+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Affı olmayan günahlar nelerdir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Affı olmayan günahlar nelerdir?


 2. Galus
  Devamlı Üye

  Yanıt: Affı olmayan günahlar nelerdir?


  Reklam  Cevap: Hangi suçlar büyük günahlardandır?

  Çeşitli hadis-i şeriflerde anaya-babaya asi olmak,zina yapmak, yalan yere şahitlik yapmak, yalan yere yemin etmek, haksız yere adam öldürmek(bunun içine keyfi aldırılan çocuklar dahil), cephe-den kaçmak, sihirbazlık yapmak, yetim malı yemek, içki içmek ve peygamberin (S.A.V.) söylemediğini ona isnad etmek gibi günahlar büyük günahlardan sayılmıştır. Bazı alimler bu tür büyük günahların kırk'a kadar ulaşacağını beyan etmişlerdir.

  Ehli sünnetin görüşüne göre, ister büyük, ister küçük olsun, günah ve masiyet, Allah'a şirk koşulmadıkça kişiyi imandan çıkarmaz. Bu günahları isteyenlerin affedilmesi Allah'ın meşietine bağlıdır. Dilerse affeder veya suçları kadar ceza gördükten sonra cennete girerler. Bu günahları işlerken ölenler, haramları helal, helalları haram itikat etmedilerse büyük günah işlemiş olurlar; fakat dinden çıkmazlar.


 3. @Burcu
  Devamlı Üye
  Bilgi için Allah celle celaluhu Razı olsun
  ben bir şey sormak istiyorum yanlış bir bilgide olmamak için ..
  Rabbimizin sıfatlarından^'merhamet' sıfatını biliyoruz elhamdülillah , Rabbimiz bize tövbe etmeyi emretmiş ki affedeceğini vaadetmiş (nasuh tövbeyle yani samimi)
  Burada 'affedilmeyen günahlar' derken bu günahı işleyenlerin tövbe etmeden öldüklerinde müslüman olsalar ble affedilmemeleri mi sözkonusudur ?
  YOKSA
  bu günahlar yaşarken tövbe etse de etmese de affedilmez mi ?
  Tabii ki Rabbim dilediğini bağışlar biz bunu bilemeyiz fakat kul ölmeden önce tövbe ettiği takdirde büyük bir teslimiyet ve pişmanlıkla Allah'a yöneldiğinde bu saydığımız günahları Rabbim 'nasuh tövbeyi kabul edeceği' vaadine dayanarak , affeder diyebilir miyiz ?

  Kısaca bu günahlarla ölmemekte midir asıl iş ?

 4. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Burada 'affedilmeyen günahlar' derken bu günahı işleyenlerin tövbe etmeden öldüklerinde müslüman olsalar ble affedilmemeleri mi sözkonusudur ?


  Sorunun cevabı zaten yazının içinde

  Galus isimli üyeden alıntı..
  Ehli sünnetin görüşüne göre, ister büyük, ister küçük olsun, günah ve masiyet, Allah'a şirk koşulmadıkça kişiyi imandan çıkarmaz. Bu günahları isteyenlerin affedilmesi Allah'ın meşietine bağlıdır. Dilerse affeder veya suçları kadar ceza gördükten sonra cennete girerler. Bu günahları işlerken ölenler, haramları helal, helalları haram itikat etmedilerse büyük günah işlemiş olurlar; fakat dinden çıkmazlar.  Yukarıdaki yazısında Galus kardeşiminde belirttiği gibi
  bu büyük günahları işleyen kişileri
  Allah c.c nun takdirine bağlıdır dilerse Affeder dilerse azap eder.
  Ama Müslüman olarak ölenin azabı takdir olunan cezasına göredir,
  günahının bedelini ödedikten sonra kurtuluşu vardır.
  Fakat Müslüman olmayanın yeri ebedi cehennemde azabı ebedidir.
  İşte bu sebepten dolayı İmanlı olan kişinin günahkarda olsaRahim olan Rabbimizin hükmüyle affa mahzar edileceği bizlere bildirilmiştir.
  @Burcu kardeşim İşte Allah c.c Mü'min olan kullarına ahirette
  Rahim ism-i sıfatıyla bakmasının tecellisidir.Oysa Allah c.c dünyada Mü'min mücrim Kafir olduğuna bakmadan Rızıklandırması,belalara maruz bırakmaması da Rahman sıfatının sonucudur.
  İnşaAllah izah edebilmişimdir selametle... 5. @Burcu
  Devamlı Üye
  @Burcu kardeşim İşte Allah cc Mü'min olan kullarına ahirette
  Rahim ism-i sıfatıyla bakmasının tecellisidirOysa Allah cc dünyada Mü'min mücrim Kafir olduğuna bakmadan Rızıklandırması,belalara maruz bırakmaması da Rahman sıfatının sonucudur
  Amenna , Elhamdülillah ; Rabbim hepimize Nasuh tövbe edebilmeyi ve tertemiz ölebilmeyi nasip etsin ; günahlarımızı affetsin Rahman ve Rahim Olan Allah celle celaluhu .. Amin ecmain ..

  İnşaAllah izah edebilmişimdir selametle
  Allah celle celaluhu Razı olsun inşaAllah çok iyi izah ettiniz
  bazen yazıda aşina olmadığımız terimler olduğunda zorlanıyor ve de tam olarak anlayamayabiliyorum
  bu durumda siz ve sizin gibiler gerçekten iyi bir tercüman oluyorsunuz
  eksik olmayın inşaAllah kardeşim ..

 6. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Allah celle celaluhu Razı olsun inşaAllah çok iyi izah ettiniz
  bazen anlatılırken eski türkçeden yazıldığında ya da yazıda aşina olmadığımız terimler olduğunda zorlanıyor ve de tam olarak anlayamayabiliyorum
  bu durumda siz gerçekten iyi bir tercüman oluyorsunuz
  eksik olmayın inşaAllah kardeşim ..
  amin ecmain olsunda benim yazımda eski türkçe yada aşina olmadığınız kelime hangisi kardeşim ben eski türkçeden falan anlamam ama genellikle İslami terimler kullanmayı tercih ederim anlaşılmayan kelimeyi bi zahmet bildirirsen memnun olurum...

 7. Misafir
  slm saygılarımla ben namazımı kılıyordum tövbe etmiştim ama malesef şeytana uydum alkol aldım sonra rabbim tarafından cezalandırıldım çeşitli olaylar geldi başıma şu an namazıma devam ediyorum ama eskisi gibi lezzetli kılamıyom namazımı dinden çıkmışımdır diye çok korkuyorum yardımcı olursanız sevinirim.

 8. arifselim
  Yönetici
  Aleykum selam. Alkol almak dinden çıkarmaz. Yine tövbe et ve tekrar etme. Allah samimi bir şekilde tövbe edenlerin tövbesini kabul eder.

 9. Misafir
  mesela büyü ve sihir yapanlar ebedi cehennemliktir diyor bakara süresi 101 ve 102 ayetlerinde

 10. Misafir
  - yani büyü yapan yaptığına pişmanlık duysa töbe etse töbesi kabul deyilmi


  - Zina yapan evli kadınlar tövbe ederse aff olurmu

 11. arifselim
  Yönetici
  - Hangi günah olursa olsun ondan kesin pişman olan ve tövbe edenin tövbesini Allah kabul eder. Yeter ki kul samimi olsun.

  - Gerçekten tövbe edenlerin tövbesi kabul edilir.

+ Yorum Gönder
affı olmayan günahlar,  büyük günahların affı,  affı olmayan günah,  affi olmayan gunahlar,  affı olmayan büyük günahlar,  dinimizde affı olmayan günahlar,  affi olmayan günahlar