+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kadının saçının bir teli bile görünürse 40 bin sene cehennemde yanar Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kadının saçının bir teli bile görünürse 40 bin sene cehennemde yanar

  Sual: Hayırlı Geceler öncelikle kaç zamandır kafama takılan bir soru. Uzun zamandır arama motorlarından arıyorum fakat tatmin edici bir sonuca ulaşamadım. Okudum bir kitapta ama nerde okudum onuda hatırlamıyorum ve yıllar önce okudugum bir kitaptan aklımda kalan bir hadis yada kesinligi olan bir hadismi bilmiyorum. "Kadının saçının bir teli bile görünürse 40 bin sene cehennemde yanar". Sözü gerçekten önemli bir konu Bu sözü duyan vardır mutlaka saglam güvenilir kaynaklardan cevaplarsanız sevinirim Tşkler Şimdiden Hayırlı Geceler. ? 2. Muhasibi
  Editör

  Yanıt: Kadının saçının bir teli bile görünürse 40 bin sene cehennemde yanar


  Reklam  Cevap: Bakan da baktıran da lanetlenmiştir.

 3. meryemgül1
  ~~Medinenin Gülü ~~
  "Bir erkek kadının saçlarına bakarsa zina yapmış gibidir." diye bir hadis var mıdır?  “Bir erkek, kadının bir saç telini görse ona zina yapmış hükmündedir.” ifadesi gerçeği yansıtmamaktadır. Hadislerde bu konu şöyle geçmektedir:

  Ebu Hureyre anlatıyor: Hz. Peygamber (a.s.m) şöyle buyurdu:
  “Allah, âdemoğlu için zinadan bir pay yazmıştır, o mutlaka buna bulaşır. Şöyle ki; gözün zinası, harama bakmaktır; dilin zinası, müstehcen konuşmaktır. Nefis de bazı şeyleri temenni eder ve onu arzular; cinsel organlar onu tasdik eder veya yalancı çıkarır.”(Buharî, Kader, 9; Müslim, Kader, 30).
  Abdullah b. Abbas “Ebu Hureyre’nin aktardığı bu hadiste söz konusu edilen günahlar -gerçek zina olmayıp- küçük günahlardandır.” demektedir.(bk. Buharî, a.g.e).

  Diğer rivayete göre İbn Abbas’tan ”Lemem”in ne anlama geldiğini sormuşlar, o da “Ebu Hureyre’nin bu hadisini misal olarak vermiştir.” (bk. İbn Hacer, ilgili hadisin şerhi).

  İbn Abbas, zina olarak adlandırılan bunlara “Lemem” diyor. Bu kelime küçük günah anlamına gelir. Nitekim, Kur’an’da da “Lemem” kelimesi, küçük günah anlamında kullanılmıştır. İlgili ayetin meali şöyledir:
  “İyi insanlar öyle kimselerdir ki, ufak kusur ve günahlardan (Lemem’den) olmasa da, büyük günahlardan, aşikâr hayasızlıklardan kaçınırlar.” (Necm, 53/32).
  Göz, el, dil gibi organların yabancı kadınlarla ilgili hareketlerinin zina olarak adlandırılmasının sebebi, bunların da gerçek zina fiilinin birer öncüsü durumunda olmasındandır. Zina kavramının bu organlara nispet edilmesi hakikî değil, mecaz bir ifadedir. Bu konuda alimler arasında bir ihtilaf söz konusu değildir.

  sorularla islamiyet

+ Yorum Gönder
saçının bir teli görünürse