Konusunu Oylayın.: Şafii mezhebine göre süt kardeşliği ve şartları nelerdir?

5 üzerinden 4.72 | Toplam : 18 kişi
Şafii mezhebine göre süt kardeşliği ve şartları nelerdir?
 1. 01.Şubat.2011, 22:17
  1
  Misafir

  Şafii mezhebine göre süt kardeşliği ve şartları nelerdir?


  Şafii mezhebine göre süt kardeşliği ve şartları nelerdir? Mumsema biz teyze cocuklarıyız aramızda süt kardeşliği yok fakat ablam ve teyzemin oğlu süt kardeşler ama deniliyor ki şafi mezhebine göre 5 kez ayrı ayrı süt verilmiş ise süt kardeşi olunur deniliyor her iki anne de hem ablama hemde teyzemin oğluna süt vermiş benim soru ise şu teyzemin oğlunun kardeşi ile ben nişanlıyız nikah düşer mi bizim aramizda süt yok ablam ile nişanlımın abisi süt kardeş ama onlar da 5 kez ayrı ayrı süt içmemişler bu surunun cevabını acil alabilirmiyim.


 2. 01.Şubat.2011, 22:17
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  biz teyze cocuklarıyız aramızda süt kardeşliği yok fakat ablam ve teyzemin oğlu süt kardeşler ama deniliyor ki şafi mezhebine göre 5 kez ayrı ayrı süt verilmiş ise süt kardeşi olunur deniliyor her iki anne de hem ablama hemde teyzemin oğluna süt vermiş benim soru ise şu teyzemin oğlunun kardeşi ile ben nişanlıyız nikah düşer mi bizim aramizda süt yok ablam ile nişanlımın abisi süt kardeş ama onlar da 5 kez ayrı ayrı süt içmemişler bu surunun cevabını acil alabilirmiyim.


  Benzer Konular

  - Şafii mezhebine göre süt kardeşliği?

  - Şafi mezhebine göre nikah nasıl kıyılır, şartları nelerdir ?

  - Şafii ve Hanefi mezhebine göre kurbana ortak olma şartları

  - Şafii mezhebine göre teheccüd namazının şartları nelerdir? uyumadanda kılınır mı?

  - Ayakkabı ile nerede ve nasıl namaz kılınır. Şartları nedir? (Şafii Mezhebine göre)

 3. 01.Şubat.2011, 22:46
  2
  mumsema
  Administrator

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 19.Ocak.2007
  Üye No: 1
  Mesaj Sayısı: 10,123
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 10
  Bulunduğu yer: Türkiye

  Cevap: Şafii mezhebine göre süt kardeşliği ve şartları nelerdir?
  Şafii Mehebinde Rıdâ (Emzirme) ve Hükümleri


  Rıdâ lugatta 'memeden emmek1 anlamına gelir, ifrdâ'nın ıstılahı mâ*nâsı ise kadının sütünün çocuğun midesine ulaşmasıdır.

  Rıdâ'nın Meşruiyetinin Delili

  İslâm'dan önce de uygulandığı gibi, çocuğu süt anneye vermek caizdir. Daha önce de uygulanan bu geleneği İslâm uygun bularak kabul etmiştir. Çünkü çocuğu süt anneye vermek bazen zorunlu olmaktadır. Meselâ çocuğun annesi ölürse veya çocuğunu emzirmesine mâni olan bir hastalığı varsa, çocuğu süt anneye vermek zorunlu olur. Bu, çocuğun yaşamasını sağlamak demektir,

  Çocuğun Süt Anneye Verilebileceğinin Delili

  - Eğer güçlük içine girerseniz, bu durumda (çocuğu babasının he*sabına) bir başkası emzirebilir. (Talak/6)
  Ayetin metninde geçen teasertüm ibaresi 'çocuğun emzirilmesi husu*sunda ihtilafa düşerseniz' anlamına gelmektedir. Bu durumda anneden başka bir kadın çocuğu emzirir.
  (Ey mü'minler!) Çocuklarınızı (süt anneye verip) emzirtmek isterseniz, takdir ettiğiniz ücreti güzellikle vermeniz durumunda size bir sorumluluk yoktur.
  (Bakara/233)

  Rıdâ (Emzirme) Anneye Vacib midir, Yoksa Annenin Hakkı mıdır?


  Rıdâ (emzirme), anneye vacib olursa, anne sağlıklı olduğu sürece is*tese de istemese de çocuğunu emzirmek zorunda olur.
  Rıdâ (emzirme), anne için bir hak olursa, çocuğunu emzirip emzir*meme hususunda muhayyer olur. Anne, çocuğunu emzirmek isterse,baba veya bir başkası onu bu hakkından alıkoyamaz. Fakat anne çocuğunu emzirmek istemezse, baba, çocuğunu emzirecek bir süt anne bulur.
  Annenin, çocuğunu emzirmesinin vacib olmasıyla, bir hak olması arasındaki farkı belirttikten sonra, çocuğunu emzirmek, anneye vaçib mi*dir, yoksa bir hak mıdır meselesini ele alalım.
  Şafii mezhebinde fetva, annenin çocuğunu emzirmesinin bir hak olduğu yönündedir. Anne istediği zaman bu hakkını kullanabilir (çocuğunu emzirebilir). Fakat anne, çocuğunu emzirmesi için zorlana*maz. Ancak çocuğu emzirecek bir süt anne bulunamazsa, zaruret nede*niyle çocuğunu emzirmek annenin üzerine vacib olur.
  Rıdâ'nın (Emzirmenin) Anneye Vacib Olmadığının, Sadece Annenin Hakkı Olduğunun Delili
  Emzirmenin, anne için bir hak olup vacib olmadığının delili şu ayet*tir .
  Anneler, çocuklarını-emzirmeyi tamamlatmak isteyen kimse (baba) için tam iki yıl emzirirler. Bu müddet zarfında (emziren annelerin) yiyeceği ve giyeceği mârufen çocuğun babasına aittir. (Bakara/233)
  Ayrıca Allah Teâlâ 'Şayet sizler için (çocuklarınızı) emzirirlerse onlara ücretlerini ödeyin' (Talak/6) buyurmaktadır.
  Allah Teâlâ'nın 'Anneler, çocuklarını emzirmeyi tamamlatmak isteyen kimse (baba) için tam iki yıl emzirirler' (Bakara/233) sözünde, muhtemel iki mânâ vardır: Anneler çocuklarını emzirmek mecburiyetindedir veya anneler çocuklarının emzirilmesinde hak sahibidirler.
  Allah Teâlâ 'Anneler çocuklarını emzirmek zorundadır' deseydi, bi*rinci ihtimal kesinlik kazanırdı. Ancak Allah Teâlâ'nın 'Eğer güçlük içine girerseniz, bu durumda (çocuğu babasının hesabına) bir başkası emzire*bilir' sözü, emzirmenin annenin bir hakkı olduğu görüşünü destekler. Zira emzirme annenin üzerine vacib olsaydı, Allah Teâlâ 'Bu durumda (çocuğu babasının- hesabına) bir başkası emzirebilir' demezdi. Ayrıca çocuğun emzirilme hususunda anne ile baba arasında güçlük veya ihtilaf da sözkonusu olmazdı. Allah Teâlâ 'Şayet sizler için (çocuklarınızı) emzirirlerse onlara ücretlerini ödeyin' (Talak/6) buyuruyor ki bu, Bakara sûresinin 233- ayetinin mânâsını açıklar. Zira emzirme annenin üzerine vacib olsaydı, çocuğunu emzirdiği için ücret hakkına sahip olmazdı. Çünkü vacib olan birşeyi yerine getirmek ücrete tâbi değildir. Allah Teâlâ'nm 'Şayet sizler için (çocuklarınızı) emzirirlerse onla*ra ücretlerini ödeyin' (Talak/6) buyurması, annenin emzirip emzirme-mekte muhayyer olduğuna delâlet eder.
  Kısacası çocuğunu emzirmek annenin hakkıdır; anne bu hakkını is*terse kullanır, istemezse kullanmaz. Çocuğunu emzirmek anne üzerine vacib değildir. Anne emzirmek istemezse, bu hususta zorlanamaz. Ancak kadı, annenin çocuğunu emzirmesine hükmetmişse, zaruretten ötürü çocuğunu emzirmek zorundadır.

  Rıdâ'nın (Emzirmenin) Vaeib Olmayıp Hak Olmasının Üzerine Terettüb Eden Hususlar  Yukarıdaki izahlarımızdan, rıdâ'nın (emzirmenin), annenin üzerine vacib olmayıp hak olduğu anlaşılmıştır. Bu hakkın üzerine terettüb eden hususları şöyle hülasa edebiliriz: Koca, hanımını çocuğunu emzirmek için'zorlama yetkisine sahip değildir. Koca hanımını zorlarsa, kadın ona itaat etmemelidir. Bu itaatsizlik, kadını âsi yapmaz. Ancak çocuğun anne*sinden başka emzirecek kimse bulunmadığı zaman, zaruret nedeniyle anne çocuğunu emzirmek zorundadır. Çünkü bu durumda çocuğun ha*yatı sözkonusudur. Eğer kadın isterse, kocası örf ve âdete göre onun em*zirme ücretini vermelidir. Günümüzde olduğu gibi kadın emzirme ücreti istemezse, kocasının ona ücret verme mecburiyeti yoktur.

  Rıdâ'dan (Emzirmeden) Doğan Akrabalık ve Hükümleri


  Bir kadın, yabancı bir çocuğu emzirdiğinde çocuk kadının oğlu gibi olur, kadının kocası da çocuğun babası gibi olur ve bu akrabalık üzerine şu hükümler terettüb eder:
  A. Bir çocuğu emziren kadınla o çocuğun evlenmesi haramdır. Çocuğun başka bir kadınla evlenmesi halinde, karısının akrabalarından kimler kendisine haram olursa, süt annenin de onlar gibi yakın olan ak*rabaları kendisine haram olur. Bu bakımdan, süt annenin kızı ve kızkardeşi, süt çocuğa haram olur. Çünkü biri teyzesi, biri de kizkardeşi hükmündedir. Süt annenin çocuklarının çocukları ve torunları da böyle*dir. Çünkü bunlar kardeşlerinin kızları ve torunları hükmündedir. Süt an*nenin annesiyle evlenmek de haram olur. Zira bu ninesi hükmündedir. Bunların tümü, süt çocuğa haramdır. Çünkü bunlar onun süt annesi ve süt babasının nesebindendirler.
  Bir kadından süt emen çocuğa haram olan kişiler şunlardır: Süt ba*banın kızkardeşi, zira halası hükmündedir. Süt babanın kızı, isterse başka bîr kadından olsun. Çünkü o da kızkardeşi hükmündedir. Süt babanın çocuklarının kızları da ona haram olur; zira bunlar erkek ve kızkardeşin kızları hükmündedir. Süt babanın annesi de ninesi hükmünde olduğundan onunla da evlenmesi haramdır.
  B. Süt annenin ve onun yakınlarının da süt çocukla evlenmeleri ha*ramdır. Bu kişilerin, süt çocuğun çocuklarıyla da evlenmeleri haramdır. Süt annenin anneliği, neseb anneliği gibi olduğundan onun nesebinden olan herkes süt çocuğa haramdır. Süt çocuğun nesebinden gelenler için de'hüküm böyledir.
  C. Süt annenin, süt çocuğun babası, amcası ve kardeşleri ile evlen*mesi caizdir. Çünkü onlar süt annenin nesebinden uzak yabancılar hük*mündedir.

  Rıdâ (Emzirme) Nedeniyle Haremliğin Delili


  Yukarıda beyan ettiğimiz hükümlerin delili Kur'an ve Sünnet'tir:
  Süt anneleriniz ve süt kızkardeşleriniz(le evlenmeniz haramdır). (Nisa/23)
  Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur:
  Süt (emmek) viladet ve nesebin haram kıldığı herşeyi haram kılar.[1]
  İbn Abbas şöyle rivayet etmektedir: "Hz. Peygamber'in, Hamza'nın kızı ile evlenmesi istenildi de Hz. Peygamber 'O bana helâl olmaz. Çünkü o benim süt kardeşimin kızıdır. Rahimden haram olan, sütten de haram olur' buyurdu".[2]
  Yukarıda zikrettiğimiz ayet, süt annenin ve kızının, süt emen çocuğun annesi ve kızkardeşi hükmünde olduğuna delâlet etmektedir.
  Zikrettiğimiz hadîslerden de emzirmekle olan anneliğin neseble olan annelik hükmünde olduğu anlaşılmıştır. Bu bakımdan öz annenin çocuğuna.haram olan yakınları kimlerse, onlar süt annelik nedeniyle de haram olurlar.

  Haramlığı Meydana Getiren Emzirmenin Şartları  Her emzirme nedeniyle haramlık meydana gelmez. Haramlığı mey*dana getiren emzirmenin iki şartı vardır:
  1. Süt emen çocuk iki yaşını doldurmamış olmalıdır.
  İki yaşını geçen çocuğun emmesi haramlık meydana getirmez. Bunun delili şu ayetlerdin
  Anneler çocuklarını emzirmeyi tamamlatmak isteyen kimse (baba) için tam iki yıl emzirirler.
  (Bakara/233)
  (Çocuğun) sütten kesilmesi de iki senede olmuştur.
  (Lokman/14)
  Hz. Peygamber de şöyle buyurmuştur:
  Süt emme, küçük yaşta ve iki senenin altında olursa mahrem kılar.[3]
  Süt emme, ancak (çocuk) memeden (emmekte iken) bağırsaklan ya*ranı ve sütten kesilmeden önce olanı mahrem kılar.[4]
  Hz. Aişe şöyle anlatıyor: Rasûlullah benim yanıma girdiğinde yanım*da bir erkek oturmakta idi. Yanımda bir erkeğin oturması Rasûlullah'a ağır geldi. Ben de yüzündeki öfkeyi gördüm ve dedim ki:
  - Ey Allah'ın Rasûlüî Bu benim süt kardeşimdir.
  - Kimlerin süt kardeşleriniz olduğunu iyi araştırın. Çünkü ndâ, ancak mecaa'dandır (kendisi ile hürmet sabit olan rıdâ, yalnız açlığını sütle giderebilen emzik çağındaki süt çocuğu hakkında muteberdir).[5]
  2. Emzirme, ayrı zamanlarda olmak üzere beş kere olmalıdır.
  Emzirmenin, ayrı zamanlarda olup olmadığını örf belirler. Çocuk do*yup emmeyi bıraktığında, bir defa emmiş olur. Eğer sık sık memeyi bırakır tekrar başlarsa, bunların tümü bir emme kabul edilir.
  Bu hükmün delili, Hz. Aişe'den nakledilen şu rivayettir: 'Kur'an'da indirilenler içinde (nikâhı) haram kılan malum (doyurucu) on emme vardı. Sonra bunlar beş malum emme ile nesholundular. (Kendilerine
  nesh haberi ulaşmayan bazı muhitlerde) bunlar hâlâ Kur'an'dan olmak üzere okunurken Rasûlullah vefat etti'.[6]
  Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur:
  Bir defa veya iki defa emzirmek veya emmek haram kılmaz.
  [7] Süt Akrabalığının Üzerine Terettüb Eden Hükümler
  Sütten meydana gelen akrabalık üzerine, biri haramhkla, diğeri helâl*likle olmak üzere iki kısım hüküm terettüb eder: Haramlık, nikâh ile, he*lâllik de halvet ve bakmakla ilgilidir. Bu bakımdan süt nedeniyle akraba olanların, neseb nedeniyle akraba olanlar gibi birbirleriyle evlenmeleri haram olur. Tıpkı oğulla, annenin ve annenin anneleri ve ninelerinin, kızkardeş ve kızkardeşin ne kadar aşağı inerse insin bütün kızları, baba-bir kızkardeş veya anabir kızkardeşin ve-onların kızları, halalar, ana-ba-babir erkek kardeşin, bababir erkek kardeşin, anabir erkek kardeşin kızları ve torunları haram olduğu gibi, ndâ (emzirme) nedeniyle de bun*lar derecelerine göre haram ojur. Bunların izahı daha önce yapıldığı için burada tekrar etmeye gerek yoktur. Kişinin, kaymvâlidesiyle, hanımının başka kocadan olan kızıyla ve babasının diğer hanımiyla evlenmesi ha*ramdır. Bunların haram olması musaheret (dünürlük) sebebiyledir. Musaheret (dünürlük) sebebiyle haram olanlar, süt nedeniyle de haram ' olurlar. Hz. Peygamber'in, bütün bu hükümlerin delili olan 'Neseb nede*niyle haram olanlar, rıdâ (emzirme) nedeniyle de haram olurlar'[8] sözünü daha önce nakletmiştik.

  Süt Nedeniyle Helâl Olmanın Üzerine Terettüb Eden Hükümler


  Neseb nedeniyle helâl olan hususlar, emzirme nedeniyle de helâl olur. Erkek ve kızkardeşin neseb nedeniyle birbirlerine bakmaları helâl olduğu gibi, rıdâ (emzirme) nedeniyle de birbirlerine bakmaları helâl olur. Rıdâ (emzirme) nedeniyle kardeş olan bir erkekle bir kız yalnız ka*labilir, birlikte uzun bir yolculuğa çıkabilirler. Ancak bu hüküm, süt kızkardeşine ve diğer mahremlerine şehvetle bakmasına ruhsat teşkil et*mez. Zira bu, neseb nedeniyle mahrem olanlar için de haramdır.
  Bu yüzden müteahhir fakihler 'Zaruret (ihtiyaç) olmadığı takdirde bir kadının yabancı bir çocuğu emzirmemesi gerekir' demişler ve süt akra*balığı nedeniyle kadınlarla erkeklerin ihtilafını caiz görmemişlerdir; zira bazen bu ihtilat, birtakım serlere ve haramlara sebep olabilir. Çünkü dinî yasaklık zayıf, fıtrî yasaklık ise yoktur.
  _________________
  [1] Buharî/2553, Müslim/1444, (Hz. Aişe'den)
  [2] Buharî/2502, Müsîim/1447
  [3] Dârekutnî, IV/174
  [4] Tirmizi /ll6l, (Ümmü Seleme'den)
  [5] Buharî/4818, Müslim/1455
  [6] Müslim/1452
  [7] Müslim/1451, (Ümmü Fadl'dan)
  [8] Buharî/2502, Müslim/1447, (İbn Abbas'tan) 4. 01.Şubat.2011, 22:46
  2
  Administrator  Şafii Mehebinde Rıdâ (Emzirme) ve Hükümleri


  Rıdâ lugatta 'memeden emmek1 anlamına gelir, ifrdâ'nın ıstılahı mâ*nâsı ise kadının sütünün çocuğun midesine ulaşmasıdır.

  Rıdâ'nın Meşruiyetinin Delili

  İslâm'dan önce de uygulandığı gibi, çocuğu süt anneye vermek caizdir. Daha önce de uygulanan bu geleneği İslâm uygun bularak kabul etmiştir. Çünkü çocuğu süt anneye vermek bazen zorunlu olmaktadır. Meselâ çocuğun annesi ölürse veya çocuğunu emzirmesine mâni olan bir hastalığı varsa, çocuğu süt anneye vermek zorunlu olur. Bu, çocuğun yaşamasını sağlamak demektir,

  Çocuğun Süt Anneye Verilebileceğinin Delili

  - Eğer güçlük içine girerseniz, bu durumda (çocuğu babasının he*sabına) bir başkası emzirebilir. (Talak/6)
  Ayetin metninde geçen teasertüm ibaresi 'çocuğun emzirilmesi husu*sunda ihtilafa düşerseniz' anlamına gelmektedir. Bu durumda anneden başka bir kadın çocuğu emzirir.
  (Ey mü'minler!) Çocuklarınızı (süt anneye verip) emzirtmek isterseniz, takdir ettiğiniz ücreti güzellikle vermeniz durumunda size bir sorumluluk yoktur.
  (Bakara/233)

  Rıdâ (Emzirme) Anneye Vacib midir, Yoksa Annenin Hakkı mıdır?


  Rıdâ (emzirme), anneye vacib olursa, anne sağlıklı olduğu sürece is*tese de istemese de çocuğunu emzirmek zorunda olur.
  Rıdâ (emzirme), anne için bir hak olursa, çocuğunu emzirip emzir*meme hususunda muhayyer olur. Anne, çocuğunu emzirmek isterse,baba veya bir başkası onu bu hakkından alıkoyamaz. Fakat anne çocuğunu emzirmek istemezse, baba, çocuğunu emzirecek bir süt anne bulur.
  Annenin, çocuğunu emzirmesinin vacib olmasıyla, bir hak olması arasındaki farkı belirttikten sonra, çocuğunu emzirmek, anneye vaçib mi*dir, yoksa bir hak mıdır meselesini ele alalım.
  Şafii mezhebinde fetva, annenin çocuğunu emzirmesinin bir hak olduğu yönündedir. Anne istediği zaman bu hakkını kullanabilir (çocuğunu emzirebilir). Fakat anne, çocuğunu emzirmesi için zorlana*maz. Ancak çocuğu emzirecek bir süt anne bulunamazsa, zaruret nede*niyle çocuğunu emzirmek annenin üzerine vacib olur.
  Rıdâ'nın (Emzirmenin) Anneye Vacib Olmadığının, Sadece Annenin Hakkı Olduğunun Delili
  Emzirmenin, anne için bir hak olup vacib olmadığının delili şu ayet*tir .
  Anneler, çocuklarını-emzirmeyi tamamlatmak isteyen kimse (baba) için tam iki yıl emzirirler. Bu müddet zarfında (emziren annelerin) yiyeceği ve giyeceği mârufen çocuğun babasına aittir. (Bakara/233)
  Ayrıca Allah Teâlâ 'Şayet sizler için (çocuklarınızı) emzirirlerse onlara ücretlerini ödeyin' (Talak/6) buyurmaktadır.
  Allah Teâlâ'nın 'Anneler, çocuklarını emzirmeyi tamamlatmak isteyen kimse (baba) için tam iki yıl emzirirler' (Bakara/233) sözünde, muhtemel iki mânâ vardır: Anneler çocuklarını emzirmek mecburiyetindedir veya anneler çocuklarının emzirilmesinde hak sahibidirler.
  Allah Teâlâ 'Anneler çocuklarını emzirmek zorundadır' deseydi, bi*rinci ihtimal kesinlik kazanırdı. Ancak Allah Teâlâ'nın 'Eğer güçlük içine girerseniz, bu durumda (çocuğu babasının hesabına) bir başkası emzire*bilir' sözü, emzirmenin annenin bir hakkı olduğu görüşünü destekler. Zira emzirme annenin üzerine vacib olsaydı, Allah Teâlâ 'Bu durumda (çocuğu babasının- hesabına) bir başkası emzirebilir' demezdi. Ayrıca çocuğun emzirilme hususunda anne ile baba arasında güçlük veya ihtilaf da sözkonusu olmazdı. Allah Teâlâ 'Şayet sizler için (çocuklarınızı) emzirirlerse onlara ücretlerini ödeyin' (Talak/6) buyuruyor ki bu, Bakara sûresinin 233- ayetinin mânâsını açıklar. Zira emzirme annenin üzerine vacib olsaydı, çocuğunu emzirdiği için ücret hakkına sahip olmazdı. Çünkü vacib olan birşeyi yerine getirmek ücrete tâbi değildir. Allah Teâlâ'nm 'Şayet sizler için (çocuklarınızı) emzirirlerse onla*ra ücretlerini ödeyin' (Talak/6) buyurması, annenin emzirip emzirme-mekte muhayyer olduğuna delâlet eder.
  Kısacası çocuğunu emzirmek annenin hakkıdır; anne bu hakkını is*terse kullanır, istemezse kullanmaz. Çocuğunu emzirmek anne üzerine vacib değildir. Anne emzirmek istemezse, bu hususta zorlanamaz. Ancak kadı, annenin çocuğunu emzirmesine hükmetmişse, zaruretten ötürü çocuğunu emzirmek zorundadır.

  Rıdâ'nın (Emzirmenin) Vaeib Olmayıp Hak Olmasının Üzerine Terettüb Eden Hususlar  Yukarıdaki izahlarımızdan, rıdâ'nın (emzirmenin), annenin üzerine vacib olmayıp hak olduğu anlaşılmıştır. Bu hakkın üzerine terettüb eden hususları şöyle hülasa edebiliriz: Koca, hanımını çocuğunu emzirmek için'zorlama yetkisine sahip değildir. Koca hanımını zorlarsa, kadın ona itaat etmemelidir. Bu itaatsizlik, kadını âsi yapmaz. Ancak çocuğun anne*sinden başka emzirecek kimse bulunmadığı zaman, zaruret nedeniyle anne çocuğunu emzirmek zorundadır. Çünkü bu durumda çocuğun ha*yatı sözkonusudur. Eğer kadın isterse, kocası örf ve âdete göre onun em*zirme ücretini vermelidir. Günümüzde olduğu gibi kadın emzirme ücreti istemezse, kocasının ona ücret verme mecburiyeti yoktur.

  Rıdâ'dan (Emzirmeden) Doğan Akrabalık ve Hükümleri


  Bir kadın, yabancı bir çocuğu emzirdiğinde çocuk kadının oğlu gibi olur, kadının kocası da çocuğun babası gibi olur ve bu akrabalık üzerine şu hükümler terettüb eder:
  A. Bir çocuğu emziren kadınla o çocuğun evlenmesi haramdır. Çocuğun başka bir kadınla evlenmesi halinde, karısının akrabalarından kimler kendisine haram olursa, süt annenin de onlar gibi yakın olan ak*rabaları kendisine haram olur. Bu bakımdan, süt annenin kızı ve kızkardeşi, süt çocuğa haram olur. Çünkü biri teyzesi, biri de kizkardeşi hükmündedir. Süt annenin çocuklarının çocukları ve torunları da böyle*dir. Çünkü bunlar kardeşlerinin kızları ve torunları hükmündedir. Süt an*nenin annesiyle evlenmek de haram olur. Zira bu ninesi hükmündedir. Bunların tümü, süt çocuğa haramdır. Çünkü bunlar onun süt annesi ve süt babasının nesebindendirler.
  Bir kadından süt emen çocuğa haram olan kişiler şunlardır: Süt ba*banın kızkardeşi, zira halası hükmündedir. Süt babanın kızı, isterse başka bîr kadından olsun. Çünkü o da kızkardeşi hükmündedir. Süt babanın çocuklarının kızları da ona haram olur; zira bunlar erkek ve kızkardeşin kızları hükmündedir. Süt babanın annesi de ninesi hükmünde olduğundan onunla da evlenmesi haramdır.
  B. Süt annenin ve onun yakınlarının da süt çocukla evlenmeleri ha*ramdır. Bu kişilerin, süt çocuğun çocuklarıyla da evlenmeleri haramdır. Süt annenin anneliği, neseb anneliği gibi olduğundan onun nesebinden olan herkes süt çocuğa haramdır. Süt çocuğun nesebinden gelenler için de'hüküm böyledir.
  C. Süt annenin, süt çocuğun babası, amcası ve kardeşleri ile evlen*mesi caizdir. Çünkü onlar süt annenin nesebinden uzak yabancılar hük*mündedir.

  Rıdâ (Emzirme) Nedeniyle Haremliğin Delili


  Yukarıda beyan ettiğimiz hükümlerin delili Kur'an ve Sünnet'tir:
  Süt anneleriniz ve süt kızkardeşleriniz(le evlenmeniz haramdır). (Nisa/23)
  Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur:
  Süt (emmek) viladet ve nesebin haram kıldığı herşeyi haram kılar.[1]
  İbn Abbas şöyle rivayet etmektedir: "Hz. Peygamber'in, Hamza'nın kızı ile evlenmesi istenildi de Hz. Peygamber 'O bana helâl olmaz. Çünkü o benim süt kardeşimin kızıdır. Rahimden haram olan, sütten de haram olur' buyurdu".[2]
  Yukarıda zikrettiğimiz ayet, süt annenin ve kızının, süt emen çocuğun annesi ve kızkardeşi hükmünde olduğuna delâlet etmektedir.
  Zikrettiğimiz hadîslerden de emzirmekle olan anneliğin neseble olan annelik hükmünde olduğu anlaşılmıştır. Bu bakımdan öz annenin çocuğuna.haram olan yakınları kimlerse, onlar süt annelik nedeniyle de haram olurlar.

  Haramlığı Meydana Getiren Emzirmenin Şartları  Her emzirme nedeniyle haramlık meydana gelmez. Haramlığı mey*dana getiren emzirmenin iki şartı vardır:
  1. Süt emen çocuk iki yaşını doldurmamış olmalıdır.
  İki yaşını geçen çocuğun emmesi haramlık meydana getirmez. Bunun delili şu ayetlerdin
  Anneler çocuklarını emzirmeyi tamamlatmak isteyen kimse (baba) için tam iki yıl emzirirler.
  (Bakara/233)
  (Çocuğun) sütten kesilmesi de iki senede olmuştur.
  (Lokman/14)
  Hz. Peygamber de şöyle buyurmuştur:
  Süt emme, küçük yaşta ve iki senenin altında olursa mahrem kılar.[3]
  Süt emme, ancak (çocuk) memeden (emmekte iken) bağırsaklan ya*ranı ve sütten kesilmeden önce olanı mahrem kılar.[4]
  Hz. Aişe şöyle anlatıyor: Rasûlullah benim yanıma girdiğinde yanım*da bir erkek oturmakta idi. Yanımda bir erkeğin oturması Rasûlullah'a ağır geldi. Ben de yüzündeki öfkeyi gördüm ve dedim ki:
  - Ey Allah'ın Rasûlüî Bu benim süt kardeşimdir.
  - Kimlerin süt kardeşleriniz olduğunu iyi araştırın. Çünkü ndâ, ancak mecaa'dandır (kendisi ile hürmet sabit olan rıdâ, yalnız açlığını sütle giderebilen emzik çağındaki süt çocuğu hakkında muteberdir).[5]
  2. Emzirme, ayrı zamanlarda olmak üzere beş kere olmalıdır.
  Emzirmenin, ayrı zamanlarda olup olmadığını örf belirler. Çocuk do*yup emmeyi bıraktığında, bir defa emmiş olur. Eğer sık sık memeyi bırakır tekrar başlarsa, bunların tümü bir emme kabul edilir.
  Bu hükmün delili, Hz. Aişe'den nakledilen şu rivayettir: 'Kur'an'da indirilenler içinde (nikâhı) haram kılan malum (doyurucu) on emme vardı. Sonra bunlar beş malum emme ile nesholundular. (Kendilerine
  nesh haberi ulaşmayan bazı muhitlerde) bunlar hâlâ Kur'an'dan olmak üzere okunurken Rasûlullah vefat etti'.[6]
  Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur:
  Bir defa veya iki defa emzirmek veya emmek haram kılmaz.
  [7] Süt Akrabalığının Üzerine Terettüb Eden Hükümler
  Sütten meydana gelen akrabalık üzerine, biri haramhkla, diğeri helâl*likle olmak üzere iki kısım hüküm terettüb eder: Haramlık, nikâh ile, he*lâllik de halvet ve bakmakla ilgilidir. Bu bakımdan süt nedeniyle akraba olanların, neseb nedeniyle akraba olanlar gibi birbirleriyle evlenmeleri haram olur. Tıpkı oğulla, annenin ve annenin anneleri ve ninelerinin, kızkardeş ve kızkardeşin ne kadar aşağı inerse insin bütün kızları, baba-bir kızkardeş veya anabir kızkardeşin ve-onların kızları, halalar, ana-ba-babir erkek kardeşin, bababir erkek kardeşin, anabir erkek kardeşin kızları ve torunları haram olduğu gibi, ndâ (emzirme) nedeniyle de bun*lar derecelerine göre haram ojur. Bunların izahı daha önce yapıldığı için burada tekrar etmeye gerek yoktur. Kişinin, kaymvâlidesiyle, hanımının başka kocadan olan kızıyla ve babasının diğer hanımiyla evlenmesi ha*ramdır. Bunların haram olması musaheret (dünürlük) sebebiyledir. Musaheret (dünürlük) sebebiyle haram olanlar, süt nedeniyle de haram ' olurlar. Hz. Peygamber'in, bütün bu hükümlerin delili olan 'Neseb nede*niyle haram olanlar, rıdâ (emzirme) nedeniyle de haram olurlar'[8] sözünü daha önce nakletmiştik.

  Süt Nedeniyle Helâl Olmanın Üzerine Terettüb Eden Hükümler


  Neseb nedeniyle helâl olan hususlar, emzirme nedeniyle de helâl olur. Erkek ve kızkardeşin neseb nedeniyle birbirlerine bakmaları helâl olduğu gibi, rıdâ (emzirme) nedeniyle de birbirlerine bakmaları helâl olur. Rıdâ (emzirme) nedeniyle kardeş olan bir erkekle bir kız yalnız ka*labilir, birlikte uzun bir yolculuğa çıkabilirler. Ancak bu hüküm, süt kızkardeşine ve diğer mahremlerine şehvetle bakmasına ruhsat teşkil et*mez. Zira bu, neseb nedeniyle mahrem olanlar için de haramdır.
  Bu yüzden müteahhir fakihler 'Zaruret (ihtiyaç) olmadığı takdirde bir kadının yabancı bir çocuğu emzirmemesi gerekir' demişler ve süt akra*balığı nedeniyle kadınlarla erkeklerin ihtilafını caiz görmemişlerdir; zira bazen bu ihtilat, birtakım serlere ve haramlara sebep olabilir. Çünkü dinî yasaklık zayıf, fıtrî yasaklık ise yoktur.
  _________________
  [1] Buharî/2553, Müslim/1444, (Hz. Aişe'den)
  [2] Buharî/2502, Müsîim/1447
  [3] Dârekutnî, IV/174
  [4] Tirmizi /ll6l, (Ümmü Seleme'den)
  [5] Buharî/4818, Müslim/1455
  [6] Müslim/1452
  [7] Müslim/1451, (Ümmü Fadl'dan)
  [8] Buharî/2502, Müslim/1447, (İbn Abbas'tan) 5. 01.Şubat.2011, 22:50
  3
  RufeydeCandLe
  Aktive Olmamış Kullanıcı

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 30.Ocak.2011
  Üye No: 83722
  Mesaj Sayısı: 60
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 0

  Cevap: Şafii mezhebine göre süt kardeşliği ve şartları nelerdir?

  kısaca sütünü içtiğin annenin bütün çocuklarına nikah düşmez diye biliyorum Allah cc razı olsun paylaşım için hocam


 6. 01.Şubat.2011, 22:50
  3
  RufeydeCandLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Aktive Olmamış Kullanıcı
  kısaca sütünü içtiğin annenin bütün çocuklarına nikah düşmez diye biliyorum Allah cc razı olsun paylaşım için hocam


 7. 01.Şubat.2011, 22:56
  4
  mumsema
  Administrator

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 19.Ocak.2007
  Üye No: 1
  Mesaj Sayısı: 10,123
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 10
  Bulunduğu yer: Türkiye

  Cevap: Şafii mezhebine göre süt kardeşliği ve şartları nelerdir?

  Alıntı
  biz teyze cocuklarıyız aramızda süt kardeşliği yok fakat ablam ve teyzemin oğlu süt kardeşler ama deniliyor ki şafi mezhebine göre 5 kez ayrı ayrı süt verilmiş ise süt kardeşi olunur deniliyor her iki anne de hem ablama hemde teyzemin oğluna süt vermiş benim soru ise şu teyzemin oğlunun kardeşi ile ben nişanlıyız nikah düşer mi bizim aramizda süt yok ablam ile nişanlımın abisi süt kardeş ama onlar da 5 kez ayrı ayrı süt içmemişler bu surunun cevabını acil alabilirmiyim.
  Ablanın süt emmesi seni bağlamaz kardeş.
  Alıntı
  saca sütünü içtiğin annenin bütün çocuklarına nikah düşmez diye biliyorum Allah cc razı olsun paylaşım için hocam
  evet doğru.. süt emdiğimiz annenin tüm çocukları bizim öz kardeşlerimiz gibi olurlar.
  Yukarda soruyu soran misafir süt emmemiş.


 8. 01.Şubat.2011, 22:56
  4
  Administrator
  Alıntı
  biz teyze cocuklarıyız aramızda süt kardeşliği yok fakat ablam ve teyzemin oğlu süt kardeşler ama deniliyor ki şafi mezhebine göre 5 kez ayrı ayrı süt verilmiş ise süt kardeşi olunur deniliyor her iki anne de hem ablama hemde teyzemin oğluna süt vermiş benim soru ise şu teyzemin oğlunun kardeşi ile ben nişanlıyız nikah düşer mi bizim aramizda süt yok ablam ile nişanlımın abisi süt kardeş ama onlar da 5 kez ayrı ayrı süt içmemişler bu surunun cevabını acil alabilirmiyim.
  Ablanın süt emmesi seni bağlamaz kardeş.
  Alıntı
  saca sütünü içtiğin annenin bütün çocuklarına nikah düşmez diye biliyorum Allah cc razı olsun paylaşım için hocam
  evet doğru.. süt emdiğimiz annenin tüm çocukları bizim öz kardeşlerimiz gibi olurlar.
  Yukarda soruyu soran misafir süt emmemiş.


 9. 16.Ağustos.2012, 19:41
  5
  Misafir

  Cevap: Şafii mezhebine göre süt kardeşliği ve şartları nelerdir?

  hocam benım sorum olacak hıc bır akrabalık bagı olmamasına ragmen sırf aynı anneden sut emdık dıye kardes sayılırmıyız bız bırbırımıze harammıyız helalmıyız?


 10. 16.Ağustos.2012, 19:41
  5
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  hocam benım sorum olacak hıc bır akrabalık bagı olmamasına ragmen sırf aynı anneden sut emdık dıye kardes sayılırmıyız bız bırbırımıze harammıyız helalmıyız?


 11. 16.Ağustos.2012, 21:16
  6
  Hoca
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 06.Şubat.2007
  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 29,996
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 339
  Bulunduğu yer: çalışma odam:)

  Cevap: Şafii mezhebine göre süt kardeşliği ve şartları nelerdir?

  Alıntı
  hocam benım sorum olacak hıc bır akrabalık bagı olmamasına ragmen sırf aynı anneden sut emdık dıye kardes sayılırmıyız bız bırbırımıze harammıyız helalmıyız?
  Aynı anneden süt emenler, öz kardeş gibidirler.


 12. 16.Ağustos.2012, 21:16
  6
  Moderatör
  Alıntı
  hocam benım sorum olacak hıc bır akrabalık bagı olmamasına ragmen sırf aynı anneden sut emdık dıye kardes sayılırmıyız bız bırbırımıze harammıyız helalmıyız?
  Aynı anneden süt emenler, öz kardeş gibidirler.


 13. 06.Eylül.2012, 20:04
  7
  Misafir

  Cevap: Şafii mezhebine göre süt kardeşliği ve şartları nelerdir?

  meraba ben annemın sut emdırdıgı bır kızla evlılık yapabılırmıyım


 14. 06.Eylül.2012, 20:04
  7
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  meraba ben annemın sut emdırdıgı bır kızla evlılık yapabılırmıyım


 15. 06.Eylül.2012, 20:13
  8
  Hoca
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 06.Şubat.2007
  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 29,996
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 339
  Bulunduğu yer: çalışma odam:)

  Cevap: Şafii mezhebine göre süt kardeşliği ve şartları nelerdir?

  Alıntı
  meraba ben annemın sut emdırdıgı bır kızla evlılık yapabılırmıyım
  Annenin süt emdirdiği kız, senin öz bacındır.
  Bacınla mı evleneceksin?!!


 16. 06.Eylül.2012, 20:13
  8
  Moderatör
  Alıntı
  meraba ben annemın sut emdırdıgı bır kızla evlılık yapabılırmıyım
  Annenin süt emdirdiği kız, senin öz bacındır.
  Bacınla mı evleneceksin?!!


 17. 25.Mart.2014, 19:08
  9
  Misafir

  Cevap: Şafii mezhebine göre süt kardeşliği ve şartları nelerdir?

  slm. biz halamın kızıyla süt kardeşi oldugumuzu ögrendik ama yine de birbirimizi seviyoruz engel olamıyoruz bizim suçumuz ne emzirildiğimde cok hastaymışım . biz süt kardeşi oldugumuzqa inanamıyoruz çünkü öyle göremiyoruz lütfen biri bizi tatmin edici bir cevap yazsın. insan kardeşini bu gözle sevemez. hem bizim dinimiz kolaylık dini değil midir. Allah sevenlerle beraberdi hani bizim suçumuz günahımız ne. arastırdıgımız kaynakların hiçbiri bizi tatmin etmiyor. Dinimize aykırı bir sey yapmaktan da cok korkuyoruz. bu nasıl bir sınamadır bilemiyoruz lütfen yardımcı olun. Allah şimdiden razı olsun.


 18. 25.Mart.2014, 19:08
  9
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  slm. biz halamın kızıyla süt kardeşi oldugumuzu ögrendik ama yine de birbirimizi seviyoruz engel olamıyoruz bizim suçumuz ne emzirildiğimde cok hastaymışım . biz süt kardeşi oldugumuzqa inanamıyoruz çünkü öyle göremiyoruz lütfen biri bizi tatmin edici bir cevap yazsın. insan kardeşini bu gözle sevemez. hem bizim dinimiz kolaylık dini değil midir. Allah sevenlerle beraberdi hani bizim suçumuz günahımız ne. arastırdıgımız kaynakların hiçbiri bizi tatmin etmiyor. Dinimize aykırı bir sey yapmaktan da cok korkuyoruz. bu nasıl bir sınamadır bilemiyoruz lütfen yardımcı olun. Allah şimdiden razı olsun.


 19. 24.Ağustos.2014, 04:10
  10
  arifselim
  Yönetici

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 04.Nisan.2007
  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 24,917
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 10
  Aleykum selam kardeşim. Siz bu durumda kardeş sayılıyorsunuz. Araştırdığınız hiç bir kaynakta bulamamışsınız ve bulamayacaksınız çünkü bunun bir yolu yoktur. Süt kardeşin öz kardeşin gibidir. Bu sizin bir imtihanınızdır. Allah'a dua edin.


 20. 24.Ağustos.2014, 04:10
  10
  Yönetici
  Aleykum selam kardeşim. Siz bu durumda kardeş sayılıyorsunuz. Araştırdığınız hiç bir kaynakta bulamamışsınız ve bulamayacaksınız çünkü bunun bir yolu yoktur. Süt kardeşin öz kardeşin gibidir. Bu sizin bir imtihanınızdır. Allah'a dua edin.


 21. 24.Ağustos.2014, 04:19
  11
  Misafir

  süt kardeş meselesi

  Annem bir komşunun kızını emzdirmişim diyor yalnız şahit yok kızın agnnesi ve ablasıda yok emzdirmemiş diyor kız benden yaş okarak 5 yaş küçük dediğim gibi şahit yok ne kadarda emzdirdigini de bilmiyor annem hemen cvp yazarsaniz sevinirim bu arada şafi mezhebi


 22. 24.Ağustos.2014, 04:19
  11
  kamu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  kamu
  Misafir
  Annem bir komşunun kızını emzdirmişim diyor yalnız şahit yok kızın agnnesi ve ablasıda yok emzdirmemiş diyor kız benden yaş okarak 5 yaş küçük dediğim gibi şahit yok ne kadarda emzdirdigini de bilmiyor annem hemen cvp yazarsaniz sevinirim bu arada şafi mezhebi


 23. 25.Eylül.2014, 22:29
  12
  arifselim
  Yönetici

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 04.Nisan.2007
  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 24,917
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 10
  Şahit bulunmasına gerek yoktur. Ancak şafii mezhebine göre bu Emzirme, ayrı zamanlarda olmak üzere beş kere olmalıdır. Eğer anneniz bu miktarda emzirmişse kardeş sayılırsınız.


 24. 25.Eylül.2014, 22:29
  12
  Yönetici
  Şahit bulunmasına gerek yoktur. Ancak şafii mezhebine göre bu Emzirme, ayrı zamanlarda olmak üzere beş kere olmalıdır. Eğer anneniz bu miktarda emzirmişse kardeş sayılırsınız.

+ Yorum Gönder
Git 124 Son