+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Erkeğin küpe takması günah mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Erkeğin küpe takması günah mı?


 2. Galus
  Devamlı Üye

  Yanıt: Erkegin küpe takması günah mı?


  Reklam  Cevap: İslâm Hukukuna göre kulakların küpe takılmak üzere delinmesi ve küpe takılması, kadınlar için caiz görülmüş; ama erkekler için caiz görülmemiştir. Bazı hukukçular, erkek çocukların da kulaklarının delinebileceğini ve bu tür bir olayın Hz. Peygamber zamanında yapıldığı halde yasaklanmadığını ileri sürmektedirler. Her halükârda ergen erkeklerin kulaklarını deldirmeleri ve küpe takmaları, çoğu hukukçulara göre haram ve bazılarına göre ise mekrûhtur; yani kısaca caiz değildir.

 3. tekturk
  Devamlı Üye
  Muftulugun o sekilde cevap vermesinden supheliyim..sana soyle birsey soyleyeyim, sonradan pisman olursun, kinanirsin..

 4. Galus
  Devamlı Üye
  kardeşim küpe takmak yada takı toka gibi şeyler kadınlara has birşeydir artık gerisini sen düşün.(bu sadece benim düşüncem)

 5. VanLi*
  Devamlı Üye
  İbni Abbas radıyallahu anhümâ şöyle dedi:Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, kadınlaşan erkeklere ve erkekleşen kadınlara lânet etti.
  Buhârî'nin bir başka rivayetinde de
  (
  Libâs 61.)"Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, kadınlara benzemeye çalışan erkeklere ve erkeklere benzemeye çalışan kadınlara lânet etti" denilmektedir. (Buhârî, Libâs 62. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Libâs 28; Tirmizî, Edeb 24; İbni Mâce, Nikâh 22.)

  Ebû Hüreyre radıyallahu anh şöyle dedi:
  Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem kadın gibi giyinen erkeğe, erkek gibi giyinen kadına lânet etti. (Ebû Dâvûd, Libas 28. Ayrıca bk. Ahmed İbni Hanbel, Müsned, II, 325)

 6. Misafir
  Niyet meselesi diye biliyorum ben. Bir şeyi yaparken emelin nasıl ise günah mı değil mi öyle belli olması lazım. Örneğin; Peygamberimiz(sav) "erkekleşen kadınlara, kadınlaşan erkeklere lanet etmiştir." diye buyurmuştur. Buradan anlamamız gereken belki de tamamiyle kısıtlamak değil de; erkeklerin küpe takması kadınlara benzemek amacıyla yapılırsa caiz değildir. Yalnız eski zamanlarda ki gibi "kölelik" manasında takarsa caizdir. Birde şu var altın yüzük dahi haram. Saf gümüş veya platin olduğuna dikkat edelim. Hayırlı günler..

 7. tekturk
  Devamlı Üye
  erkeklerin küpe takması kadınlara benzemek amacıyla yapılırsa caiz değildir. Yalnız eski zamanlarda ki gibi "kölelik" manasında takarsa caizdir.
  Sacmaligin boylesinide duymamistim , sagol sayende duydum..

 8. ahsenah
  Devamlı Üye
  Erkek dediğin erkek gibi, kadın dediğin kadın gibi olmalı..Küpe de kadının zinetidir.

 9. Misafir
  Alıntı tekturk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Sacmaligin boylesinide duymamistim , sagol sayende duydum..
  bu saçmalık deil kardeşim hatta osmanlı padişahlarından biride takmış ismi aklımda deil suanda
  eskıden köleler küpe takarmış köle oldukarı belli olsun die padişahta takmış bnden daha gzl kölemi olur demiş bn Allah'ın kölesiyim demiş ....

 10. Misafir
  Sen Yavuz Sultan Selim Han'dan bahsediyorsun sanırım. Fakat burada büyük bir yanıltmaca var. O resimdeki şahsın başındaki taca hiç dikkat ettiniz mi? Hangi Osmanlı Padişahında o taçtan var? Yavuz Selim diye herkese yutturulan resim, Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan'ın resmidir ve onların mezhebinde de erkekler kulaklarına küpe takarlardı. Şimdi küpe takmayı kafasına koyanlar, "Yavuz Selim de takıyordu." bahanesine sarılıyorlar. Küpe kadın takısıdır, kimse kusura bakmasın ama ben küpe takan adama bakarken içimden "yazık" diyiveriyorum. Erkekliğine yazık.

 11. Misafir
  Bazı araştırmacılara göre ise; bu küpeli resim, yenilgiyi kabul edemeyen Şah İsmail tarafından yaptırılmıştır. Zira başında Şia Mezhebinin alâmeti olan kızıl börk ve bunun üzerinde İran Şahlarına mahsus taç vardır. Hem Şia mezhebinde küpe caiz görülmektedir.

  Düzeltme: Bir önceki mesajdaki küpeli şahsın sehven "Uzun Hasan" olduğunu beyan ettim, özür dileyerek düzeltiyorum, o küpeli şahsın "Şah İsmail" olduğu ihtimali çok kuvvetlidir.

 12. Misafir
  ben mıknatıslı küpe takıyorum o günahmı

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
küpe takmak günah mı,  erkeklerin küpe takması günah mı,  erkeğin küpe takması günah mı,  erkeklerde küpe takmak günah mı,  Kupe takmak gunahmi,  erkeklerin küpe takması günah mıdır,  erkeklerin kupe takmasi gunahmi