+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Özür kanı olan 10 gün neye göre belirlenir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Özür kanı olan 10 gün neye göre belirlenir?

  Sual: özür kanı olan 10 gün nasıl belirlenir yani şöyle örnek vereyim daha net olarak.mesela benim adetim sabah 05:00 civarları başladı diyelim ve takip eden 10.gün pazartesi sabahı 05:00 e tekabül ediyo bu 10 günden kasıt bumudur yoksa geceye kadar beklemeli miyim yada salı gününe kadar mı beklemeliyim sonuçta abdest ve namaz gibi hassas konular var ortada ne yapmalıyım? ? 2. Muhasibi
  Editör

  Yanıt: Özür kanı olan 10 gün neye göre belirlenir?


  Reklam  Cevap:
  İSTİHÂZE NEDİR?

  Kadınların görmüş oldukları âdet ve loğusalık kanı dışında, rahim içi damarlardan bir hastalık veya yapısal bozukluk sebebiyle gelen kana istihâze denir. Daha genel bir ifadeyle, bayanların âdet ve loğusalık dışındaki kanamalarının tümüne verilen addır. Âdet çağı içerisinde bulunan bayanların (yaklaşık 9-55 yaş arası), üç günden az ve on günden fazla gördüğü, doğum yapan loğusanın 40 günden fazla gördüğü, 9 yaşından küçük kızların veya menapoz dönemindeki kadınların gördükleri kanlar istihâze kanıdır. İstihâze kanı, hayız ve nifas gibi büyük hades kabul edilmemiştir. Dinmeyen burun kanaması, bir yaradan kan sızması, idrar tutulamaması gibi özür olarak sayılmıştır. Diğer özürlüler gibi, her vakit için abdest alır; bundan başka abdest bozan bir hal meydana gelmedikçe bu abdestle o vakit içerisinde dilediği gibi namaz kılar, Kur'ân-ı Kerim okur, Kabe'yi tavaf eder. Ayrıca bu durumdaki kadın, orucunu tutmaya devam eder.

+ Yorum Gönder
özür kanı nedir,  özür kani nedir