+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Deri Parçası Gusüle Manimidir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Deri Parçası Gusüle Manimidir?

  Sual: Hayırlı Akşamlar... Gusül Aldıktan Sonra Ayak Parmaklarımdaki Nasır Derilerinin Kopmak üzere Olduğunu Gördüm Bu Derileri Kopartıp Tekrar Gusül Almalımıyım... Ayrıca Ben Gusül Alırken Sürekli Vesveseye Kapılıyorum 1 Saat Sürüyor Bazen Gusül Abdesti Almam.şmdiden Cevaplarınız Için çok Teşekür Ederim... ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Yanıt: Deri Parçası Gusüle Manimidir?


  Reklam  Cevap: Gusül nedir? Nasıl alınır?
  Gusül, cünüplük, hayız ve nifas gibi hükmî kirlilik hallerinden kurtulmak için gerekli olan dinî temizlik demektir. Kur’an-ı Kerim’de, “eğer cünüp iseniz, iyice temizlenin (yıkanın)” buyurulmaktadır (Nisa 4/43; Maide 5/6). Hz. Peygamber’in hadis ve uygulamalarıyla da, cünüplük halinde veya hayız ve nifas sonrasında gusletmek farz kılınmıştır (Buharî, Gusül, 28; Müslim, Hayız, 87, 88).
  Guslün üç farzı vardır; ağzın içini yıkamak, burnun içini yıkamak ve hiç kuru yer kalmayacak şekilde bütün vücudu yıkamak. Gusletmek isteyen kimse önce besmele çekerek niyet eder. Ellerini yıkar, vücudunda bir necaset var ise onu temizler, avret yerlerini yıkar. Sonra sağ eli ile üç defa ağzına su vererek iyice çalkalar, daha sonra üç defa burnuna su çekerek temizler ve namaz abdesti gibi abdestini tamamlar. Sonra da, hiç kuru yer kalmamasına dikkat ederek bütün vücudunu yıkar. Guslettiği yerde su toplanıyorsa, son olarak ayaklarını yıkayarak guslünü tamamlar. Kaplama veya dolgu diş gusle zarar vermediği gibi, elde olmadan kıl diplerinin, kabuk altlarının kuru kalması da gusle mani değildir.
  Bedeninin herhangi bir yerinde sargı bulunan kişi, bu sargıyı çıkararak yıkanır; yıkamak yaraya zarar veriyor ise sargının üstüne mesheder. Bu da zarar veriyorsa, yıkaması veya meshetmesi gerekmez.
  arşivden alıntı...

+ Yorum Gönder