+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Müzik dinlemek, arkadaşlarımızla msnde havadan sudan konuşmak günahmıdır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Müzik dinlemek, arkadaşlarımızla msnde havadan sudan konuşmak günahmıdır


 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Müzik dinlemek, arkadaşlarımızla msnde havadan sudan konuşmak günahmıdır


  Reklam  Cevap: Kardeşim ihtiyaç doğrultusunda konuşmanın bir sakıncası yoktur ama eğer havadan sudan konuşuyorsan zaman kaybetmekten başka bir şey değildir...

 3. KaLPNuRu
  Devamlı Üye
  Hz. Peygamber s.a.v. Efendimiz: “İhtiyarlık gelmeden gençliğin, hastalık gelmeden sıhhatin, fakirlik gelmeden zenginliğin, meşguliyet gelmeden boş vaktin, ölüm gelmeden hayatın kıymetini bilin.” (Müstedrek) buyurmuşlardır. Bu emir ve tavsiyelere muhatap bir müminin, anlamsız, boş işlerle uğraşması mümkün değildir. Hem Cenab-ı Hak Müminun Suresi’nde boş ve yararsız şeylerden yüz çevirmeyi, müminlerin özelliklerinden saymaktadır.

  Dinimiz değil vakti boşa geçirmeye, iki günün eşit olmasına dahi razı olmamaktadır. Nitekim hadis-i şerifte, “İki günü eşit olan aldanmıştır.” (Keşfü’l-Hafâ) buyurulmaktadır.

  Öyleyse bize yakışan, içinde bulunduğumuz anı ganimet bilip en güzel şekilde değerlendirmektir. “O halde boş kaldın mı, yine kalk (başka bir iş ve ibadetle) yorul.” (İnşirah, 7) ayeti buna işaret etmektedir. Yani müslüman her işin bitişiyle birlikte yeni bir işe başlar, boş durmaz, zamanını değerlendirir. Şüphesiz ki burada söz konusu olan işler Allah’ın rızasını gözeterek yapılan işlerdir. İster dinle, ister dünyayla alakalı bir iş olsun, niyet halis olunca salih amele dönüşür.

  Sonuç olarak, zaman önemli bir varlığımızdır. Bu varlığı kaybetmek de onu dolu dolu yaşayıp kıymetini artırmak da bizim elimizde. Müslüman, dünya hayatından vazgeçen değil, dünya hayatını Allah için en iyi şekilde değerlendiren kişidir. Efendimiz s.a.v. buyuruyorlar: “Ömrü uzun, ameli güzel kimseye müjdeler olsun.” (Taberânî)+ Yorum Gönder