+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İslamda dört halife isimleri Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İslamda dört halife isimleri

  Sual: Arkadaşlar dinimizde geçen dört halife isimleri hakkında bilgiler yazar mısınız ? İslamda dört halife kimlerdir isimlerini yazınız ? 2. Ecrinim
  Hüvel Baki..

  Cevap: İslamda dört halife isimleri


  Reklam  Cevap: Dört Halife İsimleri

  Hz. Ebubekir
  Hz. Ömer
  Hz. Osman
  Hz. Ali


 3. meryemgül1
  ~~Medinenin Gülü ~~
  Dört Halife İsmi ve Dönemi


  Hz. Ebubekir Dönemi
  Hz. Muhammed'in ölümü üzerine Hz. Ebubekir 632 yılında halife seçildi.Bu arada Arabistan'da bazı kabileler dinden dönmüş,Yemen'de de yalacı peygamberler ortaya çıkmıştı.Halid Bin Velid komutasındaki İslma ordusu Yemen'e gönderilerek yalancı peygamberler ortadan kaldırıldı.Başka bir İslam ordusu Irak ve Suriye üzerine gönderildi.634 yılında yapılan Yermuk Savaşı ile Bizans orduları yenildi ve Suriye kapıları Müslümanlar'a açıldı.Hz. Ebubekirdöndeminde Kur'an-ı Kerim'in ayetleri toplandı ve bir kitap haline getirildi.Hz. Ebubekir 634 yılında hastalandı ve 63 yaşında vefat etti.
  UYARI : Hz. Muhammed'in yaymış olduğu İslamiyet, Hz. Ebubekir döneminde iyice kökleşmiştir.

  Hz. Ömer Dönemi
  Hz. Ebubekir'in vefatı üzerine 634 yılında Hz. Ömer halife seçildi.635 yılında yapılan Ecnadin Savaşı sonunda İslam orduları galip geldi ve Suriye Müslümanlar'ın denetimine girdi. Bu savaşla İran yolu Müslümanlar'a açıldı.
  Suriye'nin yanı sıra Filistin ve Kudüs de denetim altına alındı. Suriye'nin denetim altına alınması ile birlikte İslam dünyası Anadolu ile komşu olmuştur.
  632 yılında Amr İbn-ül As komutasındaki islam ordusu, Bizans'ın elinde bulunan Mısır'ı fethetti.Mısır'ın alınması ile İslamiyet ilk defa Kuzey Afrika'da yayılmaya başladı. Böylece, Bizans İmparatorluğu'nun Kuzey Afrika'daki egemenliği sarsıldı.
  634 yılında Ebu Ubeyde komutasındaki İslam ordusu Köprü Savaşı'nda Sasanilere yenildi. Sa'd Bin Ebi Vakkas komutasında yeni bir ordu , 636 yılında Kadisiye Savaşı'nda Sasani ordusunu yendi ve bütün Irak'ı ele geçirdi. Bu dönemde, Suriye, Filistin ve Kudüs'ün Müslümanlar tarafından alınması ile Bizans'ın Orta Doğu'daki varlığı sona erdi.
  Sasani ordusu, 642 yılında yapılan Nihavend Savaşı ile tekrar yenildi. Bu savaş ile Sasani Devleti sona erdi.

  Hz. Ömer Dönemindeki Teşkilatlanma Çalışmaları
  Hz. Ömer zamanında bir çok fetihler yapıldığı için devlette teşkilatlanmaya olan ihtiyaç arttı.Teşkilatlanmada Sasani ve Bizans etkisi görülür.Mali ve askeri özellik taşıyan ilk "divan örgütü" kuruldu.Fethedilen yerler, ilk defa yönetim birimlerine ayrıldı.Adli teşkilatlanmaya önem verildi.İslam Devleti'nde ilk kadı bu dönemde atandı.Hicri takvim düzenlendi.

  Hz. Osman Dönemi
  Hz. Ömer'in ölümü üzerine 644 tarihinde, Emevi soyundan Hz. Osman halife seçildi.Abdullah Bin Sa'd komutasında İslam ordusu Tunus bölgesini aldı.
  Suriye valisi Muaviye, 649 yılında Kıbrıs, Rodos ve Girit'i fethetti.Azerbaycan'ın fethi tamamlandı.Trablusgarp, Tunus, Horasan ve Harezm ele geçirildi.
  Kur'an-ı Kerim çoğaltıldı. Bu, Kur'an-ı Kerim'in değişmeden günümüze kadar gelmesini sağladı.
  Hz. Osman Emevi kökenli olduğu için kendi sülalesinden olan kişileri devlet içinde önemli mevkilere getirdi. Bu durum İslam dünyasında ileride ortaya çıkacak ayrılıklar için zemin oluşturmuştur.
  Hz. Osman, 656 yılında bir ayaklanma sırasında öldürüldü.

  Hz. Ali Dönemi
  Hz. Osman'ın ölümü üzerine Hz. Muhammed'in damadı ve amcası Ebu Talib'in oğlu olan Hz. Ali halife seçildi. Hz. Ali'nin halifeliği Emeviler sülalesinin hoşuna gitmedi.656 yılında iki taraf Kufe şehri yakınlarında bir araya geldi.Yapılan savaşta Hz. Ali galip geldi. Bu olaydan sonra Hz. Ali güvenlik gerekçesiyle devletin merkezini Kufe'ye taşıdı. Böylece, İslam Devleti'nin merkezi ilk defa değişti.
  Hz. Ali, 657 yılında Muaviye'nin üzerine yürüdü.Sıffin Savaşı'ndea Muaviye'nin hile yapması üzerine sonuç alınamadı ve hakeme başvuruldu.Bu savaş Müslümanlar arasında yapılan ilk savaştır.


 4. Misafir
  çok teşekkür ederim bu site ödevlerimde bana çok yardımcı oldu hakkınızı ödeyemem

 5. Misafir
  Coooook begendim tek kelimeyle mukemmel

 6. Misafir
  peygamberlerin sıralanışı nelerdir ilk kim gelir

 7. Misafir
  Odev yaparken çok yardımcı oldu teşekürler mumsema

 8. Misafir
  gerçekten çok teşekkür ederim çooook sağolun

 9. Misafir
  bizi boyle tedayli bilgilendirdiniz icin cok tesekur ederi ALLAH sizden razi olsun ben halife leri biliyordum ama tam boyle detaylarini bilmiyordum sag olasiniz

 10. Misafir
  * Hz. Ebubekir
  * Hz. Ömer
  * Hz. Osman
  * Hz. Ali

+ Yorum Gönder
4 halife isimleri,  dört halife isimleri,  4 halifenin isimleri,  4 büyük halife isimleri,  dört halifenin isimleri,  4 halifenin ismi,  dört büyük halife isimleri