+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Ölünün arkasından okunacak dua Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Misafir

  Ölünün arkasından okunacak dua

  Sual: sayfanızda merhumun arkasından sadece fatiha dua sı okunacagı yazıyo ama bızım butun hocalardan ogrendıgımız uc ilhas bır fatiha merhum icin okunması gereken dua olarak solenır yasını bılmeen ler ıcın
  bu konuda benı aydınlatırsanız sevınırım cuunku annemı kaybedlı bugun 3 gun ve ben onun ıcın hayırlı neyseonu yapmak ıstıyorum cunku annem benım hem babam dı hem annem dı bu konuda onun ıcın neler yapa bılırım dunyda huzur bulamadı ahıretde huzurlu olması ıcın hangı dua yapmalıım sımdı den verecegınız cevaplar ıcın allah sıden razı olsun ALLAHAN emenet olun ? 2. 2
  arifselim
  Yönetici

  Yanıt: ölünün arkasından okunacak dua


  Reklam  Cevap: Değerli kardeşim. Allah annene rahmet eylesin. Ona hem fatiha hem ihlas surelerini okuyabilirsin. Sayfamızda bir hocamız bunu tavsiye etmiş olabilir bu bir farz değildir sonuçta. Ölülerimiz için güzel dualar etmek, kuranı kerim okumak ve onların ruhu için hayırlar işlemek mümkündür. Ayrıca eğer var ise vasiyetlerini yerine getirmek gerekir.

 3. 3
  Fetva Meclisi
  Moderatör
  Ölülerin arkasından dua edilir mi?

  Kur’an-ı Kerim’in sadece bir ciheti yoktur. Bediüzzaman Hazretlerinin ifadesiyle, “İnsana hem bir kitab-ı şeriat, hem bir kitab-ı dua, hem bir kitab-ı zikir, hem bir kitab-ı fikir, hem bütün insanın bütün hacatı maneviyesine merci olacak çok kitapları tazammun eden tek, cami bir kitab-ı mukaddestir. (Sözler. S.340)

  Yani Kur’an-ı Mübin hayatımızı tanzim eder. Allah’a olan mesuliyetlerimizi gösterir, dünyaya geliş gayemizi, neler yapmamızı, nasıl ibadet edeceğimizi öğretir ve her şeyin hikmet ve mahiyetini anlatır. Hülasa Kur’an-ı Kerim bir zikir, fikir, dua ve davet kitabıdır.

  Kur'ân-ı Kerimin tesir sahası sadece dünya ile sınırlı değildir. Onun mü'min ruhlara verdiği feyiz hayatta iken kalmaz, aynı şekilde kabir âleminde de devam eder, orada iken de ruhlarımızı şenlendirir, kabrimizde nur ve ışık olur.

  Geçmişlerimizin ruhuna Kur'ân'dan nelerin okunması gerektiği hususunda Peygamberimiz (a.s.m.) şu tavsiyelerde bulunur: "Yasin, Kur'ân'ın kalbidir. Onu bir kimse okur ve Allah'tan âhiret saadeti dilerse, Allah onu mağfiret buyurur. Yâsin'i ölülerinizin üzerine okuyunuz." (Müsned, 5:26)

  Bu hadis-i şerif, Yasin Sûresinin hem ölüm döşeğinde olan hastaya okunmasına, hem de ölmüş mü'minlerin ruhuna bağışlanmak üzere okunabileceğine işaret etmektedir.

  Hz. Ebû Bekir'in (r.a.) rivayet ettiği şu hadis-i şerif de meseleyi açıklığa kavuşturmaktadır:

  "Kim babasının veya anasının veya bunlardan birisinin kabrini Cuma günü ziyaret ederek orada Yasin Sûresini okursa, Allah kabir sahibini bağışlar." (İbni Mace Tercemesi, 4:274)

  İslâm âlimleri, ölünün ruhuna Kur'ân okunduğu zaman peşinden bir dua ile ruhlarına bağışlanmasını tavsiye etmişler, Sahabiler de bu şekilde yapmışlardır. İmam-ı Beyhakî'nin bir rivayetinde, Abdullah bin Ömer'in ölülerin ruhuna Bakara Sûresinden okunabileceğini tavsiye ettiği anlatılmaktadır.(Beyhaki, 4:56)

  Bir Fâtiha'nın veya okunan bir Yâsin'in bütün ölülerin ruhuna aynı şekilde hiç eksilmeden nasıl ulaştığını da Bedüzzaman'dan bir nakille öğrenelim:

  "Fâtır-ı Hakim nasıl ki, unsur-u havayı; kelimelerin, berk (şimşek) gibi intişarlarına ve tekessürlerine (yayılma ve çoğalmalarına) bir mezraa (tarla) ve bir vasıta yapmış ve radyo vasıtasıyla bir minarede okunan ezan-ı Muhammedi (a.s.m.) umum yerlerde ve umum insanlara aynı anda yetiştirmek gibi; öyle de okunan bir Fatiha dahi, meselâ, umum ehl-i imanın emvâtına (ölülerine) aynı anda yetiştirmek için hadsiz kudret ve nihayetsiz hikmetiyle manevî âlemde, mânevî havada çok manevî elektrikleri, manevî radyoları sermiş, serpmiş; fıtri telsiz telefonlarda istihdam ediyor, çalıştırıyor.

  "Hem nasıl ki, bir lamba yansa, mukabilindeki binler aynaya, her birine tam bir lâmba olur. Aynen öyle de, Yâsin-i Şerif okunsa, milyonlar ruhlara hediye edilse, her birine tam bir Yâsin-i Şerif düşer. (Şualar, s.576)

  Zaten kabirdeki yakınlarımız devamlı surette bizden yardım beklemektedir. Bizden gelecek bir dua, bir Fatiha, bir İhlâsla nefes alabileceklerini bilmektedir. Çünkü kabir o kadar çetin şartlarla iç içedir ki, en küçük bir mânevî yardım dahi onun ruhunu serinletecektir. Bir hadiste Peygamber Efendimiz şöyle buyururlar:

  "Ölen kimse kabrinin içinde boğulmak üzere olup da imdat isteyen kimse gibidir. Babasından yahut kardeşinden veya dostundan kendisine ulaşacak duayı beklemektedir. Nihayet dua kendisine ulaştığında bu duanın sevabı ona dünya ve dünyada bulunan her şeyden daha kıymetli olur. Muhakkak ki, hayatta olanların ölüler için hediyeleri dua ve istiğfardır." ( Mişkatü’l- Mesabih, 1:723)

  - Hanefî mezhebine göre de, bir insan akrabasının veya yakın dostunun kabri başında Kur’an okusa güzel olur(V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 8/49).

  Şu ifadeler de Hanefî alimlerine aittir. “Ehl-i Sünnet ve cemaate göre, bir insan namaz, oruç Kur’an’ın okumak, zikir, hac gibi işlediği güzel amellerinin sevabını başkasına hediye edebilir(bk. Fethu’l-kadîr, 6/132; el-Bahru’r-Raik,7/379- Şamile-; Reddu’l-Muhtar, 2/263).

  - Malikî mezhebinde ise –şartsız olarak- kişinin, kendi kabri üzerinde Kur’an okunmasını tavsiye etmesi caizdir(V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 8/51).

  - Şafii ve Hanbelî mezhebine göre, kişinin kendi kabri üzerinde Kur’an okumayı vasiyet etmesi caizdir. Çünkü, şu üç durumda Kur’an okumanın sevabı ölüye ulaşır: Kabrin yanında okumak, okumadan sonra dua etmek, sevabını ölünün ruhuna niyete ederek okumak(bk. V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 8/51).

  İmam Nevevî’nin el-Memuunda da(15/521-522) şu bilgilere yer verilmiştir: Şafii mezhebinde daha çok şöhret bulmuş görüşe göre, Kur’an’ın sevabı ölüye ulaşmaz. Ancak, tercih edilen görüşe göre bu sevap –özellikle arkasından dua edildiği zaman- ölüye ulaşır.

  - Bazı Şafii alimlerine göre, kabrin sahibi, -arkasından dua okunsun, okunmasın- kabri üzerinde okunan Kur’an sevabından faydalanır(Yusuf el-Erdebilî, el-Envar, 1/399).

  - “Bir mezarlıkta okunan ve oradaki bütün ölülerin ruhuna hediye edilen Kur’an’ın sevabı, bölünerek mi, yoksa bölünmeden mi onların ruhuna gider?” şeklindeki bir soruya karşılık, Şafii alimlerinden İbn Hacer; “Her ölüye okunan Kur’an’ın sevabı bölünmeden tam olarak ulaşır, bu Allah’ın geniş rahmetine en uygunudur” diye cevap vermiştir(bk. Buğyetu’l-musterşidîn, s.97).

  Mehmed PAKSU


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


 4. 4
  Hoca
  erimeye devam...
  ölünün arkasından okunan duanın ölüye faydası varmı

  Evet ölünün arkasında ona edilecek iyi şehadet ve dua ona çook faydası var.
  Çünkü Kuranı kerimde yüce rabbimiz ve Hadisi şeriflerde Peygamberimiz bizi, ölülerimize dua etmemizi teşvik etmişlerdir.

  Örnek bir dua vereyim.
  ölünün arkasından okunan dualar


  Haşr süresi 10. ayet


  وَالَّذِينَ جَاؤُوا مِن بَعْدِهِمْ يَقُولُونَ رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِينَ سَبَقُونَا بِالْإِيمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِي قُلُوبِنَا غِلًّا لِّلَّذِينَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّكَ رَؤُوفٌ رَّحِيمٌ

  Vellezîne câû min ba’dihim yekûlûne rabbenâgfir lenâ ve li ihvâninellezîne sebekûnâ bil îmâni ve lâ tec’al fî kulûbinâ gıllen lillezîne âmenû rabbenâ inneke raûfun rahîm(rahîmun).

  Ve onlardan sonra gelenler: “Rabbimiz bizi ve bizden önce îmân ile geçmiş (göç etmiş) olan kardeşlerimizi mağfiret et. Ve kalplerimizde iman eden kardeşlerimize karşı kin bırakma. Rabbimiz, muhakkak ki Sen; Rauf'sun, Rahîm'sin.” derler.
  __________________-

  Ölüye dua etmek fayda vermeseydi, Rabbimiz bu şekilde dua etmemizi tavsiye eder miydi?

 5. 5
  Misafir
  bol bol duallar edinn butun duallar edin selavat edin hic bir zamn vaz gecmeyin ve hep namazz kilin kuran kerim okuyunn tafsiyelerimle bulunun

 6. 6
  Misafir
  Kardeşim çok üzüldüm benim de kardesim oldu

 7. 7
  Misafir
  Günaydın abiler ablalar ben abimi salı günü toprağa koydum ve onun için hangi duaları okumam gerek hiç bir bilgim olmadığı için sizlere soruyorum cevap alabilirsem çok sevinirim

 8. 8
  arifselim
  Yönetici
  Allah rahmet etsin kardeşim. Abin için ilk önce içinden geldiği gibi dua edebilir ve günahlarının affı için Allah'a yalvarabilirsin. Bunun dışında kuranı kerim okuyabiliyorsan yasin, mülk ihlas veya dilediğin bütün surelerden okuyarak dua edebilirsin.

 9. 9
  Misafir
  hocam evden dısarıya elimden geldiği kadar cıkmıyorum bir bayan olarak evde imanımı nasıl geliştirebilirim

 10. 10
  arifselim
  Yönetici
  İmanı kuvvetlendirmek için ilk önce kendi seviyene göre ilmini geliştirmekle başlayabilirsin. İslam ilmihali, siyer, hadis ve güvenilir dini kaynakları okuyabilirsin. Ayrıca ibadetlerini ve zikirlerini sürekli bir şekilde sürdürmelisin.

 11. 11
  Misafir
  Benim erkek arkadaşım 13.03.2017 geçtiğimiz hafta trafik kazasında vefat etti. Biz Haziranda nişan yapacaktık. Onun sadece sevgilisi olduğumdan cennette buluşamayacağımızı anladım okuduğum hadislerden. Ama çok sevdik öyle bir sevgi ki anlatamam. İçimin özlemi bitmiyor. Hiç evlenmesem onla buluşabilir miyim?
  Bir de onun affedilmesi için ( günahları var ise ) neler yapmalıyım. Ona kavuşmak için ölmeyi bile düşündüm bu kadar ağır bir sevgiyi tek başıma kaldıramıyorum. Bana yardımcı olabilir misiniz ? neler yapmalıyım?

 12. 12
  arifselim
  Yönetici
  Allah rahmet eylesin ve Allah sana sabırlar versin. Bu çok zor bir imtihan olabilir şüphesiz ama hiç birimiz bu dünyada ebedi kalmayacağız. Hepimiz ölüp eğer cennete girmek nasip ise cennete girdiğimizde evlilik olmasa bile zaten bir araya geleceğiz. Şu an eğer onun yerinde olsaydın kesinlikle bu hayata çok daha farklı bakacaktın bundan emin ol. Çünkü bu dünya geçici ama ahiret ise sonsuz ve kalıcıdır. Asıl huzur ve mutluluk Allah katındadır. Ona bol bol dua er ve eğer imkanın varsa fakirlere muhtaçlara onun ruhuna olmak üzere sadakalar ver. Allah'a emanet ol.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu

ölünün ruhuna okunacak dua

ölünün arkasından okunacak dua

ölünün arkasından okunacak dualar

ölüye okunacak en güzel dua

ölen kişinin arkasından okunacak dualar

ölünün arkasından okunan dualar

ölünün arkasından okunacak en güzel dua