+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kur'anda dat harfi za diye okunurmu uygunmudur? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kur'anda dat harfi za diye okunurmu uygunmudur?


 2. arifselim
  Yönetici

  Cevap: Kur'anda dat harfi za diye okunurmu uygunmudur?


  Reklam  Cevap: Arapça alfabesinde 'DAT' harfi ile 'ZA' harfi biribirineden tamamen farklıdır. Bunları birbirinden ayırmaya gücü yetecek şekilde okumaya imkanı olan kimsenin dat harfini za olarak okuması yanlıştır.

 3. @mir
  âb ü kil
  Ömer Nasuhi Bilmen de bu konuda şu bilgileri vermektedir: “İki harf arasında mahrec birliği ve yakınlığı olmadığı halde umûmî belva (güçlük) bulunup bunların aralarını ayırmak müşkül bulunsa bunlardan birinin yerine diğerinin telâffuz edilmesi, fukahadan birçok zatlara göre namazı ifsat etmez (bozmaz). ض yerine ذ, د veya ظ harfinin okunması ve ذ yerine ز veya ظ harfinin telâffuz edilmesi gibi. ص ile س, ط ile ت harfleri de böyledir. Birçok fukaha adem-i fesad ile (namazı bozmaz diye) fetva vermişlerdir. Meğer ki taammüden (kasten) böyle okunsun.

  Binaenaleyh; وَلاَ الضَّالِّينَ yerine وَلاَ الظَّالِّينَ veya وَلاَ الذالّينَ okunması namazın sıhhatine mani olmaz. Maahaza bu hususta başka kaviller (görüşler) de vardır. Bu harflerin arasını ayırmağa gücü yetecek kimse için bunların ibdâline (değiştirilmesine) meydan vermemek icâp eder. Taammüden (kasıtlı olarak) böyle okursa namaz fâsit olur (bozulur)”.(6)
  İnşaallah bu fetva doğrudur
  zira eğer yanlışsa işimiz zor
  Allah affetsin. Amin

 4. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Maahaza bu hususta başka kaviller (görüşler) de vardır. Bu harflerin arasını ayırmağa gücü yetecek kimse için bunların ibdâline (değiştirilmesine) meydan vermemek icâp eder. Taammüden (kasıtlı olarak) böyle okursa namaz fâsit olur (bozulur)”.(6)
  Bu fetfayı başka güvenilir aliminlerdende okumuştum.

  Birde Ö.N.Bilmen sağlam alimlerdendir biliyorsun.

 5. Misafir
  Sonuç olarak okunuyor mu okun muyormu .çocuklar yeni hocaya gidiyorlar ve kur'ana geçiyorlar hocalari za diye okunur diye öğretmiş ben dat diye söylüyorum.çelişki oldu.

+ Yorum Gönder
kuranda dad harfi,  kuranda dat harfinin okunuşu,  kuranda dad harfinin okunuşu,  kuranda dad harfi ze diye okunurmu,  kurandaki za harfi ja diye okunurmu