+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İslamın tevekkül anlayışı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İslamın tevekkül anlayışı


 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: islamın tevekkül anlayışı


  Reklam  Cevap: İslamda Tevekkül
  Sözlükte "dayanmak, güvenmek, vekil tutmak" anlamlarına gelen tevekkül, din dilinde; her hususta Allah'a güvenmek, dayanmak, teslim olmak işlerini Allah'a havale etmek demektir.
  Tevekkül kavramı Kur'ân'da türevleriyle birlikte 69 defa geçmiştir. Israrla Allah'a tevekkül edilmesi emredilmiş (Mâide, 5/11; Tevbe, 9/51), "?Allah'a tevekkül edene Allah yeter?" (Talak, 65/3) denilmiş, peygamberlerin (Tevbe, 9/129; Hûd, 11/56) ve gerçek müminlerin Allah'a tevekkül ettikleri (Enfâl, 8/2-3) bildirilmiştir.
  Allah'a tevekkül; Allah'ın yardımına, çalışanın emeklerini boşa çıkarmayacağına, sevabını, ücretini tam vereceğine, duaları kabul edeceğine, âdil olduğuna ve haksızlık etmeyeceğine inanmak ve güvenmektir. Tevekkül, çalışmadan, sebeplere sarılmadan işi Allah'a havale etmek değildir. İnsan her ne iş yapıyorsa yapsın, o işini kurallarına uygun olarak yapacak, çalışacak, sabredecek, Allah'tan başarısı için yardım isteyecek ve Allah'ın kendisini muvaffak kılacağına itimat edecektir. Bu husus, Ankebût sûresinin 58-59. âyetlerinde açıkça ifade edilmiştir. "Çalışanların ücreti ne güzeldir. Onlar ki sabrederler ve Rablerine tevekkül ederler." Buna göre, çalışma, sabır ve tevekkül birlikte olacaktır. Çalışmadan işleri Allah'a havale etmek doğru olmadığı gibi Allah'ı devre dışı bırakmak da doğru değildir. Allah'ın izni ve yardımı olmadan başarılı olmak mümkün değildir. Bir çiftçiyi düşünelim. Toprağı sürecek, işleyecek, zamanında ve kurallarına uygun olarak tohumu ekecek, gerektiğinde sulayacak, gübreleyecek, koruyacak, kendine düşeni yaptıktan sonra gerisini Allah'a havale edecek, iyi ürün vermesini Allah'tan bekleyecek, Allah'ın emeğini zayi etmeyeceğine inanacaktır. Bunları yapmadan Allah'a tevekkül etmek, tevekkül değil miskinliktir. "Ben gereken her şeyi yaptım, iyi ürün alırım, Allah ne yapacak", demek de Allah'ı tanımamaktır. Allah yağmur vermeyiverse, ne olacak? Bir âfetle mahsulü yok ediverse, kim engel olacak?
  Tevekkül edene mütevekkil denir.

 3. Misafir
  tevekkül iman ile eşdeğerdir.imanın en güçlü göstergesidir.kadere ve ahirete iman ve hayrın ve şerrin Allah tarafından geldiğine iman şartına uymaktır.

 4. Misafir
  tevekkül en zor sınavlardandır.hayati bir konuda Allahtan başkasından yardım istememektir.okulu bitirdiniz iş arıyorsunuz.işe girişte sınavınız var.çalışıp kazanırsanız.bunuda sonuçları yönünden Allaha havale edebilmiş iseniz.sonuç ne olursa olsun.kaderinize razı olduysanız.o tevekküldür.AMA sınavı başarma konusunda birilerini araya koyduysanız.bazılarının hakkını yiyecenizi bilerek yaptıysanız.dilinizle inaniyorum desenizde elinizle inkar etmiş.tabiki tevekkül edememiş olursunuz.Allah kaybetmez kul kaybeder. O BİZE KURANDA DÜNYAYI ÇOK İSTEYENE BU DÜNYADAN AHİRETİ TERCİH EDENE ONDAN VERECEĞİNİ BİLDİRMİŞ.HİDAYET VE KURTULUŞU TEMENNİ EDELİM.SAPANLARDAN OLMAYALIM.

+ Yorum Gönder
islamda tevekkül anlayışı,  islam dinindeki tevekkül anlayışı,  islamda tevekkül anlayışı nasıldır,  islam dininde tevekkül anlayışı,  islamın tevekkül anlayışı,  tevekkül,  islamda tevekkül