+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Varaka b. Nevfel kimdir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Varaka b. Nevfel kimdir?


 2. Muhammed
  الله اكبر

  Cevap: Varaka b. Nevfel kimdir?


  Reklam  Cevap: Varaka bin Nevfel kimdir?
  Varaka bin Nevfel'in hayatı hakkında bilgi verir misiniz?

  Varaka bin Nevfel Hz. Hatice (r. anha)'nin amcasının oğludur. İlim sahibi bir zattı. Cahiliye devrinde Hristiyan oldu, İncil ve Tevrat’ı okudu. Hz. Peygambere (a.s.m.) nübüvvet geldiği zaman yaşlanmış, gözleri kör olmuş vaziyetteydi.
  Hz. Hatice (r.anha), ilk vahyin şokuyla gördüklerinden korkan Resul-i Ekrem (asv)'i ona götürdü; durumu anlatıp, fikrini sordu. Varaka, Resulullah (asv)'ı dinledikten sonra, kendisinin beklenen peygamber olduğunu, geleceğinin Hz. Musa (as) ve Hz. İsa (as) tarafından müjdelendiğini, kendisine gelen meleğin önceki peygamberlere de gelen Cebrâil (as) olduğunu söyledi:
  “Kavmin seni Mekke’den çıkaracakları zaman keşke sağ olsam da sana yardım etsem!”
  temennisinde bulundu. Ama bir müddet sonra vefat etti.
  İbnu Hacer, onu Sahabî olarak nitelemiştir. Hz. Hatice (r.anha) Hz. Peygambere (a.s.m), Varaka’nın durumunu sorunca, Resul-i Ekrem (a.s.m.) onu rüyasında beyaz elbise içerisinde gördüğünü söyleyerek,
  “Cehennemlik olsa, başka bir elbise içinde görmem gerekirdi.”
  cevabını vermiştir.

 3. hbevci
  Devamlı Üye
  paylasım ıcın tesekkurler,
  neden kelıme ı tevhıt getırmemıs? ımanı konusunda baska bır bılgı varmı?

 4. Misafir
  Varaka b. Nevfel Hz.Muhammed'in peygamber olduğunu anladığında Peygamberimize tebliğ görevi olduğu daha bildirilmemişti. Ona bu görev bildirildiginde Varaka b..nevfel vefat etmişti. Dolaysıyla onun durumu Hz.Amine gibidir. Kelime-i şehadet ya da tevdit getirmemesi imanlı bir insan olmasına halel gelmemiştir.

 5. Misafir
  Varaka Bin Nevfel için bilgi vermişsiniz.Fakat kendisinin hıristiyan olduğuna dair bir dayanağınız varmı?zira cahiliye devrinde Hanif dinine mesup olanlar vardı yani H.z.İbrahim'in dinine.

+ Yorum Gönder
varaka bin nevfel kimdir,  varaka kimdir,  varaka b. nevfel,  varaka b nevfel kimdir,  varaka b. nevfel kimdir,  varaka bin nevfel,  varaka bin nevfel hayatı