+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Bir kişi ölmeden onun çocuğu ölürse, ölenin çocukklarına dededen miras kalırmı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Bir kişi ölmeden onun çocuğu ölürse, ölenin çocukklarına dededen miras kalırmı?


 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: bir kişi ölmeden onun çocuğu ölürse, ölenin çocukklarına dededen miras kalırmı?


  Reklam  Cevap: miras hakında bilgi verirmisiniz?


  Hısımlık: Varisin, miras bırakana mirasçı olabilmesi için aralarında hısımlık bağının bulunması gerekir. Usûl, fûrû, yani ana, baba, dede ve nine gibi kendi neslinden gelinenlerle; çocuk, torun gibi kendi neslinden gelenler; yine ölenin kardeşleri ile amcalar bu hısımlardandır. Bunlar mûrise yakınlık derecesine göre mirasçı olurlar. Daha uzak olanın mirasçı olmasını önlerler, buna "hacbetme" denir.

  Bu hısımlardan erkek vasıtasıyla mûrise bağlanan erkek hısımlara "asabe" denir. Ölenin babası, babasının babası veya oğlu, ya da oğlunun oğlu gibi. Bir de payları muayyen mirasçılar vardır ki, bunlara "ashâbülferâiz" * (farz sahipleri) denir. Bunlardan kalan mirası asabe* alır. Sadece asabe varsa, mirasın tamamı bunlara kalır. Farz sahipleri ve asabe yoksa, bunların dışında kalan ve ölenin uzaktan kan hısımı olan "zevilerhâm" mirasçı otur. Hala, dayı, kızın kızı gibi.

+ Yorum Gönder

baba dededen önce ölürse