+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Yuva kurtarmak için yalan yere Kur'ana el basarak yemin etmek Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Yuva kurtarmak için yalan yere Kur'ana el basarak yemin etmek

  Sual: selamün aleyküm. benim sorum bir arkadaşım yuvasını kurtarmak için bir başkasınıda kullanarak kurana el basarak yemin etmek zorunda kalıyor her ikiside bu yemini ettiği takdirde kefareti ne olur ve yemini ettiren kişi diğer kişinin de kefaretini verirse olurmu çünkü ikinci kişinin hiçbir suçu yok bu işte tamamen alet edilme ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Yanıt: Yuva kurtarmak için yalan yere Kur'ana el basarak yemin etmek


  Reklam  Cevap: İslami manadaki yemin genellikle Allah adına yapılır. Bu da “Vallahi Billahi” gibi ifadelerin söylenmesiyle olur. Fakat bu arada başta Kur’an-ı Kerim ve Kabe olmak üzere mukaddesler üzerine yapılan yeminler de yemin mefhumuna girer ve bunlar üzerine yapılan
  yeminler geçerlidir.

  Kur'ana el basarak Yemin etmek
  Yeminler çok kere örf ve adete göre şekillenir ve ona göre yemin edilir. Bilhassa ülkemizde bölgeden bölgeye değişen pek çok yemin çeşitleri vardır. Kur’an-ı Kerim üzerine yapılan yeminler de adet haline gelmiş olan yeminlerden birisidir. Mesela “Kur’an üzerine yemin ederim ki Kur’an hakkı için şu işi mutlaka yapacağım veya yapmayacağım” şeklinde yemin etmek gibi... Hatta bu yemin halk arasında diğer yeminlerden daha büyük ve mes’uliyeti daha ağır bir yemin çeşidi olarak bilinir. Bir mesele üzerinde anlaşamayan mutabakata varamayan taraflar birbirlerini Kur’an’a el basmaya davet eder. Zaten çok ciddi bir mesele olmadıkça ve insan haklılığından tam emin olmadıkça böyle bir yemine teşebbüs ve cesaret de edemez.

  Meselenin fıkhi yönüne gelince; Kur’an’la yemin etmek caizdir ve bu yemin sayılır. Çünkü Allah’ın ezeli bir kelamı olan Kur’an’la yemin etmek Allah’ın İzzet ve Celaline yemin etmek gibidir.

  İbni Kudame el-Muğni isimli eserinde “Kur’an ile ondan bir ayetle ve kelamullah ile yemin etmek yemin olur. İbni Mes’ud Katade İmam malik ve Şafii ve bütün ehl-i ilim aynı şeyi söylemişlerdir.” (el-muğni 9:407(7981. Mesele)

  Yukarıda da ifadeye çalıştığımız gibi Kur’an üzerine yemin denilince insanlar “Mushaf‘” üzerine el basarak yapılan yemin olarak bilirler. Bu da bir çeşit Allah’ın Kelam sıfatı üzerine yemin etmektir ki o da yemindir.

  Sahih-i Buhari’yi 32 ciltlik eseriyle şerh eden İmam Bedrüddin Ayni şunları söyler:
  “Bana göre bir kimse Mushaf ile yemin ederse veya üstüne elini koyarsa veya ‘Bunun hakkı için’ derse o yemin sayılır. Bilhassa yalan yere yapılan yeminlerin çoğaldığı ve halkın Mushafla yemin etmeye çok rağbet ettikleri bu devirde...”

  Son devir alimlerinden Allame Kemal de bu hususta şöyle der:
  “Şüphesiz Kur‘an-ı Kerimle yemin etmek şimdi adet haline gelmiştir. Öyle ise onunla yemin etmek yemin sayılır. Çünkü yeminler örf ve adete göredir.” Bütün bu izahlar açıkça göstermektedir ki Kur‘an üzerine el basılarak edilen yemin bağlayıcılığı olan ve bozulunca keffareti gereken yemin sınıfına girer.
  Yemin sözü pekiştirmek veya karşı tarafı ikna etmek için edilir. En güzel olanı sözü yerli yerinde söyleyip yemine ihtiyaç duymamaktır. Bu anlamda yemin dinimizde hoş görülen bir şey değildir. Ama bir yerde de yemin edilmişse bu sefer yemin hükümlerine uymak gerekir.

  Yemin ve Kefareti
  Ayette Yüce Mevlâmız boş bulunarak veya kasıtsız olarak dil alışkanlığıyla yapılmış olan yeminlerden sorumlu tutmayacağını ifade buyurmuştur. Bu tür yemine kaynaklarımızda “lağv yemini” adı verilir.

  Bilerek yapılan yeminler ise ya gerçekleşmiş olan olaylarla ilgilidir veya gerçekleşecek olan olaylarla ilgilidir.

  Gerçekleşmiş olan olaylarla ilgili yemin edilirse bu yemin olayın ya gerçekleştiği hale uygun bir yemindir veya gerçeğe aykırı bir yemindir. Gerçeğe uygunsa mesele yoktur. Gerçeğe aykırı bir yemin yapılmışsa yalan yere yemin yapılmış demektir. Böyle bir yemin büyük günahlardandır ve alimlerimizin çoğunluğuna göre bunun kefareti yoktur. Çünkü böyle bir yemin sahibini günaha ve ateşe sokmuştur. Bile bile yalan söylemiştir. Yalanın da kefareti söz konusu değildir.

  Şafiî alimleri ise böyle bir yemine de keffaret gerektiğini ifade buyururlar. (Şirbinî Muğni c.4 s.325). Kaynaklarımızda böyle yemine sahibini günaha ve ateşe sokan yemin anlamında “gamûs yemini” denilmiştir.

  Gelecekte gerçekleşecek olaylarla ilgili yemin edilmesi halinde ise kaynaklarımızda “münakid yemin” denilen yemin söz konusu olmaktadır. İşte bu tür yeminler yerine getirilmediğinde kefaret gerekir.
  Gelecekte gerçekleşecek olaylarla ilgili yeminlere uymanın hükmü konusunda şu ayırıma da dikkat etmek gerekir:

  1. Yeminin konusu yerine getirilmesi farz veya vacip olan bir yükümlülük ile ilgili olursa buna uymak farz veya vaciptir. Mesela farz olan namazlarını kılmaya zekâtını vermeye ya da içki içmemeye yemin eden bir kimsenin bunlara riayet etmesi zaten farzdır. Böyle bir yemin etmişse sadece görevini yerine getireceğini yeminiyle pekiştirmiş olur. Yeminine uymadığı takdirde bir taraftan zaten haram işlemiş olur; diğer taraftan yemin kefaretini de yerine getirmesi gerekir.

  2. Yeminin konusu yapılmaması gereken bir şeyin yapılmasıyla ilgili olursa bu sefer de yeminini bozması farzdır. Mesela içki içmeye yemin eden bir kimsenin yeminini bozması ve yeminin kefaretini yerine getirmesi farzdır.

  3. Yeminin konusu yerine getirilmemesi daha hayırlı olan bir işle ilgiliyse yemini bozmak müstehaptır. Mesela bir müslümanla küs duracağına yemin eden kimse yeminini bozar ve kefaretini yerine getirir.

  4. Yeminin konusu uyulması ile uyulmaması birbirine eşit olan mübah konularda ise yeminin gereğini yerine getirmek daha iyi görülmüştür. Mesela bir kimse herhangi bir yemekte sadece mercimek çorbası içeceğine yemin etse buna uygun hareket etmesi daha iyi görülmüştür. Çünkü o kimsenin o yemekte çorba içmesi de mübahtır başka yemek yemesi de… Madem mübahlardan birisini seçeceğine dair yemin etmiştir ona uyması ayette geçen “yeminlerinizi tutun” emrine daha uygun bulunmuştur. Yeminini bozduğu takdirde de kefaretini verecektir.

  Yemin kefareti on fakiri yedirmek veya giydirmekten ibarettir. Bunlardan birisini yapmak yeterlidir. Köle azadı günümüzde söz konusu değildir.

  Kefareti yerine getirmesi gereken kişi kendi ailesine yedirdiğinden sabah ve akşam olmak üzere iki öğün fakirleri yedirmesi gerekir. Giydirme konusunda da günün şartlarını esas almak icap eder. Bir insanı yaşadığı yerin şartlarına göre üst ve alt elbise olmak üzere giydirmek tercihe değer görülmüştür.

  Yeminini bozan kişi on fakiri yedirme veya giydirme imkanına sahip değilse üç gün oruç tutması icap eder. Hanefî mezhebine göre bu oruç peş peşe tutulmalıdır.

  Mehmet Paksu Çağın getirdiği sorular.

 3. @mir
  âb ü kil
  selamün aleyküm. benim sorum bir arkadaşım yuvasını kurtarmak için bir başkasınıda kullanarak kurana el basarak yemin etmek zorunda kalıyor her ikiside bu yemini ettiği takdirde kefareti ne olur ve yemini ettiren kişi diğer kişinin de kefaretini verirse olurmu çünkü ikinci kişinin hiçbir suçu yok bu işte tamamen alet edilme
  eşler arasında yalana sadece
  "seni seviyorum" diyerek evliliği korumak amacı ile izin verilmiştir
  ama bu yalana Kur'an ve yemini ve bir başkasını alet etmek
  Allah korusun tehlikelidir

  sizin sorunuza gelince
  anladığım kadarı ile
  eşlerden biri diğerinin razı olmayacağı birey yapmış
  ve yapmadığına dair de başkasını şahid göstermiş
  eğer o işi yaparken
  "aman önce yapayım da sonra ortaya çıkarsa nasıl olsa
  yemin eder sıyırırım hatta şahid de bulurum" mantığında ise
  bu Allahu Alem nifak alametidir.

  çok tehlikeli bir kapı açmışsınız
  şimdi birilerini şahid gösterip yalan yere yemin ettirerek
  zina dahil her türlü günahı işlemenizi çin önünüzd hiçbir engel kalmamış

  peki bir de yalanınızın ortaya çıktığını düşünün
  bu durumda muhatabınızın size bir daha nasıl güvenmesini beklersiniz?
  hatta şu anda yalan yere şahidlik eden de ettiren de
  birbirlerinin her sözünden şübhe duymaya başlamışlardır bile
  "ulan adam yemin ediyor ama
  geçen benim yanımda eşinin gözünün içine baka baka yalan yere yemin etti
  hem de Kitaba el bastı
  şimdi ben buna nasıl inanyım?"
  diye düşünmeye başlamıştır bile
  Allahu Alem

 4. Misafir
  selamın aleykum. kurana el basarak yemın etmenın. nasıl kuralları vardır.bunu cok merak edıyorum. yemın ederken herhangı bır ayet okunurmu ?

 5. @mir
  âb ü kil
  aleykum selam
  Kur'an'a el basarak yemin etmek aslen dinde olmayan birşey olduğu için
  kuralı muralı da yoktur
  Allahu Alem

 6. Misafir
  Ben yaln soyledigim halde bi yemin ettim yalan soyluyorsam cocugum olmasn dedim we aylardir olmuo bebegim olsun istiorm olmuo ne yapmam lazm yardim edin

 7. Misafir
  Mrb ben hamileyim kenara para koyuyodum doğucak olan çocuğumun ihtiyaçlarını almak için eşimede annem aldı diycektm onlar çok önem veriyolar böyle şeye sakladığım yerde parayı buldu eşim bnde yeminet diyince kuranı öptm içimden Allahım affet diye diye mecbur kaldım doğruyu söyleseydim eşimden duymadığım hakaret kalmıycaktı bu arada mutfaktan arttığım para bnm ne yapmam gerekir

 8. Misafir
  Mutfak tan artirdiğin senin deyildir ackalmadin açiktata kalmadin üstelik nekadar darda kalirsan kal yalan yere yemin Allah nezninde büyük vebal vardir yalan önce kalbi sonrada yuvayi yikar sonrada ateşe götürür bak sırf yalan dedindiye nefsin senin peşini birakmiyo. tövbeyi istifade et allah günah işleyip sonra hemen pîşman olanlari afeder ve sever. Parayida kocana iyade et hiçbir zaman doğruluktan §aşma ölümdahi gelse doğru söyle çünkü yarin mahşer günün de yüzü kara olandan deyil ak olandan olursun . HasbinALLAH VENILMEL vekil. Vekil olarak allah yeter.

 9. Misafir
  Selamün aleyküm.bu konuyu suraya yazmaya bile utaniorum ama kimseye diemedigim icin buraya yaziorum yardimci olursaniz allah rizasi icin.ben arkadasimin esiyle birlikte oldum vede kocasi msjlasmamizi yakaladi ama cok kisa msj di.aydinlatici herseyi döken bir msj degildi o yüzden kocasi beni eve cagirip bu msj senmi yazdin ikinizmi konustunuz yazdiniz dedi bende hyr dedim sonra kuran kerim getirdi vede bana el basarak yemin etmemi istedi o an hyr desem yapmam desem inanip olaylar cok karisacakti vede ben dedigini yaptim elimi koydum kurana icimden allah im sen biliosun herseyi suan su haraketimi affet kabul eyleme dierek kocasinin dedigini tekrar ettin vede ben biz yazmadik dedim yapmama yazmama ragmen yazmadim diyerek yemin ettim.allah rizasi icin ne yapmaliyim tövbemi hemen ordan cikar cikmaz ettim.ama 5 senedir normal hayatim mahvoldu vicdan azabindan yaptigim bu durumdan dolayi her yönden cöktüm.ne yapmam gerek bu durumdan kurtulmam icin Allah rizasi icin yardimci olun.

 10. yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..
  Yanlışa yanlışlar eklenince durum işin içinden çıkılmaz hale geliyor . Yptığın onaylancak birşey değil muhakkak , ama insanoğlu nefsine hakim olamıyor , Allah affetsin ikinizide . Bu konu için şöyle diyim , tövbe demek Allaha dönmek demektir . Yaptığın zinadır , yalandır ama Allahın merhameti gazabını örter asla umut kesemeyiz . Tam anlamda tövbe ise , yaptığın işten nefret edercesine tiksinircesine uzaklaşıp Allaha yönelip bir daha asla aynı günaha yönelmemekle olur. Bilmiyorum hala devam ediyor mu , ama bu durum sana hiçbirşey katmaz aksine korku ve endişe artı vicdan azabı ve günahla senden birşeyleri alıp devamlı götürür. Tevbe ettiysen bir daha o günaha yaklaşma , yaklaşmamak için dua et , namaz kıl muhakkak ,Allahı zikret ve devamlı tevbe et ,af ve mağfiret dile . Allah kalan ömrünü geçen ömründen hayırlı eylesin inşAllahh

 11. Misafir
  kaza yapan 3 kişiyi boğulurken kurtardım bu günahmıdır yoksa sevapmı aldım

 12. Misafir
  benim esim beni aldatti daha sonra tovbe etti ben eve gelmemesini soyledim kabul etmedi pisman oldugunu beni birakmiyacagini soyledi bende o zaman iki ay birlikte olmuyacagiz dedim aybasi oldugum icin kurana el basamadim ekmegi kuran gibi say dedim iki ay seninle bilikte olmuyacsm dedim simdi esim illa kefaretini verelim diye beni bunaltiyor Allah elin hamurda bile olsa esin isteyince geri cevirme demis diyor artik onada guveniyorum ama gunaha girermiyim korkuyorum lutfen bana yardimci olurmusunuz

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
yalan yere kurana el basmak,  kurana el basmak,  kurana yalan yere el basmak,  yalan yere kurana el basarak yemin etmek,  kurana el basarak yemin etmek,  evliliği kurtarmak için yalan yere yemin etmek,  kurana el basarak yalan yere yemin etmek