+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Nişanlımla kıyacağım nikah geçerli olur mu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Nişanlımla kıyacağım nikah geçerli olur mu?

  Sual: slm lar.ben 28yasındayım askere gıdıcem nısanlım 25yasında 6yıldan berı beraberız.askere gıtmeden once nısanlımla ilk kez bırlıkte olmak ıstıyorum.bır nevı kendımı garantıye almak ıstıyorum.tutupta babası baska bırıne vermesın dıye.şimdi oyle yada boyle ben nısanlımla beraber olucam cokta dındar bır ınsanım ama su anda askere gıdıp gelmeden ne benım aılem ne nısanlımın aılesı ne resmı ne ımam nıkahına olumlu bakmıyor.sayın hocalarım ben nısanlımı ve 2de sahıt alıp bır cami ımamına gıtsem ve nıkahlansak allah huzurunda ama ne benım nede nısanlımın aılesı malesef bunu bılmıyecek cunkı becburum adamlar yanasmıyor,nıkahlansak allah katında kabul olurmu lutfen tez vakıtte cevabınızı beklıyorum.
  sımdıden allah razı olsun hepınızden saygılarımla. ? 2. Ehfiya
  عُضْو

  Yanıt: Nişanlımla kıyacağım nikah gecerli olurmu?


  Reklam  Cevap: Kardeş bence anaların ve babaların bir bildiği vardır.Uygun olan senin askerliğini biran önce yapıp gelip evlenmendir.Kızla zaten nişanlısınız yani aranızda bir söz var bence şeytanın vesveselerini bırakıp Rabbul aleminden en hayırlısını istemek en doğrusudur.

 3. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  Nikahta Veli ve önemi

  Veli, isteyip istemediğine bakmaksızın, bir başkasını bağlayıcı karar alma ve uygulama yetkisini elinde bulunduran kişidir. Bu yetkiye velâyet denir[1].
  Daha önce görüldüğü gibi âyetler nikâhın, marufa uygunluk açısından denetlenmesini öngörmektedir. Hz. Peygamberin sözleri, bu denetimi velinin yapacağını gösterir. O, şöyle demiştir:
  Velisiz nikâh olmaz[2].”
  Hangi kadın, velisinin izni olmadan nikâhlanırsa onun nikâhı batıldır, onun nikâhı batıldır, onun nikâhı batıldır. .[3].”
  _________________
  [1]- Şemsuddin es-Serahsî, el- Mebsût, XVI/124, Babü men la tecuzü şehadetühü; Kasım b. Abdullah Ali, Enîs’ul-fukahâ, s. 148.
  [2]- Et -Tirmîzî, Nikâh, bab 14, hadis no 1101; İbn Mâce, Nikâh, bab 15, hadis no 1880; Ahmed b. Hanbel, Müsned c. VI, s. 260.
  [3] – Ebû Dâvûd, Nikâh, bab 20, Hadis no 2083; Tirmîzî, Nikâh, bab 14, hadis no 1102; İbn Mâce, Nikâh, bab 15, hadis no 1879; Ahmed b. Hanbel, Müsned c. VI, s. 66.


  Bir de dindarım diyorsun ya biz dindar kelmesinin anlamını bilmiyoruz yada sen hiç dindar görmemişsin. Sırf bir kadınla evlenebilmek için uçkurunu düşünmenin neresi dindarlık.
  Hayır haramı işliyorsunuz madem İslamı alet etmeyin bari.

+ Yorum Gönder