+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Peygamberimizin damatlarının isimleri nelerdir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Peygamberimizin damatlarının isimleri nelerdir?


 2. Şema
  el-âsa limen âsa

  Cevap: Peygamberimizin damatlarının isimleri nelerdir?


  Reklam  Cevap: Hz.Osman
  Hz.Ali

 3. Misafir
  hz osman ve hz ali peygamberimizin hangi kızlarının eşi ?

 4. Galus
  Devamlı Üye
  Hz ali kv eşi

  1) Hz Fâtıma: Hz Peygamber'in (sav) en küçü kızıdır Hz Ali'nin de ilk hanımıdır Hz Fâtıma vefat edinceye kadar, Hz Ali bir başkasıyla evlenmemiştir 1 Hz Fâtıma'dan olan çocukları Hasan Hüseyin ve Muhsin, Zeyneb ve Ümmü Gülsüm'dür Hz Ömer halifeyken, Hz Peygamber'in vefatından Önce dünyaya gelen Ümmü Gülsüm’le evlenmek istemiş ve evlenmistir Onun Ümmü Gülsüm'le evlenmek istemesi, "bütün neseblerin ve sebeplerin kesildiği Kıyamet'te, ancak Hz Peygamber'in nesebi ve sebebinin kesilme diğini" bilmesindendir Zeyneb de (Zeynebu'l-Kübrâ) Abdullah b Cafer'le evlenmiştir

  hz osmanın hanımları
  hz osman ın eşleri


  Resulullah (s.a.s) risaletle görevlendirildiginde Osman (r.a) otuz dört yaslarindaydi. O, ilk iman edenler arasindadir. Ebû Bekir (r.a), güvendigi kimseleri Islâma davette yogun gayret göstermekteydi. Onun bu çalismalari neticesinde, Abdurrahman b. Avf, Sa'd b. Ebi Vakkas, Zübeyr b. Avvâm, Talha b. Ubeydullah ve Osman b. Affân iman etmIslerdi. Hz. Osman, cahiliyye döneminde de Hz. Ebû Bekir'in samimi bir arkadasi idi (Siretu Ibn ishak, istanbul 1981,121; Üsdü'l-Gâbe, ayni yer; Askalanî, ayni yer). Hz. Osman, iman ettigi zaman bunu duyan amcasi Hakem b. Ebil-Âs onu sıkıca baglayarak hapsetmis ve eski dinine dönmezse asla serbest birakmayacagini söylemisti. Hz. Osman (r.a) ebediyyen dininden dönmeyecegini söyleyince, kararliligini gören amcasi onu serbest birakmisti (Suyûtî, 168). Pesinden o, Resulullah (s.a.s)'in kizi Rukayye ile evlenmisti. Bazi tarihçiler bu evliligin Peygamber'in risaletle görevlendirilmesinden önce oldugunu kaydederler (Suyûtî, a.g.e., 165).

  Rukayye'nin vefat edisinden sonra Resulullah (s.a.s), Hz. Osman'i diger kizi Ümmü Gülsüm ile evlendirdi. Hicretin dokuzuncu yilinda Ümmü Gülsüm vefat ettiginde Resulullah (s.a.s) söyle buyurmustu: "Eger kirk tane kizim olsaydi birbiri pesinden hiç bir tane kalmayana kadar onlari Osman'la evlendirirdim" ve yine Hz. Osman'a "Üçüncü bir kizim olsaydi muhakkak ki seninle evlendirirdim" demisti (Üsdül-Gâbe, ayni yer). Resulullah (s.a.s)'in iki kiziyla evlenmis oldugu için iki nûr sahibi anlaminda, "Zi'n-Nureyn" lakabiyla anilir olmustur. Zatü'r-Rika ve Gatafan seferlerinde Resulullah (s.a.s), onu Medine'de yerine vekil birakmistir (Suyuti, a.g.e., 165).

  Hz. Osman'in Habesistan'a hicreti esnasinda Hz. Rukayye'den dogan Abdullah adindaki oglu, Medine'ye hicretin dördüncü yilinda bir horozun yüzünü gözünü tirmalamasi sonucunda hastalanarak vefat etti. Abdullah, vefat ettiginde alti yasinda idi (Ibn Sa'd, a.g.e., III, 53, 54).

 5. Misafir
  cevap: HZ. Osman

  HZ. Ali

 6. Misafir
  Ellerinize sağlık çok güzel bilgiler içeriyorsunuz

 7. Misafir
  Hz Zeyneb ra eşi Ebu'l As da var unutmayın

+ Yorum Gönder
peygamberimizin damatları,  peygamber efendimizin damatları,  hz muhammedin damatlarının isimleri,  peygamberimizin damatlarının isimleri,  peygamber efendimizin damatlarının isimleri,  hz muhammedin damatları,  peygamberimizin damatlari