+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İmanın insanlık için en önemli yönü Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İmanın insanlık için en önemli yönü


 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: imanın insanlık için en önemli yönü


  Reklam  Cevap: İmanın İnsan İçin Önemi
  İman, insanın yaratılma sebebidir. Yani o, Yaratanını îmanla tanımak ve ibâdet etmek için yaratılmıştır. İnsan bu yaratılış gayesine uygun hareket ederse âhirette ebedî saadete nail olacak, cennete girecek, aksi takdirde cehenneme atılacak, ebedî şekavet ve bedbahtlığa mâruz kalacaktır.
  Bu bakımdan îman, insan için ebedî saadeti kazanma vesilesidir ve cennete giriş anahtarıdır. İmansız cennete girilmez. Bu cihetle insanın îman etmesi ve bu îmanını son nefesine kadar kaybetmeden veya zayıflatmadan muhafaza etmesi, dünyadan da, dünya içindeki her şeyden de daha kıymetli bir nimettir.
  İmanın önemini şu örnekle açıklayabiliriz:
  Bir ülkenin vatandaşlarına sağladığı imkânlardan faydalanabilmek için öncelikle o ülkenin vatandaşı olmak gerekir. O ülkenin vatandaşı olduktan sonra ülke imkânları kullanılmaya başlanabilir. Bir başka örnek olarak da şunu verebiliriz: Bir okulun öğrencisi olmak için önce o okula kaydolmak gerekir. Kayıt yapıldıktan sonra öğrenci okulun sağladığı imkanları kullanabilir.
  İman öncelikle kayıtsız olarak doğruluğuna inandığımız bir şeye kesin bağlılığı ifade eder. Bağlılık ise sorumluluk gerektirir. Kişi bu bilince sahip olup sorumlulukları yerine getirirse, netice olarak bir takım ödüle elbette ki kavuşacaktır. İslama bir kere inanan insan imanın kendisine bir takım yükümlülükler ortay koyduğunu bilir, bu bilinçle hareket ederse Allah’ın kendisine vaat ettiği ebediyet yurdu cennete kavuşacaktır. Bununla birlikte imanının sorumluluğu ile hareket edeceğinden dünyada da kendisi için huzurlu bir yaşam sürecektir.

+ Yorum Gönder