+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Amentü duası kaçıncı cüzdedir ve kaçıncı sayfadadır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Amentü duası kaçıncı cüzdedir ve kaçıncı sayfadadır


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Amentü duası kaçıncı cüzdedir ve kaçıncı sayfadadır


  Reklam  Cevap: Amentü şöyledir:
  Âmentü billahi ve melaiketihi ve kütübihi ve rüsülihi vel yevmil ahiri ve bilkaderi hayrihi ve şerrihi minallahi teâlâ vel ba'sü ba'del mevti hakkun. Eşhedü en lâ ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resülühü.
  [Yani, Allah'a, meleklerine, gönderdiği kitaplarına, peygamberlerine, ahiretgününe, kadere, hayrın ve şerrin Allah'tan olduğuna, öldükten sonra dirilmeye inanıyorum. Allah'tan başka ilah olmadığına ve Muhammed aleyhisselamın da Allah'ın kulu ve son Peygamberi olduğuna şehadet ediyorum.]

  Hadis-i şerifte buyuruluyor ki:
  (İman; Allah'a, meleklere, kitaplara, peygamberlere, ahiret gününe, [yani Kıyamete, Cennete, Cehenneme, hesaba, mizana],kadere, hayrın ve şerrin Allah'tan olduğuna,ölüme, öldükten sonra dirilmeye, inanmaktır. Allah'tan başka ilah olmadığına ve benim Onun kulu ve resulü olduğuma şehadet etmektir.) [Buhari, Müslim, Nesai] (Bunları kalb ile tasdik etmek de şarttır

  Âmentü, âlimlerin altı iman esasını bir araya getirerek formüle ettiği bir iman cümlesidir. Bu cümlenin sonunda zikredilen şehâdet kelimesi ise, İslâmın şartlarındandır. Şehadet kelimesi hakkında Resûl-i Kibriya Efendimiz’in (asm) bir müjdesini hatırlamamızda fayda var. Enes b. Malik’in (ra) rivayetiyle Peygamber Efendimiz (asm) buyurdu ki: “Hiç kimse yoktur ki, kalbinden tasdik ederek Allah’tan başka İlâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Resûlü olduğuna şehâdet etsin de, Allah Teâlâ onu Cehennem ateşine haram kılmamış olsun!”

  İman mevzuunda bir müjdeli hadisi daha gönüllerimize misafir edelim: Yine Enes (ra) rivayet eder: Allah Resulü (asm) şöyle buyurmuştur: “Lâ İlâhe İllallah deyip de kalbinde bir arpa ağırlığınca iman bulunan kimse Cehennem’den çıkacaktır! Lâ İlâhe İllallah deyip de kalbinde bir buğday ağırlığınca iman bulunan kimse Cehennem’den çıkacaktır! Lâ İlâhe İllallah deyip de kalbinde bir zerre ağırlığınca iman bulunan kimse Cehennem’den çıkacaktır!”

 3. Misafir
  Bir sayfasını istedik ondan başka herşeyi verdin haa sende

 4. Misafir
  Amentu duanın dizilişi Kur'an-ı kerimde geçmemektedir. Ama Amener rasulu da bazı kelimeler geçmektedir.

 5. Misafir
  Geçmez.uydurulan dine ait bir dua dır.

 6. Kaan Aykas
  Üye
  Allahın kelamı değildir.Sonradan şeyh-şıh-molla-hoca-imam vb. gibi şahsiyet veya şahsiyetlerce uydurulmuş bi tekerlemedir.Üstüne üstük bide namazda okunacak diye bi acaip kural koyulmuştur.Çok basit olan abdest ve namazı da acaip karışık bi ritüele çevirmişlerdir.Esas anlayamadığım nokta yıllarca amentüyü Allahın kelamı zannedip de anlamını bilmeden papağan gibi namazda tekrarlayan zat- ı müminlerin sayısı da yadsınamayacak derecede fazladır.

 7. melle
  Devamlı Üye
  şeyh-şıh-molla-hoca-imam vb. gibi şahsiyet veya şahsiyetlerce uydurulmuş bi tekerlemedir.
  Amentu ayettir diyenler yanlış tabiki ama bu kadar sert tepki verip dalga geçmenin alemi yok.
  Sonuçta imanın altı şartı yazılıdır ve amentu şeklinde olmasa bile Ayet ve hadislerde geçer


  Bakara süresi 285. ayet

  Peygamber, Rabbi tarafından kendisine indirilene iman etti, müminler de (iman ettiler). Her biri Allah a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine iman ettiler.....

 8. Misafir
  Nisa suresi 136.Ayet de : Kader hariç şu şekilde geçmektedir.

  Tefhim-ul Kuran: Ey iman edenler, Allah'a, Resulüne, Resulüne indirdiği Kitaba ve bundan önce indirdiği kitaba iman edin. Kim Allah'ı, meleklerini, kitaplarını, peygamberlerini ve ahiret gününü inkâr ederse, kuşkusuz uzak bir sapıklıkla sapıtmıştır.

 9. Misafir
  Allah (c.c.) Razı olsun... Bu bilgiden yararlandım hakkınızı helal edin

 10. Misafir
  Kardeşlerim amentü bir şiirdir.istiklal marşıda.bunların ikisinide okurken tüylerimizde kıpırdanma oluyorsa amacına ulaşmış sayılmıyormu.ikisde sadakatın bağlılığın yemini olmuyormu.öyleyse dişimi fırçalarken oruç bozulurmu diye sorma kardeşlerim o senin niyetine bağlı.

 11. Misafir
  Amentü namazda okunmaz, okuyan da duymadım şimdiye kadar. Amentü ayet değildir imanın şartlarının sıralandığı bir dua denebilir. İtikatta sıkıntısı olmayanlar için burada bir problem bulunmamaktadır, itikadı olmayanlar için ise mevzu amentüye gelmemiştir. Onlara hidayet nasip olması dilenip geçilir.

 12. Misafir
  Hayrın ve şerrin ALLAHTAN GELDİGİNE inanmak hayır ALLAH TAN ŞER İNSANIN NEFSİNDENDİR ALLAH ŞER KÖTÜLÜK VERMEZ KÖTÜLÜK İNSANIN NEFSİNE MAHSUSTUR

+ Yorum Gönder
amentü suresi,  amentü hangi surede ,  amentü duası kuranda nerde ,  amentü kuranda nerde,  amentü kuranda nerede,  amentü kuranda kaçıncı sayfada,  amentü duası hangi surede