+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hz. Muhammedin (s.a.v ) aile büyüklerine karşı sevgi ve saygısı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hz. Muhammedin (s.a.v ) aile büyüklerine karşı sevgi ve saygısı


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Yanıt: Hz. Muhammedin (s.a.v ) aile büyüklerine karşı sevgi ve saygısı


  Reklam  Cevap: Dinimiz insan ilişkileri hakkında pek çok güzel kural ortaya koymuş ve bunlar Peygamberimizin şahsında en güzel uygulamasını bulmuştur. Buna göre küçükler büyüklerine saygılı davranmalı, büyükler de küçüklere sevgi ve şefkatle yaklaşmalıdır.
  Büyüklere saygılı olmak denilince aklımıza öncelikle anne-babamız gelir. Peygamberimiz anne babaya iyilik etmeyi sevap kandıran en hayırlı işlerden biri saymıştır. Peygamberimiz şöyle buyurur:
  “Üç dua kabul edilir: haksızlığa uğramış mazlumun duası, misafirin duası ve babanın çocuklarına duası.”
  Aile içindeki diğer büyüklere de saygılı davranmamız gerekir. Ağabeyimiz, ablamız en yakın büyüklerimizdir. Amca, dayı, hala, teyze anneanne dede ve diğer akrabalarımız saygı göstermemiz gereken kimselerdir.
  Peygamberimiz, kendisi doğmadan vefat ettiği için babasını hiç görmemiş, annesini küçük yaşta kaybetmişti.
  O, yetişmesinde büyük emeği olan dedesi Abdülmuttalip’i,
  amcası Ebu Talip’i ve sütannesi Halime’yi her zaman hayırla anardı. O, amcaları Hz. Hamza ve Abbas’a daima saygı gösterirdi.
  Peygamberimiz yalnız akrabadan olan büyüklere değil, yaşça büyük olanlara, yaşından dolayı saygı göstermeyi emretmiştir.
  Bir keresinde Peygamberimizi görmeye yaşlı bir adam gelmişti. Orada bulunan topluluk, yaşlı adama yer vermede gecikti. Bunun üzerine Peygamberimiz:
  “Küçüklerimize merhamet etmeyen ve büyüklerimize saygı göstermeyen bizden değildir.” buyurdu.
  Yaşları küçük olanlar, zamanla büyüyecek ve toplumun büyükleri olacaklardır. Yarın büyük olduğu için saygı görmek isteyenler, bugünden büyüklerine saygı göstermelidirler. Peygamberimiz şöyle buyurur:
  “Bir genç, yaşından dolayı bir ihtiyara saygı gösterirse Yüce Allah o gence, yaşlandığı zaman saygı gösterecek kimseleri mutlaka var eder.”

 3. Misafir
  tskrlr...saol...varol çok işime yaradı

 4. Misafir
  çok sağol Allah senden razı olsun çok işime yaradı.

+ Yorum Gönder
peygamberimizin saygısı,  hz.muhammedin saygısı,  h.z muhammed ailesine duyduğu sevgi ve saygıyı nasıl göstermiştir,  hz muhammed sevgi ve saygı,  Peygamberimizin aile sevgisi,  hz muhammedin aile büyüklerine saygısı,  hz muhammedin aile sevgisi