+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İmanın kısımları nelerdir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İmanın kısımları nelerdir?


 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: imanın kısımları nelerdir?


  Reklam  Cevap: Sual: İman kaç kısımdır?
  CEVAP
  İman, bir bütün olduğu halde kuvvet yönüyle üç kısımdır:
  1- Dinin hükümlerini bilmeyen, ana-babasından gördüğü gibi ibadet eden, inanan kimsenin imanına taklidi iman denir. Böyle kimsenin imanının gitmesinden korkulur.

  2-
  Dinin hükümlerini yani farz, vacip, sünnet, müstehap, mubah, haram, mekruh ve müfsidi ilmihalden öğrenip amel eden kimselerin imanına, istidlâli iman yani delil ile anlayarak bilmek denir. Böyle kimselerin imanı kuvvetlidir.

  3-
  Ariflerin imanıdır. Herkes dinsiz olsa, onun kalbine asla şüphe gelmez. Onun imanı peygamber imanı gibidir. Buna hakiki iman denir.

  Peygamber efendimizin bildirdiği iman, acaba doğru mu diye tahkik edilmez, yani araştırılmaz. İman, Muhammed aleyhisselamın, peygamber olarak bildirdiği şeyleri, tahkik etmeden, akla, tecrübeye ve felsefeye danışmaksızın, tasdik ve itikad etmektir, inanmaktır. Akla uygun olduğu için tasdik ederse, aklı tasdik etmiş olur, resulü tasdik etmiş olmaz. Veya, resulü ve aklı birlikte tasdik etmiş olur ki, o zaman peygambere itimat tam olmaz. İtimat tam olmayınca, iman olmaz. Çünkü, iman parçalanamaz

 3. Hoca
  erimeye devam...
  İman kaç kısıma ayrılır?  İman iki kısma ayrılır:

  1. İcmalî îman,

  2. Tafsilî îman.


+ Yorum Gönder
imanın kısımları nelerdir,  iman kac kisimdir ve nelerdir,  imanın kısımları