+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İslamda boşanıp tekrar evlenmek olurmu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İslamda boşanıp tekrar evlenmek olurmu?


 2. Hoca
  erimeye devam...

  üç talakla boşanan kadınla tekrar evlenme


  Reklam  Cevap: Bakara Suresi 230. ayetindeki "üç talakla boşanan kadınla tekrar evlenme" hususunu açıklar mısınız?


  "Eğer koca, eşini ikinci talaktan sonra üçüncü defa boşarsa, artık başka bir kocaya varıp ondan boşanmadıkça, o kadın ilk kocasına helâl olmaz. Ama bu ikinci kocası kendi rızasıyla onu boşar ve kadın ile ilk kocası Allah’ın koyduğu evlilik hukukunu yerine getireceklerine inanırlarsa, nikâhla bir araya gelmelerinde bir günah yoktur. İşte bunlar Allah’ın belirlediği hudutlardır ki bilmek isteyenler için O bunları beyan buyurmaktadır." (Bakara, 2/230)

  İslam dinine göre, bir erkek hanımını üç talak ile boşarsa bu insanın tekrar hanımıyla beraber olması belirli şartlara bağlıdır. Bu şart ise, kadının başka birisi ile evlenip normal bir şekilde boşanmaları veya kocanın ölmesi sonucu eski kocasına varabilir.

  İslam'ın her hükmünde sonsuz hikmetler olduğu gibi, bu hükmün hikmeti de sonsuz denecek kadar çoktur. Bir hikmeti şu olmak gerektir ki, insanlar boşamaya ve üç talak ile hanımlarını dışarıda bırakmaya kolay kolay yeltenip, karar vermesinler diye bu kanun konulmuştur. Yani bir arkek hanımına normal bir şeyden dolayı kızıp hemen “seni boşadım” demesin diye bu hüküm konmuş olabilir. Adam anlayacak ki, bu hanımı boşadım mı, o zaman sonucuna katlanmam gerekir.

  Ayrıca bu durumda "hulle" dediğimiz, boşanmış bir hanımı anlaşma ile alıp, tekrar boşama da caiz değildir. Peygamberimiz (asv) bu gibi insanları lanetlemiştir.

  Bir kimse karısını üç talâk ile boşadıktan sonra pişman olup tekrar onu almak ister, fakat üç talâk ile boşadığı için başka bir kocaya varmadan onunla evlenmek caiz olmadığından hülle -kısa bir zamanda boşamak şartıyla bir diğeriyle evlenme- usulüne baş vurur, böyle bir şeyin İslâm'da yeri var mıdır?

  "Hülle" denilen usulün İslâm dininde yeri yoktur. Bu usûlü tatbik eden de ettiren de melundur. Peygamber (sav) şöyle buyuruyor:

  "Allah helâl kılıcı -muvakkat koca- ve kendisi için hülle yapılan -eski koca- kimselere lanet etmiştir." (1).

  Peygamber (sav) ile sahabe arasında şöyle bir muhavere cereyan etti:

  Peygamber (sav): Emanet tekeyi size haber vereyim mi?

  Sahabeler: Evet.

  Peygamber (asv): Helâl kılıcı kimsedir. Allah hem helâl kılıcı, hem kendisi için helâl kılınan kimselere lanet etmiştir. (2).

  İbn Mesud'dan da şöyle rivayet edilmiştir: Peygamber (sav) helâl kılıcı ve kendisi için helâl kılınan kimselere lanet etmiştir. İslâm dini hülle meselesini lanetlediği halde bazı din düşmanları İslâm'ı lekelemek için ona mal etmek isterler. Yüce dinimize göre bir kimse zevcesini üç talâk ile boşarsa tekrar onunla evlenemez. Ancak boşanan kadın normal olarak başka bir kimse ile evlenir, ikinci kocası da ya vefat eder veya anlaşmazlık neticesinde birbirinden normal usule göre ayrılırlarsa, eski kocasıyla anlaşma sağladıkları takdirde, birbiriyle yeniden evlenebilirler. Fakat Allah'ın ve Resûlüllah'ın lanetlediği hülle usulünde olduğu gibi pazarlık yoluyla bu işi yapmak caiz değildir. Kur'ân-ı Kerîm şöyle buyuruyor:

  "(Üç talâk ile) boşamış ise başka bir koca ile evlenmeden kendisi için helâl olmaz..." (3).

  Dipnotlar:

  1. Müsned Ahmed bin Hanbel

  2. İbn Mâce

  3. El – Bakara, 230

  (Halil Gönenç, - Günümüz Meselelerine Fetvalar – s: 132)

 3. Misafir
  Peki erkek degilde kadin ayrilirsa. Sonra kadin pisman olup kocasina donmek ister ise. O zaman yine once baskasiylami evlencek once?

 4. klav
  Özel Üye
  Boşanma talakla olur. Kadın erkeği boşayamaz.

 5. Misafir
  Hocam ben 21.09.2016 Eylul ayinda kocamla bosandim ve bosanma nedenim ise evlenmeden once bir gorustugum biri vardi ve o kisi benim pesimi birakmadi bende bir gaflete geldim o insanla 4aylik evliyken kactim .cok pismanim ama o insanla herhangi bir yakinlasma olmadi ve ben ayrildigim esimle tekrar birlesmek istiyorum bunun icin ne yapmam gerek babasi ve ablasi karsilar bosandigim esimin

 6. Şem'a
  YÖNETİCİ
  Nasıl bosandiginizi yazarsanız ancak yardımcı oluruz
  Çünkü boşama dini olarak gerçekleşmiş mi ona bakacağız

 7. Misafir
  Merhaba ,

  Ben yaklasik 3senedir karimla evliydim cesitli nedenlerden dolayi karim ayrilma karari aldi.

  Sorum su ben onu insan olarak ve tabiki halen es olarak seviyorum durumu kötü degil lakin yinede ona aydan aya belli bi miktar para veya kücük hediyeler etmek isterim icim rahat olur hem kimseye muhtac olmaz geliri var ama ay sonunu cok da kolay getiremiyo yani fazla bisey kalmiyo ama tabiki sahip cikmasam da ac kalmaz elbet ama ben yinede sahip cikip desteklemek isterim.

  Bunu yapabilirmiyim ?

 8. Yaralı Melle
  Süper Moderator
  Eski eşinize yardım edebilirsiniz. sadece artık size yabancı kadın gibidir

+ Yorum Gönder
dinen boşanıp tekrar evlenme,  islamda bosanip tekrar evlenmek,  islamda boşanıp tekrar evlenme,  boşandığı eşiyle tekrar evlenmek,  islamda boşanma ve tekrar evlenme,  islamda boşanma ve tekrar birleşme,  dinen bosandiktan sonra evlenmek