+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Biz öldükten sonra ruhlarımız nereye gider mezarda dirilme diye bişey varmıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Biz öldükten sonra ruhlarımız nereye gider mezarda dirilme diye bişey varmıdır?


 2. Star
  Devamlı Üye

  Cevap: biz öldükten sonra ruhlarımız nereye gider mezarda dirilme diye bişey varmıdır?


  Reklam  Cevap:
  Kabir azabı diye heryerde geçer mezarda dirilme konusu...Ayrıca eğer Müslümansan çok bilgisiz bir Müslim olduğunu söylemem gerek.Zira daha ruhların nereye gittiğini ve kabir azabını bile bilmiyorsun.Birazcık araştırma yap


 3. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Allahü teâlâ insanlara ruh hakkında kâfi bilgi vermemiştir. İsra suresinin (Sana ruh hakkında sorarlar, de ki, "Ruh Rabbimin işlerindendir, size az bir bilgi verilmiştir") mealindeki 85. âyet-i kerimesi de ruhun mahiyetini bilmenin imkansız olduğunu bildiriyor.

  İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
  Allahü teâlâ, insanın ruhunu bilinemez şekilde yarattı. Ruh, madde değildir, belli bir yeri yoktur. Ruh, bedenin ne içinde, ne dışındadır, ne bitişik, ne ayrıdır. Yalnız onu varlıkta durdurmaktadır. Bedenin her zerresini diri tutan ruhtur. Bunun gibi, âlemi varlıkta durduran Allahü teâlâdır. Allahü teâlâ, bedeni ruh vasıtası ile diri tutmaktadır. (Mektubat Tercemesi)

  Ahlak-ı alaide buyuruluyor ki:
  (Aklın erdiği bilgileri anlayan, his organlarından beyne gelen duyguları alan, bedendeki bütün kuvvetleri, hareketleri idare eden, kullanan ruhtur. Ruh, göz vasıtası ile renkleri, kulak ile sesleri kavrar, sinirleri çalıştırır. Adaleleri hareket ettirir, böylece bedene iş yaptırır. Böyle işlere ihtiyari yani istekli işler denir. Aklı kullanmak düşünmek ve gülmek gibi şeyleri yapan ruhtur.

  Ruh parçalanmadığı ve parçalardan meydana gelmediği, yani mücerred olduğu için, hiç değişmez, bozulmaz, yok olmaz. Ruh bir sanatkâra benzer. Beden bu kimsenin elindeki sanat aletleri gibidir. İnsanın ölmesi ruhun bedenden ayrılmasıdır. Bu da sanatkârın sanat aletlerinin yok olmasına benzer.)

  İmam-ı Gazali hazretleri buyuruyor ki:
  (Cesetten ayrılan ruh, ya azaba veya nimete kavuşur. İyilerinki yükselir, kötülerinki yedi kat yerin dibine iner. Bedenden ayrılan ruh, aletsiz, vasıtasız olarak her şeyi bilir. Bunun için çeşitli nimet veya azapla karşılaşır.

  Ruh bedende iken, herhangi bir uzuv, mesela insanın bir ayağı felç olsa, ruh bu ayağa tesir edemez, onu harekete geçiremez. Ölüm ise, bütün uzuvların felç olmasına benzer, ancak ruh, bedenden ayrılınca, müstakil olarak yine bilir, görür, anlar, sevinir, üzülür, bu halleri yok olmaz. Bu hâli, bütün ruhlar yok edilinceye kadar devam eder. Herkes dirilince, her ruh, yeniden meydana gelen cesede tealluk eder.)
  alıntı...


+ Yorum Gönder
mezarda dirilenler,  mezarda dirilmek,  dirilme mezari nedir,  kabirde dirilme varmidir,  kabirde dirilmek