayışınızı bu açıdan değiştirmeniz gerekir. Bir müslüman sosyal gelişim yüzünden Allahın haram kıldığı fiilleri işleyemez. Nasıl bu amaç uğruna kumar oynamıyor ve içki içmiyorsanız aynı şekilde size dinen yabancı bayanlarla dans da etmemelisiniz. 3. Misafir
  Ben evde dans etmeyi çok severim.Özellikle de hint danslarını.Evde dans ederek günaha mı giriyorum?

 4. Şema
  el-âsa limen âsa
  dans etmek günah mı?
  dinimizde dans etmek caizdir lakin yabancı biri görmediği sürece.
  Evde dans günah değil haram değil

+ Yorum Gönder
dans etmek günah mı,  dinimizde dans etmek,  dans etmek günah mıdır,  dans etmek haram mıdır,  islamda dans etmek,  islamiyette dans,  esinle dans etmek gunahmi