+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Evren düzeni ile ilgili hadisler nelerdir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Evren düzeni ile ilgili hadisler nelerdir?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Yanıt: Evren düzeni ile ilgili hadisler nelerdir?


  Reklam  Cevap: Yaratılış hakkında Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmaktadır:
  “Allah vardı. O’ndan önce hiçbir şey yoktu. Arşı da su üstünde idi. Sonra gökleri ve yeri yarattı. Zikirde (levh-i mahfuzda) her şeyi yazdı.” (Buhari)

  Diğer bir hadis-i şerifte de şöyle buyurulmaktadır:
  “Allah toprağı cumartesi günü yarattı. Dağları pazar günü. Mekruhu salı günü, nuru çarşamba günü yarattı. Perşembe günü de canlıları yer yüzüne yaydı. Cuma günü ikindiden sonra, ikindi ile akşam arasında tüm yaratıklardan sonra Âdem’i yarattı.” (Müslim)

  İki kişi Hz. Âîşe (r.a)'ı ziyaret etmişler. Onlardan biri, "Hz. Muhammed (s.a.s)'de gördüğünüz etkileyici bir şeyi bize anlatır mısınız?" deyince, Hz. Âîşe (r.an) şöyle demiştir:

  "Resulullah (s.a.s) bir gece kalktı, abdest alıp namaz kıldı. Namazda çok ağladı. Gözlerinden akan yaşlar sakallarını ve secde esnasında yerleri ıslattı. Sabah ezanı için gelen Hz. Bilâl (r.a):

  "Ya Resulullah (s.a.s)! Geçmiş ve gelecek bütün günahlarınız affedildiği halde, sizi ağlatan nedir?" deyince, o: "Bu gece Yüce Allah bir ayet indirdi. Beni bu ayet ağlatmaktadır" dedi ve ayeti okudu:
  "Göklerin ve yerin yaratılışında, gecenin ve gündüzün gidip gelişinde elbette aklıselim sahipleri için ibret verici deliller vardır” (Âl-i İmrân, 3/190).

 3. Misafir
  sağolasınız ödevime gerekli hadisleri sayenizde buldum ve yaptım.

 4. Misafir
  çok teşekkür ederim :D
  :P

 5. Misafir
  çok teşekkürler sizden başka doğru dürüst hadisler ve ayetler bulamadım

+ Yorum Gönder
evrenle ilgili hadisler,  evren ile ilgili hadisler ,  kainatla ilgili hadisler,  evrenin düzeni ile ilgili hadisler,  evren ile ilgili ayetler,  evrendeki düzenle ilgili hadisler,  düzenle ilgili hadisler