+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Dua ederken Allahım, Rabbim gibi ifadeler kullanıyoruz. Allah´ın diğer isimleriyle de Kerimim, Rahimim şeklinde neden du Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Dua ederken Allahım, Rabbim gibi ifadeler kullanıyoruz. Allah´ın diğer isimleriyle de Kerimim, Rahimim şeklinde neden du


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Dua ederken Allahım, Rabbim gibi ifadeler kullanıyoruz. Allah´ın diğer isimleriyle de Kerimim, Rahimim şeklinde n


  Reklam  Cevap: “Allahım, Rabbim” ifadeleri, bizim ile bu isimler arasında açık bir ilişkiyi gösterdiği için bu şekildeki kullanımları yaygınlaşmıştır. Çünkü, Allah lafza-i celal, onun bütün isim ve sıfatlarını da kapsadığı için “Allahım” dediğimizde “Ey bütün kemal ve cemal sıfatlarına sahip olan ilahım, mabudum!” manaları açıkça zihnimizde özet halde de olsa canlanır. Keza, Rab ismi, bizi yaratan, şekillendiren, terbiye eden, rızıklandıran, vahiylerle eğiten manasına geldiği için “Rabbim” sözcüğü yaygın bir kullanım kazanmıştır.

  Aslında Allah’ın diğer bir çok isim ve sıfatlarını da bu şekilde kullanabiliriz. Örneğin;

  “Halikım, Rezzakım, Rahmanım, Rahimim, Musavvirim, Fatırım..” ifadelerini de kullanabiliriz. Ancak, genel olarak kültür seviyemiz -yozlaştırıldığı için- ve Türkçe’nin yapısından kaynaklanan uyumsuzluk, bunların yaygın şekilde kullanılmasına izin vermemiştir.

  Arapça’da bu ifade şeklinin muadili olan ifadeler pek çok isimlerde kullanılabilmektedir. Örneğin, “İlahî, Rabbî, Rahîmî, Râzıkî, Ğâfırî, Fâtırî, Hâlikî, Musavvirî, Mâlikî” kullanımlar oldukça yaygındır.

  Osmanlıca ifadelerde de bu isimlerden bazıları özellikle erbabı tarafından rahatlıkla kullanılabilmiştir. Bediüzzaman hazretlerinin eserlerinde, özellikle bazı münacatlarında bunları görmek mümkündür. “Ey Rabb-i Rahimim, ey Halik-ı Kerimim” ifadeleri gibi. (bk. Lemalar, 17. Lema/12. Nota)
  SİE

+ Yorum Gönder