+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kuranın kitap haline getirilmesi ve çoğaltılması hangi halifeler zamanında olmuştur? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kuranın kitap haline getirilmesi ve çoğaltılması hangi halifeler zamanında olmuştur?


 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: Kuranın kitap haline getirilmesi ve çoğaltılması hangi halifeler zamanında olmuştur?


  Reklam  Cevap: Kuranı Kerimin Kitap haline getirilmesi nasıl ve kimler tarafından getirilmiştir işte sizlere açıklaması.


  İlk Halife Hz. Ebubekir, halifeliği döneminde Kur’an sayfalarını toplayarak bir araya getirmeyi kararlaştırdı. Bu amaçla Vahiy Katibi ve hafız olan Zeyd bin Sabit başkanlığında bir komisyon oluşturuldu. Bu komisyon çok büyük bir titizlikle Kur’an’ı bir araya getirerek kitaplaştırma işine başladı. Her ayet, Peygamberin huzurunda yazıldığına dair en az iki şahitle birlikte kabul ediliyordu. Bu şekilde iki kapak arasında toplanan Kur’an Mushafı oluşturulmuş tur. Bu asıl Mushaf daha sonra Peygamberimizin hanımı Hz. Hafsa’ya emanet edilmiştir.

  Üçüncü Halife Hz. Osman zamanında ise Kur’an, elde var olan asıl mushaf üzerinden çoğaltılarak Mekke, Basra, Kufe, Bahreyn ve Yemen gibi çeşitli merkezlere gönderilmiştir. Böylece lehçe farklılıklarından oluşabilecek kargaşaların da önüne geçilmiş oldu. Bu gün de Topkapı Sarayında Hz. Osman zamanında çoğaltılan Mushaflar bulunmaktadır. Böylece Kur’anı Kerim hem ezberlenmek hem de kitaplaştırılmak suretiyle asırlar boyunca korunarak günümüze kadar gelmiştir.

+ Yorum Gönder
kuranın kitap haline getirilmesi ve çoğaltılması hangi halifelerin zamanında olmuştur,  kuranı kerimi çoğaltan halife,  kuranı çoğaltan halife,  Kuranı Kerimi kitap haline getiren ve çoğaltan kimdir,  kuranın yazılması ve çoğaltılması hangi halifelerin zamanında olmuştur,  kuranı kerimi kitap haline getiren ve çoğaltan halifeler,  kuranı çoğaltan halife kimdir