+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Gözyaşı akınca abdest bozulurmu Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Gözyaşı akınca abdest bozulurmu

  Sual: ağirlık çökmesi nazar v.s.durumlarında esnemeyle gözyaşları akarsa abdest bozulurmu?kuran okurken böyle durumlarda abdesti tazelemelimi yoksa esnemenin bitip sakinleşmesinimi beklemeli.aile arası sohbette tartışmada ikileme düşüldü.vereceğiniz cevap için Allah sizlerden aracı olan ve sebep olanlardan razı olsun. ? 2. meryemgül1
  ~~Medinenin Gülü ~~

  Yanıt: Gözyaşı akınca abdest bozulurmu


  Reklam  Cevap: Dünyaya ait bir işi hatırlayarak sesli ağlamak veya ağrı veya sızıdan dolayı ve bezginlikle, ah of deyip inlemek namazı bozar ancak abdesti bozmaz. Ağlamak, cennet ve cehennemi hatırlamak sebebiyle meydana gelmişse huşû'dan ileri geldiği için namazı bozmaz. Hadîs-i şerîfte: "Cenâb-ı Hakk'a, ağlıyarak itâat eden, gülerek cennete dahil olur ve gülerek günah işleyen, ağlayarak cehenneme girer" buyurulmuştur.

  Ağlamaktan veya soğan gibi göz yaşartıcı şeylerden dolayı gelen göz yaşları abdesti bozmaz. Ancak göz ağrısı gibi hastalıktan meydana gelen akıntının abdesti bozacağı, böyle kimsenin özür sahibi sayıldığından her namaz için vakit girince abdest alması lâzım geleceği Bedayi’us-Sânayi’de yazılıdır.

  (Ahmed ŞAHİN)
  Sorularla İslamiyet


  Ağlamaktan veya gülmekten dolayı gelen göz yaşları abdesti bozmaz. Ancak göz ağrısı gibi hastalıktan meydana gelen akıntının abdesti bozacağı, böyle kimsenin özür sahibi sayıldığından her namaz için vakit girince abdest alması lâzım geleceği Bedayi’us-Sânayi’de yazılıdır.

  Sorularla İslamiyet


 3. Misafir
  Eğer allah için ağlarsan abtestin kaçmaz . Ama daha farklı şeyler için ağlarsan kaçar.

 4. Misafir
  Hanifilerin gözün den yaş Akınca. Abdest bozulmaz

+ Yorum Gönder
ağlarsak abdest bozulur mu,  ağlarsan abdest bozulur mu,  aglarsan abdest bozulur mu,  gözden yaş akınca abdest bozulur mu,  gözden yaş akarsa abdest bozulurmu,  aglarsan abdestin bozulur mu,  gözünden yaş gelirse abdest bozulur mu