+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kadının başı açık gezmesinden dolayı kocası mesul olur mu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kadının başı açık gezmesinden dolayı kocası mesul olur mu?


 2. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm

  Yanıt: Kadının başı açık gezmesinden dolayı kocası mesul olur mu?


  Reklam  Cevap: Soru
  Namaz kılmayan ve örtünmeyen kadından dolayı eşi mesul olur mu? Eşime Söylememe Rağmen Namaz Kılmamasından ve Başını Örtmemesinden veya Oruç Tutmamasından Eş Koca Olarak Benmi Sorumluyum. Hesap Günü Onun Hesabını Ben mi Vereceğim..  Cevabımız

  Değerli Kardeşimiz;

  Erkek eşinin baş açık gezmesine rıza gösteriyorsa kendisi de mesul olur. Ancak kendisi razı olmadığı halde eşi baş açık geziyorsa veya namazını kılmıyorsa mesuliyet kadına ait olur. Erkek bundan dolayı mesul olmaz.


  Kadın eğer dinin emirlerini yerine getirmiyorsa kocası ona nasihatta bulunur. Ona örtünmenin ve namazın hükmünü ve ehemmiyetini anlatan eserler okutmaya ve iyi hatipleri dinletmeye çalışır


  Bunu yaptığın halde bir türlü yola gelmezse, ebedî hayatını kurtarmak gayesiyle kendisine karşı biraz sert davranmak, bununla da yola gelmezse geçici olarak ondan uzak kalması gerekir. Bununla da yola gelmezse vazifesi sona ermiş olur. Artık vebal kadına aittir.

  Böyle bir kadını boşamak icab etmez. Özellikle yuva kurup çocuk sahibi olduktan sonra boşamaya baş vurmak çok acıdır. İslâm dininde iyi olmazsa da hıristiyan ve yahudi bir kadınla evlenmek caiz olduğuna göre fasike bir müslüman hanım ile evlenmek elbette caiz olacaktır. Fasıke bir kadın yahudi ve hıristiyan bir kadından çok üstündür.


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör


+ Yorum Gönder