+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Cübbeli hocanın rabıtaya delil olark sunduğu ayet ve hadisler nelerdir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Cübbeli hocanın rabıtaya delil olark sunduğu ayet ve hadisler nelerdir?


 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Cübbeli hocanın rabıtaya delil olark sunduğu ayet ve hadisler nelerdir?


  Reklam  Cevap:
  يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ اصْبِرُواْ وَصَابِرُواْ وَرَابِطُواْ وَاتَّقُواْ اللّهَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ
  Yâ eyyuhellezîne âmenusbirû ve sâbirû ve râbitû vettekûllâhe leallekum tuflihûn(tuflihûne).
  :Ey iman edenler! Sabredin. Sabır yarışında düşmanlarınızı geçin. (Cihat için) hazırlıklı ve uyanık olun ve Allah’a karşı gelmekten sakının ki kurtuluşa eresiniz.


 3. mematii
  Emekli
  Eğer bu yola girmeden doğrudan Allah’a rabıta yapabilirsek en güzelini yapmış oluruz.


  Yüce Allah'n zatı hariç, her şey düşünülebilir. Yüce Allah'ın zatı hiçbir şeye benzemediği için onu düşünmek mümkün değildir. Rasulullah s.a.v Efendimiz, bu konuda şu ölçüyü önümüze koymuştur:

  "Allah Tealâ'nın zatını tefekkür etmeyin/düşünmeyin. O'nun nimetlerini ve yarattığı varlıkları düşünün. Çünkü siz Allah'ın zatını düşünmeye güç yetiremezsiniz." (Ebu'ş-Şeyh, Kitabu'l-Azame; Ebu Nuaym, Hilye; Tabaranî, el-Evsat; Beyhakî, Şuabu'l-İman; Elbanî, Sahiha.)

  Alimlerimiz bu hadisten hareketle şu temel kaideyi tespit etmişlerdir: "Her ne ki hayal edilir, o Allah değildir." (Şa'ranî, el-Yevakıt). Yüce Allah'ın dışındaki her varlık düşünülebilir ve nasıl olduğu hayal edilebilir. Fakat Allah nasıl acaba diye düşünülmez, düşünülemez.

  Bu hadis, niçin bir mürşidi düşünüyorsunuz da Allah'ı düşünmüyorsunuz, diyenlere cevap vermektedir. Kâmil mürşid, bir varlıktır, kuldur, edep ve takva sahibi salih bir insandır. Allah'ın dostu, halifesi, şahidi, delili ve davetçisidir. Onu düşünmek, hayal etmek, kalpte canlandırmak, gönülde şekillendirmek, rabıta yapmak mümkündür, fakat bu durum Yüce Allah'ın zatı için mümkün değildir.


  Vesselam..

 4. imam
  Üye
  euzu bi kelimâtillâhi't-tâmmeti min kulli şeytanin ve hammetin ve min külli aynin lammeh
  yukarda geçen korunma/sığınma duasını hadis delillerinden sayar.
  ne alakaysa

+ Yorum Gönder