+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Türkiyenin en büyük camii resmi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Türkiyenin en büyük camii resmi


 2. konya442
  (Cezalı)

  Yanıt: Türkiyenin en büyük camii resmi


  Reklam  Cevap:

  Adana şehrinin merkezinde, Seyhan nehri kıyısında yer alan, Türkiye’nin en büyük camisidir. 1998 yılında hizmete açılmıştır.
  1998 yılında hizmete açılmıştır.32 metre çaplı ana kubbesi ile Türkiye’nin en büyük kubbeye sahip camisidir. Caminin proje mimarı Necip Dinç’tir.


  20,000 kişilik cami, son cemaat mahaliyle birlikte 6600metrekareye yayılmıştır; 9 fil ayağı üzerine oturur. Klasik Osmanlı mimarisi tarzında yapılmıştır. Genel görünüm olarak Sultanahmet Camii’ne, plan ve iç mekan olarak Selimiye Camii’ne benzer. Bu nedenle Sabancı Merkez Camii için “Selimiye’nin eşi, Sultanahmet’in kardeşi, Kocatepe’nin çağdaşı.” denmektedir.


  4 yarım-kubbe, 5 kubbe, 6 minaresi vardır; bunlar 4 kitap, 4 halife ve 4 mezhebe, İslam’ın 5 şartına, imanın 6 şartına karşılık gelmektedir.
  32 metre çaplı ana kubbe 32 farza, avludaki 28 kubbe Kuran’da adı geçen 28 peygambere, ana kubbedeki 40 pencere Hz. Muhammed’(sav)in peygamber olduğu yaşa ve 40 rekat namaza, 99 metrelik 4 minare Allah’ın 99 güzel ismine karşılık gelir.

  Caminin temeli 13 Aralık 1988’de atılmıştır. 65bin metrekarelik arsası Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye Diyanet Vakfı’na devredilmiş; halkın bağışları ile caminin %50’si tamamlanmıştır. Geri kalan %50, Hacı Sabancı ve onun ölümünden sonra Sabancı ailesi tarafından karşılanmış; bu nedenle başlangıçta Merkez Camii olması düşünülen adı Sabancı Merkez Camii halini almıştır.

 3. Kasva_
  Üye
  Paylaşım ve Bilgilendirme için Allah razı olsun...

 4. konya442
  (Cezalı)
  Allah cümlemizden razi olsun

 5. Star
  Devamlı Üye
  Yakın olsada gitsek keşke...Bilgilendirme için Allah razı olsun

+ Yorum Gönder
türkiyenin en büyük camisi,  büyük cami resimleri,  büyük cami resmi,  türkiyenin en büyük camisi nerede,  turkıyenın en buyuk camisi,  turkiyenin en buyuk camisi,  türkiyenin en büyük camileri hangileridir