+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Eşten gizli ikinci kadına yapılan imam nikahı sahihmi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Eşten gizli ikinci kadına yapılan imam nikahı sahihmi

  Sual: Arkadaşlar dinimizde eşten gizli ikinci kadına yapılan imam nikahı sahih mi hakkında bilgiler verir misiniz ?

  Eşten gizlice ayrı evlerde 2. Eş olması yani 1. Eşin hiçbirşeyden haberi olmadan 2. Eş alınması caizmidir ? 2. arifselim
  Yönetici

  Cevap: Eşten gizli ikinci kadına yapılan imam nikahı sahihmi


  Reklam  Cevap: Nikahın şartlarında öyle bir şart yoktur. Ancak bu öyle basit ve hafife alınacak bir mesele değildir. İlk eşinin bütün maddi, manevi ve cinsel açıdan haklarına riayet edilme şartı vardır. Acaba bunu bir erkek yapabilecek mi? Ayrıca çok eşlilik tercih edilen bir durum değildir.

  Birden fazla evlenmeyi düşünen erkek, eşler arasında davranış, geceleme, adalet, giyim, ihtiyaçları giderme ve diğer konularda aralarında hiç bir fark gözetmeyeceği konusunda kesin kararlı ise ve ikinci bir evliliğe ihtiyaç hissediyorsa evlenmesi caizdir. Yoksa caiz değildir. Eğer bu şartlara riayet etmezse haram işlemiş ve kul hakkına tecavüz etmiş olur.

 3. Misafir
  Verdiğini bilgi için Allah razı olsun çok yararlı bilgi paylaşımı veriyorsunuz Dini bilgiler konusunda çok yaralı bir site burası.

 4. Misafir
  Görüştüğüm biri var eşiyle ayrı boşanıyolar ama resmi halde daha bitmedi ayrı evlerde yaşıyolar bende haram ve günah olduğu için nikahımızı kıymasını istiyorum oda aynı şekilde düşünüyor fakat ilk hanımının bilgisi olmadığı için nikah geçerli olur mu bunun tereddütünü yaşıyoruz

 5. mum
  Administrator
  Boşanma gerçekleşmeden ve iddet süresi olan 4 ay 10 gün beklenmeden nikah kıyılamaz. Eşten habersiz kıyılan nikahı geçerli sayan alimler olsa da Efendimiz sav "Nikahı ilan edin" hadisine dayanarak, gizli kıyılan nikahın geçerli olmadığıdır.
  Bizlerde bu görüşteyiz.

 6. Misafir
  Imam nikâhıyla evli bir beyle evlendim ama kocam bana msj yoluyla üç kere boş ol yazdı nikâhımız bozuldumu

 7. ACİLSERVİS
  Administrator
  Eğer bey ile kocam dediğin kişiler ayrı ayrı kişiler ise yeni yaptığın nikah geçersizdir. Sen hala başkasının karısısın. Durum farklı ise daha detaylı anlatmalısın.

+ Yorum Gönder
imam nikahı şartları,  ikinci eşe imam nikahı şartları,  ikinci imam nikahı,  ikinci eşe imam nikahı,  evli erkek ikinci imam nikahı,  ikinci imam nikahı şartları,  ikinci nikahın şartları