+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Peygamberimizin cenazesini kim yıkadı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Peygamberimizin cenazesini kim yıkadı?


 2. Ensar
  لا اله ا لا ا لله

  Cevap: Peygamberimizin cenazesini kim yıkadı?


  Reklam  Cevap: Değerli Kardeşimiz;
  Peygamber Efendimizin Yıkanması Ve Kefene Sarılması: Rebiülevvel ayının on ikisi Pazartesi günü, Müslümanlar öğleden sonra akşama kadar işlerini yürütecek bir halifenin seçimi ile meşgul olduklarından, Peygamberimizin yıkanması, techiz ve defni Salı gününe kaldı. O gün, Hz. Ebû Bekir'e Mescid-i Nebevîden umumî bîat yapıldıktan sonra bu işlere başlandı.

  Resûl-i Kibriyâ Efendimizin Hücre-i Saadetlerinde yıkama işiyle meşgul olmak için Hz. Ali, Hz. Abbas, Fadl bin Abbas, Kusem bin Abbas, Üsâme bin Zeyd ve Peygamberimizin azadlısı Şükrân (Salih) bulunuyordu.

  Bu arada Ensarı Kiram da bu ulvî hizmette bulunmak istiyordu. Bu husustaki arzularını izhar ettiler. Onları temsilen de Hz. Ali, Evs bin Havlî'yi içeri aldı.

  Yıkama işini Hz. Ali yaptı. Zirâ, Resûl-i Kibriyâ Efendimiz sağlığında ona, "Vefât ettiğim zaman beni, sen yıka" diye vasiyyet etmişlerdi.

  Evs bin Havlî testi ile su taşıyor, Hz. Abbas ile Üsâme ve Şükrân, Peygamberimizin üzerine su döküyorlardı. Hz. Ali de eline sarmış olduğu bez ile gömlek üzerinden oğuşturarak Peygamberimizi yıkıyordu. Mübarek cesedleri son derece temizdi, mis gibi kokuyordu. Hücre-i Saadetin içini, o âna kadar görülmemiş bir güzel koku kaplamıştı. Peygamber Efendimizde, ölülerde görüle gelen şeylerden hiç birinden eser yoktu. Hz. Ali yıkarken, "Anam babam sana fedâ olsun! Hayatında da, vefâtında da temizsin, güzelsin, yâ Resûlallah!" diyordu.

  Yıkama işi bittikten sonra Hâtemü'l-Enbiyâ Efendimiz, yine Hz. Ali, Hz. Abbas, Fadl bin Abbas ve Şükran tarafından kefene sarıldı.


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


 3. ravza 2
  ALLAH C.C garip bir kulu
  Bu akşam sohbette sorulan sorulardan biride buydu bilen olmadı sağolasınız

 4. @hmet
  Üye
  O mubarek crdede dokunan zatlara ne mutlu.
  Hz. Muhammed sav cenazesini hz ali yikamistir.

 5. Misafir
  Peygamberimiz Hz Muhammed (sav)'in cenazesini Hz. Ali(r.a) yıkamıştır.

+ Yorum Gönder
peygamberimizin cenazesini kim yıkadı,  hz muhammedin cenazesini kim yıkadı,  hz peygamberin cenazesini kim yıkadı,  peygamberin cenazesini kim yıkadı,  peygamberimizin cenazesini kim yikadi,  peygamberimizin cenazesini kimler yıkadı,  hz muhammedin cenazesini kim yikadi